Cytologia: proste badanie, które może uratować życie!

7 kobiet. W Polsce właśnie tyle osób umiera codziennie na raka szyjki macicy. Chorobę, która wcześnie wykryta, jest w 100% wyleczalna. Rak szyjki macicy rozwija się od 5 do 7 lat i gdy po upływie tego czasu zacznie dawać znać o swoim istnieniu, szanse na wyzdrowienie pacjentki są niewielkie. Cytologia jest badaniem ginekologicznym pozwalającym na szybkie wykrycie zmian nowotworowych szyjki macicy. Należy je przeprowadzać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Jak przebiega cytologia?

Cytologia: proste badanie, które może uratować życie!
depositphotos.com

Co to jest cytologia?

Cytologia jest niezwykle ważnym badaniem profilaktycznym. Pozwala na diagnozę zmian nowotworowych szyjki macicy. Ten nowotwór jest jednym z najczęściej występujących u kobiet. W Polsce co roku umiera na niego około 2,5 tys. chorych. Jednak jeśli zostanie wcześnie wykryty, z powodzeniem można liczyć na całkowite wyleczenie.

Częste badania ginekologiczne to podstawa. Samą cytologię wykonuje się minimum raz w roku, ale do lekarza należy chodzić co 6 miesięcy. Jeśli zaś zauważymy u siebie problemy okolic intymnych takie jak wysypka, silne upławy, krwawienie pomiędzy miesiączkami, należy udać się do gabinetu niezwłocznie.

Wiele dolegliwości intymnych leczy się szybko i bezboleśnie, nie należy jednak zwlekać z wizytą u ginekologa, aż objawy się nasilają. Cytologia pozwala również na wykrycie wirusa HPV (brodawczak ludzki), który wpływa na rozwój raka szyjki macicy, a którego nosicielami jest nawet 75% kobiet współżyjących płciowo.

Cytologię przeprowadza się również w celu:

  • określenia czynności hormonów, jak i i działania przyjmowanych przez pacjentkę leków hormonalnych
  • określenia stanu flory mikrobiologicznej pochwy
  • określenia terminu owulacji

Cytologia: przebieg badania

W czasie cytologii pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, a lekarz wprowadza do pochwy wziernik. Jest on zakończony szczoteczką, którą delikatnie zbiera wydzielinę pokrywającą szyjkę macicy.Wydzielina zawiera komórki błony śluzowej, które następnie umieszcza się na szkiełku mikroskopowym i pod mikroskopem obserwuje, czy nie doszło do niepokojących zmian. Na wynik cytologii czeka się od 2 do 3 tygodni, ale w sytuacji, kiedy laboratorium stwierdzi, iż stan zdrowia pacjentki jest poważny, kobieta dostaje informację z laboratorium szybciej.

Wyniki cytologii dzieli się na grupy:

  • Cytologia grupa 1 – wszystko jest w normie, nieduża ilość białych krwinek
  • Cytologia grupa 2 – drobne zmiany zapalne, albo wsteczne u starszych kobiet, wymagają leczenia i dalszej kontroli lekarza, ale nie są “podejrzane”
  • Cytologia grupa 3 – zmiany już zaliczane do poważnych np. przedrakowych, zakażenie wirusem HPV, silne zapalenie, potrzebne dalsze leczenie ginekologiczne i powtórzenie badania po jego zakończeniu
  • Cytologia grupa 4 – złośliwe zmiany w okolicy nabłonka, wymagają natychmiastowego leczenia i dalszej diagnostyki
  • Cytologia grupa 5 – rozsiane złośliwe zmiany, mówią o możliwości występowania raka, wymagają natychmiastowego leczenia i dalszej diagnostyki

Kiedy pierwsza cytologia?

Pierwsze badanie powinno być przeprowadzone u kobiet między 20 a 25 rokiem życia. W sytuacji, kiedy wcześnie zaczęliśmy życie seksualne, cytologię należy wykonać już po upływie 3 lat od momentu pierwszego kontaktu płciowego, niezależnie od wieku.

Wiele kobiet zbyt rzadko udaje się do ginekologa. Zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety mówią, że wstydzą się badania. Tymczasem to proste badanie może uratować nam życie wykrywając wczesną fazę raka szyjki macicy.

Jeśli mamy opory przed wizytą u ginekologa, należy poszukać lekarza, który sprawia, że czujemy się pewnie i komfortowo.  Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować u siebie żadnych niepokojących objawów i nie bać się wizyt w gabinecie ginekologicznym, zwłaszcza że w przypadku większości dolegliwości, zwłoka działa na niekorzyść chorego.

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Dodaj komentarz

Choroby niemowląt Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Bezdech senny u dzieci i dorosłych [przyczyny, diagnostyka i leczenie]
Bezdech senny to zaburzenie snu, które dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. W czasie bezdechu występuje chwilowy zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co prowadzi do upośledzenia wymiany oddechowej w płucach.
Czytaj dalej
Ciąża Moda Zakupy
Biustonosz ciążowy? To on decyduje o tym, jak będzie wyglądał Twój biust po ciąży!
Dobrze dobrany biustonosz ciążowy to jeden z czynników, który decyduje o tym, jak będzie wyglądał nasz biust po ciąży. Spłaszczony albo "wylewający się" biust to znak, że czas pomyśleć o
Czytaj dalej
Badania Badania przed ciążą
Badania przed ciążą: ginekologiczne, laboratoryjne, krwi. Zanim zajdziesz w ciążę!
Coraz częściej kobiety decydują się na świadome macierzyństwo. Starannie wybierają okres, w którym chcą zajść w ciążę. Dzięki temu są w stanie przygotować się do bycia matką - nie tylko
Czytaj dalej
Badania Ciąża
TSH: norma w ciąży i u osób starających się o dziecko
TSH, czyli wydzielany przez przysadkę mózgową hormon tyreotropowy, pobudza tarczycę do produkcji hormonów: tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Normy TSH są dość szerokie i uzależnione od wieku, podaży jodu, pory pobrania krwi
Czytaj dalej
Badania
RDW CV w morfologii: o czym świadczy podwyższone, a o czym obniżone RDW-CV?
Jednym z najbardziej podstawowych badań krwi, które jest w stanie powiedzieć bardzo dużo na temat naszego stanu zdrowia, jest morfologia krwi. W jej skład wchodzi między innymi wskaźnik RDW CV.
Czytaj dalej
Badania Badania przed ciążą
Próby wątrobowe [normy i postępowanie przy podwyższonych próbach wątrobowych]
Regularne badania kontrolne powinien wykonywać każdy z nas co najmniej raz w roku. Morfologia, badanie moczu, OB, cukier, cholesterol, hormony tarczycy, próby wątrobowe, i USG brzucha to minimalny zakres diagnostyki,
Czytaj dalej