Wysokie ciśnienie po porodzie

Wysokie ciśnienie po porodzie

Wysokie ciśnienie po porodzie, w trakcie połogu, a wcześniej ciąży nie jest sytuacją fizjologiczną (naturalną). Zazwyczaj jest związane z występowaniem wcześniej stwierdzonych chorób. Podstawową jednostką chorobową, w przebiegu której obserwujemy podwyższone ciśnienie po porodzie jest nadciśnienie tętnicze. Jednakże w ciąży może zostać wykryte (często przypadkowo) również nadciśnienie sprzed ciąży, o którym ciężarna nie wiedziała.

Jakie więc powinno być ciśnienie po porodzie i co się dzieje w przypadku wysokiego ciśnienia?

Normy ciśnienia tętniczego

Nie każda ciężarna, a potem położnica jest poinformowana, jakie są normy ciśnienia tętniczego. Ich znajomość może się przydać w ciąży, a jest szczególnie ważna dla osób chorujących trwale lub przejściowo (w trakcie ciąży) na nadciśnienie tętnicze.

  • 120/80 – jest to graniczna wartość prawidłowych wartości ciśnienia. Nie oznacza to, że np. ciśnienie 123/83 jest niesamowicie niebezpieczną wartością.
  • 130-140/80-90 – są to wartości, które określane są mianem stanu przednadciśnieniowego. Przy takich wartościach warto częściej kontrolować ciśnienie tętnicze.
  • Powyżej 140/90 – jest to umowna wartość, przy której rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze. Jednakże taki jednokrotny wynik nie świadczy o nadciśnieniu.

Przyczyny podwyższonego ciśnienia po porodzie

Do przyczyn podwyższenia ciśnienia tętniczego po porodzie można zaliczyć:

  • Stres – po porodzie nigdy nie jest łatwo. Nierzadko położnice są zmęczone po porodzie, a konieczna jest opieka nad dzieckiem. Pamiętaj, że Ty też musisz odpocząć, więc w trakcie dnia zaangażuj męża, mamę, siostrę do pomocy w opiece.
  • Stan przedrzucawkowy – ze względu na klasyfikację zaliczany jest bardzo często do nadciśnienia tętniczego. Jest to sytuacja, w której następuje podwyższenie ciśnienia tętniczego i stwierdza się białkomocz w badaniu ogólnym moczu.
  • Rzucawka
  • Zespół HELLP

Jednakże to nadciśnienie tętnicze ciążowe jest najczęstszą przyczyną utrzymującego się wysokiego ciśnienia po porodzie i w czasie połogu.

Postępowanie przy podwyższonym ciśnieniu po porodzie

Zauważenie podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego przez personel medyczny odbywa się zazwyczaj na krótko po porodzie. W związku z tym konieczna jest częstsza kontrola tego parametru od 4 do 6 razy dziennie. Prowadzona jest również specjalna karta, na której wartości te są regularnie notowane. W przypadku bardzo wysokich wartości ciśnienia tętniczego konieczna jest kontrola internistyczna i przyjmowanie leków. Pamiętaj, że w związku z karmieniem nadal nie możesz przyjmować wszystkich leków. Lekarz internista na pewno dobierze je odpowiednio do Twojej sytuacji.

Jeśli natomiast borykałaś się z nadciśnieniem w ciąży, nie powinnaś się tym martwić. Wszystkie choroby ciążowe ustępują od 6 do 8 tygodni po porodzie. Powinnaś kontynuować zażywanie swoich leków. Modyfikacją dawki zajmuje się lekarz, jeśli stwierdzi, że jest to konieczne. Natomiast, jeśli podwyższone wartości utrzymują się powyżej 8 tygodni, zalecana jest kontrola u lekarza internisty, gdyż możesz mieć tzw. nadciśnienie przewlekłe. Jego leczenie konieczne jest przez całe życie.

Jeżeli w domu po porodzie stwierdzasz u siebie wysokie ciśnienie tętnicze, koniecznie powtórz pomiar na obu rękach w odstępie 10 minut. Pomiar ten powinien być wykonany na siedząco, po 5 min spoczynku. Ręka, na której mierzysz powinna być na wysokości serca. Staraj się równomiernie oddychać i nie myśleć o przykrych rzeczach. Jeżeli po wielokrotnych pomiarach stwierdzasz u siebie ciśnienie równe 150/90, powinnaś koniecznie zgłosić się do lekarza. Jeśli ciśnienie znacznie przewyższa podaną wartość lub występują u Ciebie dodatkowe objawy takie, jak ból głowy, mroczki przed oczami, kołatanie serca koniecznie wezwij pogotowie.

Zapobieganie wysokim wartościom ciśnienia tętniczego

Poniżej znajdziesz kilka porad, jak obniżyć ciśnienie po porodzie:

  • Ogranicz spożywanie soli – w soli znajduje się sód, a zjawisko takie jak sodowrażliwość powiązano z występowaniem wysokich wartości ciśnienia. Postaraj się dodawać do swoich posiłków inne przyprawy.
  • Odpoczywaj – w nocy wysypiaj się. Ponieważ karmisz piersią konieczna jest modyfikacja Twojego snu. Śpij wtedy, kiedy również śpi Twoje dziecko. W trakcie dnia nie zapomnij o krótkich drzemkach oraz o innych relaksujących czynnościach.
  • Korzystaj ze świeżego powietrza – wyjdź na spacer dwa razy dziennie.
  • Unikaj spożywania alkoholu oraz palenia papierosów – w okresie karmienia piersią, podobnie jak w ciąży czynności te są absolutnie zabronione.

Jeśli jednokrotnie zdarzy Ci się zobaczyć wysoką wartość ciśnienia na ciśnieniomierzu, nie zamartwiaj się. Ciśnienie tętnicze podlega ciągłym regulacjom i w każdej sekundzie jest inne. Tak więc skaczące ciśnienie po porodzie może dotyczyć każdej z nas. Natomiast jeżeli kilkakrotnie zauważysz znaczne przekroczenie normy, warto jest się zgłosić do lekarza. Wczesne rozpoczęcie leczenia pomoże Ci uniknąć wielu powikłań w przyszłości. Przy skrajnych wartościach ciśnienia nie wahaj się zadzwonić po pogotowie.

Dodaj komentarz

Poród

Trzy fazy porodu

Poród zbliża się wielkimi krokami, a Ty coraz bardziej się niecierpliwisz i denerwujesz? Zastanawiasz się, jak będzie przebiegał poród i jak najlepiej się do niego przygotować? To całkiem naturalne i...

Czytaj dalej →
Poród

Ruchy dziecka przed porodem

Czy wzmożone ruchy dziecka przed porodem są powodem do niepokoju? Jak zachowuje się dziecko przed porodem i jakie są oznaki tego, że rozwiązanie ciąży jest tuż tuż? Ruchy dziecka przed porodem Chyba...

Czytaj dalej →
Ciąża, Poród

Czop śluzowy

Wśród znaków świadczących o tym, że poród zbliża się wielkimi krokami, często wymieniany jest tzw. czop śluzowy, a właściwie jego odejście. Czym dokładnie on jest i kiedy odchodzi? Czy to...

Czytaj dalej →
Ciąża, Poród

Łożysko w ciąży

Łożysko to jeden z najważniejszych elementów biorących udział w rozwoju płodowym dziecka. Ma kluczowe znaczenie w donoszeniu ciąży i pełni rolę jednego z najważniejszych narządów, które są potrzebne do dostarczania...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general