7 kobiet. W Polsce właśnie tyle osób umiera codziennie na raka szyjki macicy. Chorobę, która wcześnie wykryta, jest w 100% wyleczalna. Rak szyjki macicy rozwija się od 5 do 7 lat i gdy po upływie tego czasu zacznie dawać znać o swoim istnieniu, szanse na wyzdrowienie pacjentki są niewielkie. Cytologia jest badaniem ginekologicznym pozwalającym na szybkie wykrycie zmian nowotworowych szyjki macicy. Należy je przeprowadzać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Jak przebiega cytologia?Co to jest cytologia?

Cytologia jest niezwykle ważnym badaniem profilaktycznym. Pozwala na diagnozę zmian nowotworowych szyjki macicy. Ten nowotwór jest jednym z najczęściej występujących u kobiet. W Polsce co roku umiera na niego około 2,5 tys. chorych. Jednak jeśli zostanie wcześnie wykryty, z powodzeniem można liczyć na całkowite wyleczenie.

Częste badania ginekologiczne to podstawa. Samą cytologię wykonuje się minimum raz w roku, ale do lekarza należy chodzić co 6 miesięcy. Jeśli zaś zauważymy u siebie problemy okolic intymnych takie jak wysypka, silne upławy, krwawienie pomiędzy miesiączkami, należy udać się do gabinetu niezwłocznie.

Wiele dolegliwości intymnych leczy się szybko i bezboleśnie, nie należy jednak zwlekać z wizytą u ginekologa, aż objawy się nasilają. Cytologia pozwala również na wykrycie wirusa HPV (brodawczak ludzki), który wpływa na rozwój raka szyjki macicy, a którego nosicielami jest nawet 75% kobiet współżyjących płciowo.

Cytologię przeprowadza się również w celu:

  • określenia czynności hormonów, jak i i działania przyjmowanych przez pacjentkę leków hormonalnych
  • określenia stanu flory mikrobiologicznej pochwy
  • określenia terminu owulacji

Cytologia: przebieg badania

W czasie cytologii pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, a lekarz wprowadza do pochwy wziernik. Jest on zakończony szczoteczką, którą delikatnie zbiera wydzielinę pokrywającą szyjkę macicy.Wydzielina zawiera komórki błony śluzowej, które następnie umieszcza się na szkiełku mikroskopowym i pod mikroskopem obserwuje, czy nie doszło do niepokojących zmian. Na wynik cytologii czeka się od 2 do 3 tygodni, ale w sytuacji, kiedy laboratorium stwierdzi, iż stan zdrowia pacjentki jest poważny, kobieta dostaje informację z laboratorium szybciej.

Wyniki cytologii dzieli się na grupy:

  • Cytologia grupa 1 – wszystko jest w normie, nieduża ilość białych krwinek
  • Cytologia grupa 2 – drobne zmiany zapalne, albo wsteczne u starszych kobiet, wymagają leczenia i dalszej kontroli lekarza, ale nie są “podejrzane”
  • Cytologia grupa 3 – zmiany już zaliczane do poważnych np. przedrakowych, zakażenie wirusem HPV, silne zapalenie, potrzebne dalsze leczenie ginekologiczne i powtórzenie badania po jego zakończeniu
  • Cytologia grupa 4 – złośliwe zmiany w okolicy nabłonka, wymagają natychmiastowego leczenia i dalszej diagnostyki
  • Cytologia grupa 5 – rozsiane złośliwe zmiany, mówią o możliwości występowania raka, wymagają natychmiastowego leczenia i dalszej diagnostyki

Kiedy pierwsza cytologia?

Pierwsze badanie powinno być przeprowadzone u kobiet między 20 a 25 rokiem życia. W sytuacji, kiedy wcześnie zaczęliśmy życie seksualne, cytologię należy wykonać już po upływie 3 lat od momentu pierwszego kontaktu płciowego, niezależnie od wieku.

Wiele kobiet zbyt rzadko udaje się do ginekologa. Zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety mówią, że wstydzą się badania. Tymczasem to proste badanie może uratować nam życie wykrywając wczesną fazę raka szyjki macicy.

Jeśli mamy opory przed wizytą u ginekologa, należy poszukać lekarza, który sprawia, że czujemy się pewnie i komfortowo.  Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować u siebie żadnych niepokojących objawów i nie bać się wizyt w gabinecie ginekologicznym, zwłaszcza że w przypadku większości dolegliwości, zwłoka działa na niekorzyść chorego.Zdjęcie główne: depositphotos.com