Kiedy dzieci wracają do szkoły? Nie przed 26 kwietnia! Konferencja premiera [09.04.2020]

“Kiedy wracamy do szkoły?” – to pytanie raz po raz zadają uczniowie i nieco już zdesperowani rodzice. Trwająca w Polsce epidemia koronawirusa była przyczyną zawieszenia lekcji i wprowadzenia kształcenia na odległość. Wprawdzie to, kiedy dzieci wracają do szkoły nie jest pewne ze względu na niedający się przewidzieć rozwój epidemii, jednak już dziś premier poinformował, do kiedy na tę chwilę przedłużono naukę zdalną.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ograniczenia w funkcjonowaniu placówek oświatowych wprowadzono od 25 marca do 26 kwietnia 2020 roku.
  • Terminy matur oraz egzaminów ósmoklasisty i zawodowych zostaną przesunięte. Jest szansa, że odbędą się w drugiej połowie czerwca.
  • Przerwa świąteczna w nauczaniu zdalnym, zgodnie z harmonogramem działania szkół, przewidziana jest do dnia 15 kwietnia.
  • W obliczu epidemii instytucje edukacyjne wracają do „normalnego” modelu pracy w ostatniej kolejności.
  • Nauczyciele przewidują, że powrót do tradycyjnego modelu nauczania nastąpi dopiero we wrześniu.

[artykuł aktualizowany]

Kiedy dzieci wracają do szkoły?

Premier podczas konferencji potwierdził, że dzieci nie wrócą do szkół przed 26 kwietnia 2020. Oznacza to, że po Wielkanocy szkoły nadal będą zamknięte. Nie podał też orientacyjnego terminu powrotu do dawnego systemu nauki. Podczas konferencji prasowej poinformowano jedynie, iż kolejne informacje dotyczące kwarantanny i powrotu do pracy oraz szkoły będą podane po świętach.

Terminy matur i egzaminów ósmoklasistów oraz zawodowe przesunięte

W czasie konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że terminy matur oraz egzaminów ósmoklasisty będą przesunięte. Najwcześniej odbędą się one w drugiej połowie czerwca. Uczniowie poznają ostateczny termin nie później niż na trzy tygodnie przed rozpoczęciem egzaminów.

Osoby, które mają przystąpić do egzaminów będą miały dodatkowy czas na przygotowanie się, który ma wynagrodzić im stres związany z nową formą nauki.

Co z terminami składania wniosków na uczelnie wyższe?

Żaden z ministrów nie odniósł się do kwestii rekrutacji na uczelnie wyższe. Nie wiadomo czy ze względu na przesunięcie terminów matur, rekrutacje na uczelnie wyższe także zostaną przesunięte.

aktualizacja: Jedno z pytań do ministrów dotyczyło terminów składania wniosków o przyjęcie na uczelnie wyższe. Minister Edukacji Dariusz Piontkowski stwierdził, że dużo zależy od ostatecznego terminu matur i egzaminów. Jeśli uda się matury przeprowadzić w drugiej połowie czerwca, to harmonogram rekrutacji na uczelnie wyższe będzie wymagał tylko niewielkich korekt.

Czy zmieni się termin zakończenia roku szkolnego 2020? Świadectwa w formie elektronicznej

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski podczas konferencji powiedział, że na tę chwilę nie ma podstaw do zmiany terminu zakończenia roku szkolnego 2020. Jego zdaniem odbiór świadectw będzie mógł się odbyć w innym terminie i trwają przygotowania do tego, żeby świadectwa przekazywać w formie elektronicznej.

Zasiłek opiekuńczy także przedłużony

Wraz z wydłużeniem okresu zamknięcia szkół i przedszkoli, wydłuża się także okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek będzie obowiązywał dokładnie na tych samych, jak do tej pory zasadach. Rząd nie planuje zmian dotyczących wieku dziecka, na które ten zasiłek przysługuje.

Sprawdź: Szczegóły dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Nakaz noszenia maseczek

Od przyszłego czwartku wprowadzony zostaje obowiązek noszenia maseczek. Minister Szumowski zapewnił, że maseczki nie mają chronić nas przed koronawirusem, ale inne osoby przed nami. Musimy przyjmować, że sami jesteśmy zarażeni, ale nie mamy objawów.

Sprawdź: Jak samemu zrobić maseczkę na usta?

Czy po świętach wracamy do szkoły?

Z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce od 25 marca ograniczono funkcjonowanie instytucji edukacyjnych i wprowadzono obowiązek kształcenia na odległość do 10 kwietnia. W praktyce oznaczałoby to, że 15 kwietnia, po przerwie świątecznej, dzieci i nauczyciele wróciliby do tradycyjnego modelu nauczania. Jednak, to czy po świętach wracamy do szkoły od dłuższego czasu było przedmiotem wielu spekulacji.

W jednym z ostatnich wystąpień premier Mateusz Morawiecki zakomunikował, że szczyt zachorowań przewidywany jest na koniec maja i początek czerwca, co zostało odebrane jako bardzo wyraźny sygnał, że restrykcje nałożone na społeczeństwo nie zostaną w najbliższym czasie zniesione. Można było łatwo wysnuć wniosek, że dotyczyć to będzie także instytucji oświatowych. Odpowiadając na pytanie o to, kiedy dzieci wracają do szkoły rzecznik prasowy MEN Anna Ostrowska w oświadczeniu dla mediów napisała:

„(…)zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest dynamiczna. Przygotowujemy się na równe scenariusze. Dla nas najważniejsze są wytyczne Ministra Zdrowia i GIS, a także to, jak będzie się rozwijać sytuacja epidemiologiczna w kraju(…)”.

We wtorek dzieci do szkół nie pójdą

to słowa szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, które padły dziś w programie WP “Tłit”. Rodzice są oburzeni tym, że minister Dworczyk nie wie, że od lat dzieci we wtorek po Wielkanocy i tak nie chodzą do szkoły:

O tym, że dzieci nie pójdą we wtorek do szkoły, to ja wiedziałem już we wrześniu zeszłego roku, a nawet kilka lat temu, ponieważ data Wielkanocy 2020 znana jest od lat, zaś wtorek po Wielkanocy nigdy nie jest dniem obowiązku szkolnego – dopiero środa!

Możemy przypuszczać tylko, że to zwykła pomyłka, a szef Kancelarii Premiera miał na myśli środę.

Kiedy ostatecznie wracamy do szkoły? Może we wrześniu…

Odpowiedzi na pytanie o to, kiedy ostatecznie uczniowie wracają do szkoły można doszukiwać się w wypowiedziach głównego dyrygenta w edukacji, tzn. Ministra Edukacji Dariusza Piontkowskiego:

„Rozporządzenie, które formalnie wprowadzi kształcenie na odległość umożliwia wystawianie ocen, rozliczanie się z realizacji podstawy programowej jak i klasyfikację uczniów” – mówi Dariusz Piontkowski w filmie zamieszczonym na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej, czym jasno daje sygnał, że wprowadzone w życie przepisy umożliwiają wykonanie wszystkich czynności niezbędnych do zaliczenia etapu edukacyjnego (semestru, roku szkolnego).

Dla rodziców i uczniów oznacza to, iż nawet jeśli kształcenie zdalne zostanie przedłużone aż do zakończenia roku szkolnego, termin rozpoczęcia wakacji nie powinien się zmienić. Potwierdza to inna wypowiedź ministra:

To jest kwestia czasu kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy kwestie zamknięcia placówek. Będziemy po prostu realizowali wytyczne Ministra Zdrowia. (…) Jeżeli wprowadzimy nauczanie zdalne na dużą skalę (…) to prawdopodobnie także nie będzie potrzeby zmiany terminów zakończenia zajęć szkolnych”- wypowiedź Ministra Edukacji w wywiadzie dla TVP z 17 marca 2020 roku.

O to, kiedy wracamy do szkoły pytają również nauczyciele jednoczący się w grupach utworzonych w mediach społecznościowych. W przeważającej większości przewidują, że powrót do tradycyjnego modelu nauczania na 90% nastąpi dopiero we wrześniu. Prawda jest jednak taka, że o tym, kiedy dzieci wracają do szkoły zadecyduje kierunek rozwoju epidemii.

Rodzice pytają o powrót dzieci do szkoły

Czy po świętach wracamy do szkoły?

Nie. Zgodnie z tym, o czym w dniu dzisiejszym (09.04.2020) informował premier, nie wracamy do szkoły po Wielkanocy. Szkoły zostaną zamknięte co najmniej do 26 kwietnia 2020 roku.

Kiedy dzieci wracają do szkoły?

Na tę chwilę wiemy, że na pewno nie wydarzy się to przed 26 kwietnia. Na to, kiedy finalnie wrócimy do szkół, największy wpływ będzie miał dalszy rozwój pandemii.

Czy dzieci będą musiały powtarzać rok lub semestr?

Premier w swoim wystąpieniu jeszcze nie odniósł się do kwestii powtarzania przez dzieci roku lub semestru. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Dodaj komentarz

♥️ Dzień Matki ♥️, Newsy

Dzień Matki w Polsce i na świecie

Dzień Matki coraz bliżej. To wyjątkowe święto, które pozwala na uhonorowanie mam, podziękowanie im za ich nieustanną troskę i pracę. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy w innych...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general