15 rocznica ślubu – Nazwa, Prezenty i Życzenia na piętnastą rocznicę ślubu

Zgodnie z powiedzeniem mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą. Rzeczywiście, liczyć nie muszą i często nie mają ochoty. Czasem jednak powinni – staną się dzięki temu jeszcze szczęśliwsi. Taką właśnie sytuacją są kolejne rocznice powiedzenia sobie sakramentalnego „tak”. Tym bardziej te rzeczywiście okrągłe, jak 15 rocznica ślubu. W żadnym razie nie powinniśmy sobie pozwolić na zaniedbanie tak niezwykłej chwili, która zdarza się nam tylko raz w życiu.

15 rocznica ślubu — znaczenie

Piętnaście lat to dostojny, okrągły wynik. Piętnasta rocznica stanięcia na ślubnym kobiercu to okazja, przy której w naturalny sposób zbiera się nam na podsumowania, refleksje, wspomnienia. Nie trzeba być szczególnie sentymentalnym, by w takim momencie mieć ochotę powrócić do przeżytych na przestrzeni tylu już lat ważnych, pięknych, podniosłych, uroczych, czy też zwyczajnie przezabawnych chwil. Przez piętnaście lat nie mogły nam nie nazbierać się dziesiątki wspólnych wspomnień. Oczywiście były również te mniej przyjemne, przykre czy bolesne chwile. Czasem na co dzień coś nam w naszym małżeństwie bardziej doskwiera niż nas cieszy. Człowiek jest tak skonstruowany, że silniej reaguje na negatywne bodźce niż na pozytywne – to naturalny, ewolucyjnie zrozumiały mechanizm. Piętnasta rocznica ślubu to też jednak okazja, by przypomnieć sobie, że tych dobrych chwil było znacznie więcej niż złych. Inaczej w końcu nie bylibyście razem przez tyle pięknych lat. To szansa na to, by nawiązać do tych dotychczasowych najważniejszych wspólnych wspomnień. Okazja, by zapisać nową kartę w księdze Waszej miłości. Nikt tego za Was nie zrobi. Warto dorzucić kolejne chwile, do których będziecie mogli wracać w każdej trudniejszej chwili przez nadchodzące lata. Są takie dni w życiu człowieka, które zostają z nim w jego pamięci na zawsze. Jednym z nich jest w oczywisty sposób ślub, ale często są nimi – i dobrze, bo tak być powinno – również okrągłe rocznice zawarcia małżeństwa, takie jak właśnie zbliżająca się dziś piętnasta.

Jak się nazywa 15 rocznica ślubu?

Jak powszechnie wiadomo – a zwłaszcza dla małżonków z długim stażem nie jest to chyba raczej tajemnica – kolejne rocznice zawarcia małżeństwa są powiązane z konkretnymi materiałami. Ten zwyczaj, wprowadzony w życie w latach 20. ubiegłego wieku przez amerykańską autorkę i ekspertkę do spraw etykiety Emily Post, ma na celu podkreślenie rosnącej trwałości i szlachetności więzi, jaką małżonkowie tworzą między sobą na przestrzeni lat. W przypadku piętnastej rocznicy sakramentalnego „tak” ten materiał jest wyjątkowo efektowny – chodzi mianowicie o kryształ. Kryształowa rocznica – czy to nie brzmi wspaniale? To jednak prestiż w pełni zasłużony. Dalece nie każdemu udaje się w końcu dotrwać do tak pięknej chwili. Nie udało się to na przykład samej Emily Post, która rozwiodła się z mężem po trzynastu latach ze względu na jego romanse.

Co kupić na 15 rocznice ślubu?

Tę niezwykłą chwilę warto utrwalić w Waszej pamięci również z pomocą symbolicznego upominku. Zostanie on razem z Wami już na zawsze. Za każdym razem, gdy na niego spojrzycie czy po niego sięgniecie, przypomną się Wam piękne chwile obchodów piętnastej rocznicy zawarcia małżeństwa. To coś, do czego warto wracać – umożliwiają nam to właśnie dobrze dobrane okolicznościowe prezenty. Na co więc się zdecydować? Być może warto zainspirować się nazwą rocznicy i zdobyć jakąś kryształową ozdobę do domu lub stworzoną właśnie z kryształu biżuterię? Często wybierane są również pamiątkowe albumy, zdobione Waszymi zdjęciami z najważniejszych dla Was chwil. A takich musiało być na przestrzeni lat naprawdę wiele. Warto, by piętnasta rocznica ślubu była kolejną okazją, do której będziecie uwielbiali wspólnie powracać.

Kryształowa rocznica ślubu — jakie to gody ślubne

Piętnasta rocznica ślubu – oto gody noszące piękną nazwę kryształowych. To właśnie z kryształów wyrabiane są bardzo liczne, często niezwykle piękne i wyrafinowane dekoracje, biżuteria, zdobione naczynia czy rzeźby. Skoro Wasze małżeństwo dotarło już do tego etapu, to można powiedzieć, że samo stało się pięknym, bogato zdobionym dziełem sztuki. Tym bardziej godnym podziwu, że wykonanym przez dwoje zwykłych ludzi, a nie profesjonalnego artystę. W przeciwieństwie do wielu kryształowych ozdób wymagającym też stałej, codziennej pielęgnacji. Doświadczone małżeństwa wiedzą zazwyczaj, że kolejnym rocznicom przypisujemy również kolor i kamień szlachetny. W przypadku piętnastu lat od dnia ślubu będzie to czerwień i rubin. Ciężko o dostojniejszą symbolikę miłości – oto czerwień, czerwień Waszych serc i ognia Waszego uczucia. Warto te chwile odpowiednio uczcić, uwznioślić i uwiecznić. Tym bardziej, że dotarliście właśnie do ważnego punktu – od piętnastu lat małżeństwo staje się w nomenklaturze Emily Post na tyle doświadczone, że swoje własne nazwy noszą już tylko rocznice przypadające co kolejne pięć lat, a nie, jak dotychczas każda kolejna. To powód do dumy – brawo!

15 rocznica ślubu – życzenia

Przy tak uroczystej chwili nie można nie można odmówić sobie również wymiany ciepłych słów. Warto życzyć ukochanej albo ukochanemu oraz samemu sobie kolejnych wspólnych lat, przeżytych w zdrowiu i zgodzie. Kluczowe wydaje się, by zachować umiejętność sprawiania sobie radości i dawania oparcia za pomocą zwykłej, codziennej bliskości i obecności przy najbliższej osobie.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo