Chcesz zapisać dziecko na półkolonie? W kolejce spędzisz kilka dobrych godzin. “Niesamowita strata czasu”

Letnie półkolonie organizowane przez szkoły cieszą się w ostatnich latach sporą popularnością. W tym roku szczególnie wielu chętnych zgłosiło się do Zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc rodzice ustawiali się w kolejce na długo przed otwarciem zapisów, niektórzy musieli w niej spędzić nawet kilka godzin. Ze zdjęć i relacji wynika, że łańcuch oczekujących ciągnął się przez całe osiedle. Skąd aż taka frekwencja?

Gigantyczna kolejka do zapisów na półkolonie

Zbliżają się wakacje, co oznacza długi i beztroski odpoczynek dla wszystkich dzieci. Brak szkoły i wytchnienie od nauki to oczywiście powód do radości, ale jednocześnie dosyć kłopotliwa sytuacja dla wielu rodziców. Urlop trwa maksymalnie dwa tygodnie, a letnia przerwa dwa miesiące. Nie każdy ma możliwość zwrócenia się z prośbą o opiekę do dziadków czy innych członków rodziny, a przecież jakoś trzeba się w tym czasie zająć dziećmi. Dlatego też tak ogromną popularnością cieszą się organizowane przez szkoły półkolonie.

Takie szkolne półkolonie są zazwyczaj dofinansowywane przez władze samorządowe, dzięki czemu rodzice pokrywają tylko niewielką część, np. kwotę wyżywienia. Za tydzień półkolonii organizowanych przez prywatnych przedsiębiorców trzeba zapłacić nawet ok. 1000-1500 zł, podczas gdy półkolonie miejskie to koszt rzędu 200-300 zł. W ramach półkolonii dzieci przez cały tydzień spędzają czas od rana do wieczora pod okiem profesjonalnych opiekunów lub nauczycieli, a cały dzień wypełniony mają zabawą i innymi atrakcjami. Otrzymują także obiad, a popołudniami wracają do domów.

Szczególnie atrakcyjna okazała się oferta Zespołu Szkół nr 1 we Wrocławiu. Do miejsca zapisu ustawiła się kilometrowa kolejka i chociaż oficjalnie zapisy startowały dopiero o godzinie 17.00, to pierwsi chętni ustawili się w kolejce już o 12.00. Wszystko ze względu na bardzo ograniczoną liczbę miejsc i atrakcyjne warunki – cena za tydzień to jedynie 220 zł, już łącznie z wyżywieniem.

Zobacz: Kiedy koniec roku szkolnego 2023? Uczniów czeka wyjątkowo długi wakacyjny odpoczynek

Rodzice narzekają na organizację. “Czy to takie celowe męczenie ludzi…”

Rodzice, którzy musieli spędzić tyle czasu w kolejce, nie kryją irytacji. Zwracają uwagę, że sytuacja z zapisami w tym miejscu powtarza się co roku. Ich zdaniem szkoła już dawno powinna uruchomić zapisy przez internet, aby nikt nie musiał stać w kolejkach rodem z PRL.

Oczekujący w kolejce rodzice, dziadkowie i babcie zgodnie jednak przyznają, że nie mają innego wyjścia. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wakacyjne wyjazdy czy wysłanie dziecka na obóz. Inni argumentują, że zwyczajnie nie mają możliwości zapewnić dzieciom opieki i półkolonie to najlepsza opcja.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo