Półpasiec – trudniejszy do przejścia niż ospa?

Piekąca lub szczypiąca skóra, uczucie rozbicia, wysypka podobna do ospy, ale pojawiająca się tylko po jednej stronie ciała. Tak wyglądają objawy półpaśca, wirusowej choroby, z którą koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Kto choruje na półpaśca?

Na ospę wietrzną choruje się tylko raz w życiu, ale wywołujący ją herpesvirus varicella zoster zostaje w naszym organizmie – dokładniej w zwojach nerwowych. Osłabienie odporności, np. na skutek ostrej infekcji bakteryjnej, ale też nowotworów, długotrwały stres, a nawet szczepienie mogą doprowadzić do jego ujawnienia. Wtedy mamy do czynienia z półpaścem, nazywanym również ziarnicą.

Czy półpaścem można się także zarazić? Tak, ale tylko na skutek kontaktu z osobą chorą na ospę wietrzną, jeśli już ją przechodziliśmy. Z kolei chorych na półpasiec powinni unikać wszyscy, którzy nie mieli ospy wietrznej. U nich bowiem wirus wywoła tę chorobę. Trochę to skomplikowane, ale ma jeden plus – jeśli zaszczepimy dziecko przeciw ospie, chronimy je jednocześnie przed półpaścem.

Choroba występuje głównie u dorosłych. Półpasiec u dzieci zdarza się znacznie rzadziej i może sygnalizować inne choroby. Zwłaszcza jeśli ma tendencje do nawracania. Półpaśca bowiem, w przeciwieństwie do ospy wietrznej, można przechodzić nawet kilka razy.

Objawy półpaśca

Pierwsze objawy półpaśca czasem przypominają przeziębienie: ból głowy, gorączka, poczucie rozbicia. Potem jednak dołącza do nich charakterystyczny silny ból skóry: piecze, kłuje, swędzi. Wirus wywołuje bowiem stan zapalny nerwu czuciowego. Po dwóch – trzech dniach w bolącym miejscu – w większości przypadków po jednej stronie ciała – pojawia się swędząca wysypka z pęcherzykami. Najczęściej zmiany skórne są umiejscowione na brzuchu, klatce piersiowej, plecach i twarzy.

Ile trwają objawy półpaśca? Niestety, nawet 2-4 tygodni. Szczególnie zaś dokuczliwe są u osób starszych, u których utrzymują się dłużej i częściej nawracają.

Półpasiec oczny – czy jest niebezpieczny?

Jeśli wysypka pojawiła się na twarzy: powiekach, skroniach i czole, prawdopodobnie mamy do czynienia z półpaścem ocznym. Krostki przebiegają bowiem wzdłuż zaatakowanego przez wirus nerwu ocznego. Innymi objawami tej postaci choroby są: bardzo silny ból oka oraz pęcherzyki na spojówce i rogówce powodujące różnego rodzaju owrzodzenia.

Półpasiec oczny jest bardzo niebezpieczny, bo może – choć nie musi – doprowadzić do powikłań takich jak: zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki, zapalenie siatkówki i błony naczyniowej, a nawet ostra martwica siatkówki. Choremu grozi wtedy utrata wzroku.

Leczenie półpaśca – jakie leki przyjmować?

Półpasiec wymaga wizyty u lekarza, który zazwyczaj przepisuje choremu acyklowir. Lek zatrzymuje dalsze namnażanie się wirusów, dzięki czemu choroba trwa krócej. Ból zazwyczaj łagodzi się lekami z paracetamolem albo ibuprofenem (u dzieci dawkę należy dostosować do wagi i wieku małego pacjenta). Wyjątkiem jest półpasiec oczny – w tym przypadku są one nieskuteczne. Na wysypkę stosuje się zaś płyny odkażające i ściągające. Bardzo ważne, by nie rozdrapywać zmian skórnych i co dzień kąpać się pod prysznicem, unikniemy wtedy zakażenia bakteryjnego skóry.

Podczas leczenia bezwzględnie należy przebywać w domu, by nie zarażać innych osób. Dopóki nie zagoją się wszystkie pęcherze (w obecnym w nich płynie jest wirus).

Jakie powikłania wywołuje półpasiec?

Wszystko zależy od tego, który nerw zaatakował wirus. Konsekwencją półpaśca ocznego bywają m.in. zapalenia błon oka lub porażenie nerwów gałki ocznej. Półpasiec uszny może doprowadzić do problemów ze słuchem, takich jak szumy, a nawet do utraty słuchu. Inne powikłania półpaśca to np. przewlekłe, trwające latami nerwobóle czy porażenie nerwu twarzowego.

Zobacz też:

Czy szczepić dzieci przeciw pneumokokom?

Objawy zapalenia pęcherza u dzieci

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Półpasiec – trudniejszy do przejścia niż ospa?

  1. moja corka przechodzi wlasnie ospe i jest dosc ciezko, placze drapie sie, tworza sie rany, stosujemy puder zalecony przez lekarza ale mam wrazenie ze jest tylko gorzje. jak jej ulzyc??

    Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

    Objawy zatrucia grzybami

    Przyszła jesień, a wraz z nią jedna z ulubionych rozrywek Polaków, czyli popularne grzybobrania. Jadąc drogą prowadzącą przez las, co chwila widać zastawione samochodami pobocza, a wśród drzew rodaków wędrujących...

    Czytaj dalej →
    Zdrowie rodziców

    Konflikt płytkowy

    O konflikcie serologicznym słyszeliśmy z pewnością wszyscy. Natomiast okazuje się, że niewiele osób wie, czym jest konflikt płytkowy. Czy konflikt płytkowy to to samo co konflikt serologiczny? Na czym on...

    Czytaj dalej →
    Zdrowie rodziców, Rodzice

    Liście manuka: właściwości i stosowanie

    Liście manuka to hit, który od kilku lat robi rewolucję w branży kosmetycznej. Najwięksi producenci wiodących marek kosmetycznych uwzględniają je w składach swoich produktów, poświęcając całe serie tej roślinie pochodzącej...

    Czytaj dalej →
    Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

    Chlamydia Pneumoniae [objawy, badania, leczenie]

    W dzisiejszych czasach Chlamydia większości z nas kojarzy się z chorobą przenoszoną drogą płciową, jednak nie wszyscy wiedzą, że oprócz Chlamydia trachomatis, do tej grupy bakterii należy równie niebezpieczna Chlamydia...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo