Cytologia: proste badanie, które może uratować życie!

7 kobiet. W Polsce właśnie tyle osób umiera codziennie na raka szyjki macicy. Chorobę, która wcześnie wykryta, jest w 100% wyleczalna. Rak szyjki macicy rozwija się od 5 do 7 lat i gdy po upływie tego czasu zacznie dawać znać o swoim istnieniu, szanse na wyzdrowienie pacjentki są niewielkie. Cytologia jest badaniem ginekologicznym pozwalającym na szybkie wykrycie zmian nowotworowych szyjki macicy. Należy je przeprowadzać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Jak przebiega cytologia?

Co to jest cytologia?

Cytologia jest niezwykle ważnym badaniem profilaktycznym. Pozwala na diagnozę zmian nowotworowych szyjki macicy. Ten nowotwór jest jednym z najczęściej występujących u kobiet. W Polsce co roku umiera na niego około 2,5 tys. chorych. Jednak jeśli zostanie wcześnie wykryty, z powodzeniem można liczyć na całkowite wyleczenie.

Częste badania ginekologiczne to podstawa. Samą cytologię wykonuje się minimum raz w roku, ale do lekarza należy chodzić co 6 miesięcy. Jeśli zaś zauważymy u siebie problemy okolic intymnych takie jak wysypka, silne upławy, krwawienie pomiędzy miesiączkami, należy udać się do gabinetu niezwłocznie.

Wiele dolegliwości intymnych leczy się szybko i bezboleśnie, nie należy jednak zwlekać z wizytą u ginekologa, aż objawy się nasilają. Cytologia pozwala również na wykrycie wirusa HPV (brodawczak ludzki), który wpływa na rozwój raka szyjki macicy, a którego nosicielami jest nawet 75% kobiet współżyjących płciowo.

Cytologię przeprowadza się również w celu:

  • określenia czynności hormonów, jak i i działania przyjmowanych przez pacjentkę leków hormonalnych
  • określenia stanu flory mikrobiologicznej pochwy
  • określenia terminu owulacji

Cytologia: przebieg badania

W czasie cytologii pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, a lekarz wprowadza do pochwy wziernik. Jest on zakończony szczoteczką, którą delikatnie zbiera wydzielinę pokrywającą szyjkę macicy.Wydzielina zawiera komórki błony śluzowej, które następnie umieszcza się na szkiełku mikroskopowym i pod mikroskopem obserwuje, czy nie doszło do niepokojących zmian. Na wynik cytologii czeka się od 2 do 3 tygodni, ale w sytuacji, kiedy laboratorium stwierdzi, iż stan zdrowia pacjentki jest poważny, kobieta dostaje informację z laboratorium szybciej.

Wyniki cytologii dzieli się na grupy:

  • Cytologia grupa 1 – wszystko jest w normie, nieduża ilość białych krwinek
  • Cytologia grupa 2 – drobne zmiany zapalne, albo wsteczne u starszych kobiet, wymagają leczenia i dalszej kontroli lekarza, ale nie są “podejrzane”
  • Cytologia grupa 3 – zmiany już zaliczane do poważnych np. przedrakowych, zakażenie wirusem HPV, silne zapalenie, potrzebne dalsze leczenie ginekologiczne i powtórzenie badania po jego zakończeniu
  • Cytologia grupa 4 – złośliwe zmiany w okolicy nabłonka, wymagają natychmiastowego leczenia i dalszej diagnostyki
  • Cytologia grupa 5 – rozsiane złośliwe zmiany, mówią o możliwości występowania raka, wymagają natychmiastowego leczenia i dalszej diagnostyki

Kiedy pierwsza cytologia?

Pierwsze badanie powinno być przeprowadzone u kobiet między 20 a 25 rokiem życia. W sytuacji, kiedy wcześnie zaczęliśmy życie seksualne, cytologię należy wykonać już po upływie 3 lat od momentu pierwszego kontaktu płciowego, niezależnie od wieku.

Wiele kobiet zbyt rzadko udaje się do ginekologa. Zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety mówią, że wstydzą się badania. Tymczasem to proste badanie może uratować nam życie wykrywając wczesną fazę raka szyjki macicy.

Jeśli mamy opory przed wizytą u ginekologa, należy poszukać lekarza, który sprawia, że czujemy się pewnie i komfortowo.  Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować u siebie żadnych niepokojących objawów i nie bać się wizyt w gabinecie ginekologicznym, zwłaszcza że w przypadku większości dolegliwości, zwłoka działa na niekorzyść chorego.

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Dodaj komentarz

Badania

Badanie GBS w ciąży

Badanie GBS to jedno z obowiązkowych badań, którym powinna się poddać ciężarna kobieta. Jest ono robione w kierunku wykrycia bakterii paciorkowca grupy B. Jej obecność w drogach rodnych kobiety podczas porodu...

Czytaj dalej →
Badania

Badanie WR w ciąży

Badanie WR, czyli tzw. odczyn Wassermana, to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta spodziewająca się dziecka. Test wykrywa obecność syfilisu, czyli kiły. Dlaczego badanie to jest takie ważne? Badanie WR:...

Czytaj dalej →
Badania w ciąży, Badania

Badanie WR – odczyn Wassermana

Badanie WR – odczyn Wassermana jest jednym z obowiązkowych testów laboratoryjnych, które powinny wykonać kobiety w ciąży. To nieskomplikowane badanie serologiczne pozwala wykryć przeciwciała przeciwko krętkowi blademu – bakterii wywołującej...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Gdzie wylać olej po smażeniu?

Gdzie wylać olej, który pozostaje po smażeniu frytek lub na przykład pączków? Sporo osób wylewa olej do zlewu albo do kanalizacji. Osoby te rzadko kierują się tylko i wyłącznie własną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general