Znieczulenie ogólne: jak narkoza wygląda w praktyce?
Znieczulenie ogólne to wspaniały wynalazek medycyny, który pozwala na sprawne i bezbolesne przeprowadzenie wielu zabiegów i operacji. Nawet nie chcemy sobie wyobrażać, jak wyglądał świat medycyny i przeprowadzane operacje, zanim wymyślono narkozę. Jak każda interwencja medyczna również znieczulenie ogólne ma swoje skutki uboczne – na szczęście powikłania po znieczuleniu ogólnym nie pojawiają się często. Na czym polega znieczulenie ogólne? Jakie są wskazania, a jakie przeciwwskazania przy narkozie? Jak długo trwa? Czy jest możliwe wybudzenie się podczas operacji?

Rodzaje znieczulenie ogólnego
Narkoza i znieczulenie ogólne to jedno i to samo – ta pierwsza nazwa uważana jest za historyczną, choć nadal jest powszechnie stosowana. Jakie wyróżnia się rodzaje znieczulenia ogólnego?
Znieczulenie ogólne dożylne
Znieczulenie ogólne dożylne (lub inaczej znieczulenie krótkotrwałe dożylne) stosuje się przy zabiegach i operacjach trwających najwyżej kilkanaście minut. Pacjentowi podawany jest lek przeciwbólowy i środek nasenny, których pojedyncza dawka działa około 5-6 minut – po tym czasie należy podać następną dawkę leku. Znieczulenie ogólne dożylne stosuje się do zabiegów takich jak nastawienie złamania czy łyżeczkowania jamy macicy. Podczas znieczulenia krótkotrwałego pacjent oddycha samodzielnie. Taka narkoza bez intubacji jest lepiej przyjmowana przez pacjentów.
Znieczulenie ogólne dotchawicze
Znieczulenie ogólne dotchawicze jest najpopularniejszą formą znieczulenia ogólnego. Jest wykorzystywane do większości operacji, również tych ciężkich i długotrwałych. Poza lekiem przeciwbólowym i nasennym podawany jest również środek zwiotczający mięśnie. Przed przystąpieniem do podania znieczulenia pacjent jest podłączany do aparatury monitorującej: zakładane są elektrody EKG, mankiet do mierzenia ciśnienia krwi oraz pulsoksymetr, które informują lekarzy o bieżącym stanie pacjenta. Zazwyczaj przed zabiegiem podaje się pacjentowi tlen przez maskę, aby zapewnić niezbędną rezerwę tlenową. Następnie podaje się pacjentowi leki przeciwbólowe, usypiające i zwiotczające (premedykacja), aby przeprowadzić skutecznie intubację i podłączyć chorego do respiratora. W dalszej kolejności podtrzymuje się znieczulenie, podając środek znieczulający dożylnie lub wziewnie. Pod koniec zabiegu stopniowo zmniejsza się podawanie anestetyków.W przypadku tego typu znieczulenia konieczna jest intubacja pacjenta, który nie może oddychać samodzielnie.
Etapy znieczulenia ogólnego:
- wprowadzenie znieczulenia czyli indukcja – przed rozpoczęciem podawania znieczulenia najczęściej pacjentowi podaje się maskę z tlenem. Ma to na celu zwiększenie utlenowania krwi, gdyż znieczulenie ogólne może wpłynąć na spłycenie oddechu pacjenta. Około 30-60 sekund po założeniu wenflonu i podaniu leków pacjent zapada w sen. W dalszej kolejności podawane są środki zwiotczające mięśnie, na skutek czego dochodzi do bezdechu i zachodzi konieczność wprowadzenia oddechu zastępczego;
- intubacja tchawicy – pacjentowi zapewnia się dopływ powietrza do płuc poprzez założenie rurki intubacyjnej przez jamę ustną do tchawicy;
- podtrzymanie znieczulenia – na dalszym etapie pacjentowi podaje się leki przeciwbólowe oraz zwiotczające mięśnie . Możliwe jest także podanie środków wziewnych przez rurkę intubacyjną;
- wybudzenie pacjenta – po zakończeniu operacji zaprzestaje się podawania leków podtrzymujących znieczulenie ogólne. Czasami zachodzi też konieczność podania środków odwracających znieczulenie ogólne. Na koniec, po przeanalizowaniu stanu pacjenta, usuwana jest rurka intubacyjna z tchawicy.
Jak długo trwa narkoza?
Długość trwania narkozy jest uzależniona od jej rodzaju oraz podawanych lekarstw. Podczas zabiegu leki znieczulające, usypiające i zwiotczające podawane są na bieżąco – dopiero pod koniec operacji ich ilość jest stopniowo zmniejszana, aby wybudzenie z narkozy było łagodne.
Wybudzenie w trakcie operacji
Wybudzenie w trakcie operacji zdarza się rzadko – dotyczy 1: 19600 pacjentów. Według statystyk najczęściej w trakcie operacji wybudzają się kobiety ciężarne podczas zabiegu cesarskiego cięcia – wynika to ze specyfiki znieczuleń kobiet w ciąży. Wybudzenie się w trakcie operacji nazywane jest narkozą świadomą. Ból nie jest jednak odczuwany w każdym przypadku – wielu pacjentów zachowuje jedynie świadomość, kiedy czucie jest nadal wyłączone.
Leki znieczulenia ogólnego
Środki znieczulenia ogólnego (leki anestetyczne) to szeroka grupa substancji wykorzystywanych powszechnie przy wszelkiego rodzaju znieczuleniach. Anestetyki dzielimy na środki nasenne (najpopularniejsze to ketamina, benzodiazepiny), środki przeciwbólowe, czyli opioidy (morfina, fentanyl) oraz leki zwiotczające mięśnie (atrakurium, sukcynylocholina). Anestetyki to również środki wziewne, takie jak podtlenek azotu, halotan czy desfluran.
Lekarz od narkozy
Lekarz od narkozy to nie kto inny jak anestezjolog. To specjalizacja obejmująca, poza umiejętnością znieczulenia podczas operacji i leczenia bólu, również resuscytację oraz leczenie pacjentów na oddziale intensywnej terapii. Uważa się powszechnie, że anestezjologia jest jedną z najcięższych specjalizacji lekarskich i jest związana z ogromnym stresem oraz koniecznością podejmowania szybkich decyzji, które nie raz decydują o życiu lub śmierci pacjenta. Do wyjątkowo trudnych wyzwań tej specjalizacji należy również uśmierzanie bólu pacjentów z chorobami nowotworowymi oraz rozmowy z bliskimi osób cierpiących na choroby terminalne.
Wywiad anestezjologa przed znieczuleniem ogólnym
Anestezjolog poza pytaniem o wiek, wzrost, masę ciała i nałogi zada wiele innych pytań dotyczących naszego zdrowia. Poruszanymi kwestiami będzie z pewnością nasza skłonność do omdleń lub pocenia się, zaobserwowane ostatnio osłabienie, szybkie męczenie się, ból w klatce piersiowej (np. związany z wysiłkiem), pojawienie się kołatania serca czy bólu podczas oddawania moczu. Ważna będzie również nasza skłonność do siniaków, przedłużone krwawienie w wyniku skaleczeń oraz bóle kręgosłupa. To jednak nie wszystko. Anestezjolog zapyta nas również o stan zębów (ewentualna próchnica, paradontoza), uczulenia, chrapanie i choroby przewlekłe. Kobiety będą też pytane o datę pierwszej miesiączki oraz ostatnią ciążę. Jeśli z pewnych powodów te pytania są dla Ciebie trudne, wywiad dobrze jest przeprowadzić w warunkach zapewniających intymność. Zatajenie jakiejkolwiek informacji przed anestezjologiem może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dobrym przykładem może być np. podanie niewłaściwej wagi ciała, które sprawi, że lekarz może zaaplikować złą dawkę środków nasennych i znieczulających podczas zbiegu.
Znieczulenie ogólne przeciwwskazania
Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania znieczulenia ogólnego. Są to przede wszystkim niewyrównane choroby układu krążenia i nerek, niewydolność oddechowa, infekcja dróg oddechowych oraz nieregulowana cukrzyca i problemy z tarczycą. Wszystkie choroby przewlekłe i bieżące dolegliwości trzeba zgłosić podczas wywiadu z anestezjologiem.
Znieczulenie ogólne: ryzyko powikłań
Znieczulenie ogólne u dorosłych: powikłania
Znieczulenie ogóle może dawać powikłania. Najczęściej pojawiają się wymioty, nudności i złe samopoczucie, które może trwać nawet kilka dni po zabiegu. Zawroty głowy i niewyraźne widzenie zazwyczaj spowodowane są odwodnieniem organizmu – w takim wypadku pacjentowi podawane są płyny. Dość często spotykanym powikłaniem są również bóle głowy, świąd skóry oraz ból i zsinienie w miejscu wkłucia. Po znieczuleniu ogólnym może pojawić się też chrypka, uszkodzenie ust, języka, zębów lub gardła.
Poważne powikłania po znieczuleniu ogólnym to między innymi zaburzenia oddychania, krążenia, hipertermia, atak serca, udar mózgu czy uszkodzenia tchawicy. Zdarza się też zachłyśnięcie się treścią żołądkową, co może prowadzić do zapalenia płuc. Śmierć z powodu znieczulenia ogólnego zdarza się w 1 na 10 tys. przypadków. Statystyka ta jednak nie dotyczy kobiet w ciąży, w przypadku których to ryzyko jest znacznie większe ze względu na specyfikę znieczulenia.
Znieczulenie ogólne u dzieci: powikłania
W przypadku dzieci im krótsze znieczulenie ogólne tym lepiej – niektóre badania pokazują, że znieczulenia we wczesnym wieku (do 3 lat) mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dzieci, w szczególności na rozwój mózgu. Z tego powodu, jeśli istnieje konieczność znieczulenia ogólnego, dobrze, aby przeprowadzany zabieg lub operacja trwała jak najkrócej, minimalizując w ten sposób skutki uboczne podania narkozy.
Jak przygotować się do znieczulenia?
Przed operacją lub zabiegiem zazwyczaj zostajemy skierowani do anestezjologa, który oprócz szczegółowego wywiadu poinformuje nas, jak przygotować się do operacji. Tydzień przed zabiegiem nie można przyjmować żadnych preparatów rozrzedzających krew oraz kwasu acetylosalicylowego. Nie należy jeść ani pić na 6 godzin przed podaniem znieczulenia (ryzyko zachłyśnięcia się pokarmem) oraz nie przyjmować żadnych leków przeciwbólowych. Podczas operacji nie możemy mieć również żadnej biżuterii, protezy dentystycznej i należy zmyć lakier do paznokci.
Znieczulenie ogólne a katar
W czasie infekcji wywołującej nieżyt nosa zazwyczaj nie przeprowadza się znieczulenia ogólnego. Może to wywołać problemy z oddychaniem podczas zabiegu. O szczegółach jednak warto porozmawiać ze swoim anestezjologiem.
Inne rodzaje znieczuleń do operacji
Znieczulenie miejscowe
Znieczulenie miejscowe, znieczulenie przewodowe oraz regionalne polega na blokowaniu czucia w określonym miejscu ciała za pomocą przerwania przewodnictwa nerwowego w pniach nerwowych konkretnego układu. Znieczulenie to jest stosowane np. w przypadku zabiegów dentystycznych, kiedy konieczne jest uśpienie nerwów jedynie w określonym miejscu, w tym czasie zachowując pełną świadomość pacjenta.
Rodzaje znieczuleń do operacji: blokady centralne
Blokady centralne to leki wywołujące przerwanie czucia, podawane do organizmu przez rdzeń kręgowy. W tej grupie rozróżniamy znieczulenie zewnątrzoponowe oraz znieczulenie podpajęczynówkowe.
Lepsze znieczulenie ogóle czy w kręgosłup?
Odpowiedni rodzaj znieczulenia jest ustalany w czasie konsultacji anestezjologicznej przed przeprowadzonym zabiegiem. Znieczulenie zewnątrzoponowe uważane jest za mniej inwazyjne od znieczulenia ogólnego. Jeśli jednak istnieją przeciwwskazania do tego typu znieczulenia, np. w wyniku ran w miejscu wkłucia czy wad kręgosłupa, konieczne jest wykonanie znieczulenia ogólnego.
Znieczulenie ogólne jest konieczną procedurą podczas wielu zabiegów, które bez niej byłyby niemożliwe lub trudne ze względu na ból, lub reakcje obronne pacjenta. Niestety, znieczulenie ogólne, jak każda interwencja medyczna w nasz organizm, może skutkować powikłaniami. Nie muszą się one jednak pojawić. Wszelkie obawy związanie ze znieczuleniem ogólnym koniecznie trzeba omówić podczas wywiadu z lekarzem anestezjologiem, który wytłumaczy wszystkie procedury i odpowie na pytania i wątpliwości pacjenta.
Zobacz też:
- Rodzaje znieczulenie ogólnego
- Jak długo trwa narkoza?
- Wybudzenie w trakcie operacji
- Leki znieczulenia ogólnego
- Lekarz od narkozy
- Znieczulenie ogólne przeciwwskazania
- Znieczulenie ogólne: ryzyko powikłań
- Znieczulenie ogólne u dzieci: powikłania
- Jak przygotować się do znieczulenia?
- Znieczulenie ogólne a katar
- Inne rodzaje znieczuleń do operacji
Jaki film o Mikołaju dla dzieci? Najlepsze propozycje na grudniowe seanse!
Przerwa świąteczna 2023. Kiedy uczniowie pójdą do szkoły ostatni raz w tym roku? Czeka ich aż 10 dni wolnego
Roraty – czym są i kiedy się je obchodzi? Na mszach świętych pojawia się specjalny atrybut
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Ulga na dziecko 2024 to nawet 2700 zł odliczenia. Te osoby nie będą mogły jednak z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Jak zrobić brodę Mikołaja? Wystarczy jedna rzecz, aby stworzyć idealny strój na mikołajki i święta
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Zdrowie rodziców
- Znieczulenie ogólne: jak narkoza wygląda w praktyce?
Zespół policystycznych jajników – objawy, badania, leczenie
Jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u młodych kobiet. Prowadzi do niepłodności. Jak by tego było mało, towarzyszą mu jeszcze inne choroby. Jak rozpoznać zespół policystycznych jajników i go leczyć? Zespół policystycznych...
Czytaj dalej →Szum w uszach, piszczenie i dzwonienie. Jakie są jego przyczyny i na czym polega leczenie?
Szum w uszach nazywany jest przez cierpiących na to schorzenie również piskiem, dzwonieniem, pulsowaniem, szelestem czy brzęczeniem. U jednych osób szum pojawia się jedynie sporadycznie i nie stanowi większego powodu do niepokoju,...
Czytaj dalej →Zespół Otella czyli chorobliwa zazdrość. Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia
Nazwa choroby – zespół Otella – pochodzi od imienia bohatera tragedii Wiliama Szekspira. Pod wpływem intrygi i plotek, stał się chorobliwie zazdrosny o swoją żonę Desdemonę. Nieustanne podejrzenia o zdradę...
Czytaj dalej →Kandydoza [przyczyny, objawy, leczenie]
Kandydoza, inaczej drożdżyca, to choroba powodowana przez drożdżaki z rodzaju Candida. Szacuje się, że około 21% Polaków cierpi na jedną z odmian kandydozy, a niemal każdy człowiek w swoim życiu...
Czytaj dalej →Celiakia
“Gluten” – modne w ostatnich miesiącach słowo, którego popularność stale wzrasta. A może nie tyle “gluten” co raczej słowa “bez glutenu”. Szał na dietę bezglutenową trwa i coraz więcej osób...
Czytaj dalej →Kiedy podwyższone leukocyty we krwi są powodem do niepokoju?
Podwyższone leukocyty to zjawisko, na które wiele osób reaguje z niepokojem. Jest ono naturalne po aktywności fizycznej, jedzeniu czy w 3. trymestrze ciąży. Jednak w innych przypadkach może świadczyć o...
Czytaj dalej →Wysypka bostońska u dzieci
Wysypka bostońska to choroba wywołana wirusem Coxackie A oraz B, a także wirusem ECHO. Uznawana jest za typową chorobę wieku dziecięcego, ale dotyka także osoby dorosłe. Bardzo często wysypka bostońska mylona...
Czytaj dalej →Jak wrócić do formy po ciąży? Proste sposoby na dobre samopoczucie i więcej energii na co dzień!
Zawsze byłam aktywna: ćwiczyłam, pływałam, regularnie odwiedzałam siłownię. I to wcale nie ze względu na chęć utrzymania ładnej figury, a czegoś zupełnie innego: dobrego samopoczucia. Sport sprawia, że mam więcej...
Czytaj dalej →Hemoroidy po porodzie
Hemoroidy to jedna z tych rzeczy, których wystąpienia po porodzie obawiają się przyszłe mamy. Obok strachu o rozstępy, wiotką skórę na brzuchu czy nietrzymanie moczu, należą do grupy przypadłości, których kobiety boją...
Czytaj dalej →Osteoporoza a ciąża i karmienie piersią
Czy duży spadek gęstości kości podczas ciąży i karmienia piersią może mieć wpływ na większe prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę w okresie pomenopauzalnym? Jak często występuje osteoporoza w ciąży i kto...
Czytaj dalej →Akcja skierowana do każdej z nas: Pamiętaj o sobie!
Nowa kampania społeczna dotyczy chyba każdej z nas. Czy Ciebie również? Sprawdźmy to! Przypomnij sobie, kiedy ostatnio byłaś u lekarza? Nie, nie z dziećmi, ani nie po to, by zapisać...
Czytaj dalej →Ugryzienie szerszenia: co robić, gdy dziecko użądli szerszeń?
Ugryzienia kleszczy, os, pszczół – wszystko to wywołuje na plecach każdego rodzica zimny dreszcz. Największa jednak obawa dotyczy szerszenia. Czy słusznie? Czy ugryzienia szerszenia są groźne? Jak postępować, gdy do...
Czytaj dalej →Mama na siłowni nie zawsze mile widziana… A Wy chcecie ćwiczyć z mamami?
Z gazet i zdjęć na portalach społecznościowych spoglądają na nas młode mamy, które w kilka tygodni po rozwiązaniu wyglądają, jakby nigdy nie były w ciąży. Tymczasem każde spotkanie z lustrem...
Czytaj dalej →Bezdech senny u dzieci i dorosłych [przyczyny, diagnostyka i leczenie]
Bezdech senny to zaburzenie snu, które dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W czasie bezdechu występuje chwilowy zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co prowadzi do upośledzenia wymiany oddechowej w płucach....
Czytaj dalej →Hiperprolaktynemia [Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie]
Jednym z najczęściej występujących zaburzeń gospodarki hormonalnej, tuż obok chorób tarczycy, jest hiperprolaktynemia. Spowodowana jest zwiększonym wydzielaniem prolaktyny przez przysadkę i choć zazwyczaj diagnozowana jest u kobiet, może dotyczyć również...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem