Czy 13 października jest wolne od szkoły? Dyrektorzy decydują się na nietypowe rozwiązanie. Wszystko przez kalendarz

Kalendarz szkolny ułożył się w pierwszym semestrze wyjątkowo niekorzystnie dla uczniów. Zazwyczaj dodatkowym wolnym mogą się cieszyć już w połowie października z okazji Dnia Nauczyciela. W tym roku 14 października wypada jednak w sobotę. Czy to oznacza, że szansa na odpoczynek przepada? Część dyrektorów decyduje się na specjalne rozwiązanie. Czy 13 października będzie wolne od szkoły?

13 października 2023 wolne od szkoły? Sprawa jest skomplikowana

Dzień Nauczyciela obchodzimy co roku 14 października z okazji rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jest to wyjątkowa uroczystość we wszystkich placówkach, dlatego zgodnie z przepisami nie odbywają się wówczas standardowe zajęcia i większość uczniów w ogóle nie przychodzi do szkoły. W razie potrzeby dyrekcja ma jednak obowiązek zapewnić opiekę dla najmłodszych uczniów, jeśli nie mogą oni zostać w domu.

14 października to również pierwsza okazja od początku roku szkolnego na dodatkowy odpoczynek. Nic więc dziwnego, że uczniowie mogą czuć się rozczarowani. W tym roku Dzień Nauczyciela wypada bowiem w sobotę, a to oznacza, że część uczniów straci szansę na wolne.

Wiele szkół będzie więc w piątek 13 października pracować w normalnym trybie, ewentualnie z krótką przerwą na uroczysty apel czy szkolną akademię. Uczniowie mogą się spodziewać dodatkowego wolnego tylko pod warunkiem, że dyrekcja zdecyduje się sięgnąć po inne rozwiązania, czyli skorzystać z tzw. dni dyrektorskich. Jest to specjalna pula dni wolnych, które mogą być wykorzystane z okazji różnych świąt i uroczystości, niebędącymi dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Zobacz: Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2023? Termin rozczaruje uczniów, ale wciąż jest szansa na wolne i dłuższy weekend

Dni wolne od szkoły 2023/2024. Kiedy wypada odpoczynek od zajęć?

Pierwszy semestr nie będzie zbyt atrakcyjny pod względem dni wolnych od szkoły. Najbliższa okazja na dodatkowy odpoczynek szykuje się dopiero w listopadzie z okazji Wszystkich Świętych, ale 11 listopada niestety wypada w sobotę. Dłuższe wolne czeka uczniów oczywiście z okazji Bożego Narodzenia i Nowego roku, a później ferie zimowe.

Ferie zimowe 2024: 

  • 15 – 28 stycznia 2024 – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie,
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024 – podlaskie i warmińsko-mazurskie,
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024 – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie,
  • 12 – 25 lutego – 2024 kujawsko – pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Sprawdź też:

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general