Szkoła prosi o pisemną zgodę na kary cielesne. Co trzeci rodzic się zgadza. A co Wy byście zrobili?

Kary cielesne i straszenie linijką przez nauczycieli w polskich szkołach to już przeszłość. Okazuje się jednak, że nie wszędzie tak jest. Dla niektórych rodziców list od szkoły z pytaniem o zgodę na wymierzanie klapsów uczniom nie jest niczym niezwykłym.

Rodzice wyrażają zgodę na bicie dzieci

Kary cielesne w szkołach w Stanach Zjednoczonych są legalne w dużej części kraju, bo aż w 20 Stanach. Choć trudno kontrolować, jak mocno uderzane są dzieci, dozwolone jest nawet bicie ich w sposób, w wyniku którego powstaje mały siniak. Zazwyczaj kary są wymierzane poza forum klasy, co jednak w pewnym stopniu również daje nauczycielom samowolę w egzekwowaniu posłuszeństwa tą przestarzałą i nieetyczną metodą.

Pedagodzy zapewniają, że pomimo panującego prawa, rzadko zdarza się, by uczeń, został w taki sposób skarcony. W niektórych szkołach rodzic, który nie zgodzi się na kary cielesne, musi się liczyć z tym, że kiedy ich pociecha coś zbroi, zamiast dostać klapsa, będzie na jakiś czas zawieszona w prawach ucznia. Wielu z nas nie wyobraża sobie, żeby ich dzieci były traktowane w taki sposób w szkołach, zaś w USA co trzeci rodzic wyraża zgodę na kary cielesne w placówkach edukacyjnych!

Zobacz też:

Kara ma uczyć, nie poniżać

Każdy ma indywidualne podejście do kar cielesnych, jednak lata badań pokazały, że wcale nie są efektywniejsze od tych słownych, a wręcz szkodzą dzieciom. Jak mówi dr Hanna Bogacka, psycholog i psychoterapeuta w wypowiedzi dla “Wyborczej”, często rodzice zakładają, że skoro sami nie raz dostali klapsa, to i ich dzieciom nie zaszkodzi kara cielesna:

Osobiste doświadczenie często ulega racjonalizacji-niemal każde dziecko bezwarunkowo kocha rodziców, więc gdy doświadcza przemocy, często ową przemoc gloryfikuje, myśli: “skoro mnie biją moi kochani rodzice, to z pewnością mają rację”.

Jak jednak dodaje psycholożka, kary cielesne mają duży wpływ na niektóre dzieci.

Właściwą skalę skutków bicia widać w szeroko zakrojonych badaniach, w których uwidacznia się związek między klapsami a spadkiem IQ, głębokimi zmianami osobowościowymi i problemami emocjonalnymi. Nigdy zaś nie zetknęłam się z podpartymi solidną metodologią badaniami, które jakkolwiek uzasadniałyby użycie klapsa.

Czy kary cielesne powinny być nadal dozwolone w placówkach edukacyjnych? Czy nie lepiej zamiast dawania dzieciom klapsów, jest kierowanie się myślą wspaniałego polskiego pedagoga Janusza Korczaka: Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż?

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

 

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Szkoła prosi o pisemną zgodę na kary cielesne. Co trzeci rodzic się zgadza. A co Wy byście zrobili?

  1. Sam oberwalem od matematyczki linijką po łapkach… co czulem wtedy?? Wstyd!!! Przed kolegami, nauczycielem, samym sobą ale przede wszystkim przed rodzicami… Uwazam te taki sposób skarcenia,, niegrzecznego,, ucznia jest właściwy jeśli nie pomagają inne metody… Dodam, że jeszcze za moich czasów, a jestem rocznikiem ’87, czyli stosunkowo młodym? wyczuwalny był szacunek i respekt co do osoby nauczyciela. Obecnie, patrząc na dzisiejsze młode społeczeństwo twierdzę, że te wartosci zostaly zatracone, a dzieci wyrastają na KRZAKI, nie drzewa, ale to już kwestia wpojenia dzieciom zasad przez rodziców.

    Newsy

    Pierwszy dzień zimy

    Kiedy jest pierwszy dzień zimy? To pytanie zadaje sobie wiele osób i pomimo tego, że sprawdzamy to co roku, w przyszłym znowu wyleci nam ta data z głowy i będziemy...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Ciekawe pomysły na zaręczyny

    Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

    Czytaj dalej →
    Pielęgnacja niemowląt

    Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

    Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

    Czytaj dalej →
    Pielęgnacja noworodka

    Kąpiel noworodka

    Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general