Kiedy dzieci wracają do szkoły? Nie przed 26 kwietnia! Konferencja premiera [09.04.2020]

“Kiedy wracamy do szkoły?” – to pytanie raz po raz zadają uczniowie i nieco już zdesperowani rodzice. Trwająca w Polsce epidemia koronawirusa była przyczyną zawieszenia lekcji i wprowadzenia kształcenia na odległość. Wprawdzie to, kiedy dzieci wracają do szkoły nie jest pewne ze względu na niedający się przewidzieć rozwój epidemii, jednak już dziś premier poinformował, do kiedy na tę chwilę przedłużono naukę zdalną.

Kiedy dzieci wracają do szkoły? Nie przed 26 kwietnia! Konferencja premiera [09.04.2020]
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ograniczenia w funkcjonowaniu placówek oświatowych wprowadzono od 25 marca do 26 kwietnia 2020 roku.
  • Terminy matur oraz egzaminów ósmoklasisty i zawodowych zostaną przesunięte. Jest szansa, że odbędą się w drugiej połowie czerwca.
  • Przerwa świąteczna w nauczaniu zdalnym, zgodnie z harmonogramem działania szkół, przewidziana jest do dnia 15 kwietnia.
  • W obliczu epidemii instytucje edukacyjne wracają do „normalnego” modelu pracy w ostatniej kolejności.
  • Nauczyciele przewidują, że powrót do tradycyjnego modelu nauczania nastąpi dopiero we wrześniu.

[artykuł aktualizowany]

Kiedy dzieci wracają do szkoły?

Premier podczas konferencji potwierdził, że dzieci nie wrócą do szkół przed 26 kwietnia 2020. Oznacza to, że po Wielkanocy szkoły nadal będą zamknięte. Nie podał też orientacyjnego terminu powrotu do dawnego systemu nauki. Podczas konferencji prasowej poinformowano jedynie, iż kolejne informacje dotyczące kwarantanny i powrotu do pracy oraz szkoły będą podane po świętach.

Terminy matur i egzaminów ósmoklasistów oraz zawodowe przesunięte

W czasie konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział, że terminy matur oraz egzaminów ósmoklasisty będą przesunięte. Najwcześniej odbędą się one w drugiej połowie czerwca. Uczniowie poznają ostateczny termin nie później niż na trzy tygodnie przed rozpoczęciem egzaminów.

Osoby, które mają przystąpić do egzaminów będą miały dodatkowy czas na przygotowanie się, który ma wynagrodzić im stres związany z nową formą nauki.

Co z terminami składania wniosków na uczelnie wyższe?

Żaden z ministrów nie odniósł się do kwestii rekrutacji na uczelnie wyższe. Nie wiadomo czy ze względu na przesunięcie terminów matur, rekrutacje na uczelnie wyższe także zostaną przesunięte.

aktualizacja: Jedno z pytań do ministrów dotyczyło terminów składania wniosków o przyjęcie na uczelnie wyższe. Minister Edukacji Dariusz Piontkowski stwierdził, że dużo zależy od ostatecznego terminu matur i egzaminów. Jeśli uda się matury przeprowadzić w drugiej połowie czerwca, to harmonogram rekrutacji na uczelnie wyższe będzie wymagał tylko niewielkich korekt.

Czy zmieni się termin zakończenia roku szkolnego 2020? Świadectwa w formie elektronicznej

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski podczas konferencji powiedział, że na tę chwilę nie ma podstaw do zmiany terminu zakończenia roku szkolnego 2020. Jego zdaniem odbiór świadectw będzie mógł się odbyć w innym terminie i trwają przygotowania do tego, żeby świadectwa przekazywać w formie elektronicznej.

Zasiłek opiekuńczy także przedłużony

Wraz z wydłużeniem okresu zamknięcia szkół i przedszkoli, wydłuża się także okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek będzie obowiązywał dokładnie na tych samych, jak do tej pory zasadach. Rząd nie planuje zmian dotyczących wieku dziecka, na które ten zasiłek przysługuje.

Sprawdź: Szczegóły dotyczące dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Nakaz noszenia maseczek

Od przyszłego czwartku wprowadzony zostaje obowiązek noszenia maseczek. Minister Szumowski zapewnił, że maseczki nie mają chronić nas przed koronawirusem, ale inne osoby przed nami. Musimy przyjmować, że sami jesteśmy zarażeni, ale nie mamy objawów.

Sprawdź: Jak samemu zrobić maseczkę na usta?

Czy po świętach wracamy do szkoły?

Z powodu sytuacji epidemiologicznej w Polsce od 25 marca ograniczono funkcjonowanie instytucji edukacyjnych i wprowadzono obowiązek kształcenia na odległość do 10 kwietnia. W praktyce oznaczałoby to, że 15 kwietnia, po przerwie świątecznej, dzieci i nauczyciele wróciliby do tradycyjnego modelu nauczania. Jednak, to czy po świętach wracamy do szkoły od dłuższego czasu było przedmiotem wielu spekulacji.

W jednym z ostatnich wystąpień premier Mateusz Morawiecki zakomunikował, że szczyt zachorowań przewidywany jest na koniec maja i początek czerwca, co zostało odebrane jako bardzo wyraźny sygnał, że restrykcje nałożone na społeczeństwo nie zostaną w najbliższym czasie zniesione. Można było łatwo wysnuć wniosek, że dotyczyć to będzie także instytucji oświatowych. Odpowiadając na pytanie o to, kiedy dzieci wracają do szkoły rzecznik prasowy MEN Anna Ostrowska w oświadczeniu dla mediów napisała:

„(…)zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja jest dynamiczna. Przygotowujemy się na równe scenariusze. Dla nas najważniejsze są wytyczne Ministra Zdrowia i GIS, a także to, jak będzie się rozwijać sytuacja epidemiologiczna w kraju(…)”.
We wtorek dzieci do szkół nie pójdą

to słowa szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka, które padły dziś w programie WP “Tłit”. Rodzice są oburzeni tym, że minister Dworczyk nie wie, że od lat dzieci we wtorek po Wielkanocy i tak nie chodzą do szkoły:

O tym, że dzieci nie pójdą we wtorek do szkoły, to ja wiedziałem już we wrześniu zeszłego roku, a nawet kilka lat temu, ponieważ data Wielkanocy 2020 znana jest od lat, zaś wtorek po Wielkanocy nigdy nie jest dniem obowiązku szkolnego – dopiero środa!

Możemy przypuszczać tylko, że to zwykła pomyłka, a szef Kancelarii Premiera miał na myśli środę.

Kiedy ostatecznie wracamy do szkoły? Może we wrześniu…

Odpowiedzi na pytanie o to, kiedy ostatecznie uczniowie wracają do szkoły można doszukiwać się w wypowiedziach głównego dyrygenta w edukacji, tzn. Ministra Edukacji Dariusza Piontkowskiego:

„Rozporządzenie, które formalnie wprowadzi kształcenie na odległość umożliwia wystawianie ocen, rozliczanie się z realizacji podstawy programowej jak i klasyfikację uczniów” – mówi Dariusz Piontkowski w filmie zamieszczonym na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej, czym jasno daje sygnał, że wprowadzone w życie przepisy umożliwiają wykonanie wszystkich czynności niezbędnych do zaliczenia etapu edukacyjnego (semestru, roku szkolnego).

Dla rodziców i uczniów oznacza to, iż nawet jeśli kształcenie zdalne zostanie przedłużone aż do zakończenia roku szkolnego, termin rozpoczęcia wakacji nie powinien się zmienić. Potwierdza to inna wypowiedź ministra:

To jest kwestia czasu kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy kwestie zamknięcia placówek. Będziemy po prostu realizowali wytyczne Ministra Zdrowia. (…) Jeżeli wprowadzimy nauczanie zdalne na dużą skalę (…) to prawdopodobnie także nie będzie potrzeby zmiany terminów zakończenia zajęć szkolnych”- wypowiedź Ministra Edukacji w wywiadzie dla TVP z 17 marca 2020 roku.

O to, kiedy wracamy do szkoły pytają również nauczyciele jednoczący się w grupach utworzonych w mediach społecznościowych. W przeważającej większości przewidują, że powrót do tradycyjnego modelu nauczania na 90% nastąpi dopiero we wrześniu. Prawda jest jednak taka, że o tym, kiedy dzieci wracają do szkoły zadecyduje kierunek rozwoju epidemii.

Rodzice pytają o powrót dzieci do szkoły

Czy po świętach wracamy do szkoły?

Nie. Zgodnie z tym, o czym w dniu dzisiejszym (09.04.2020) informował premier, nie wracamy do szkoły po Wielkanocy. Szkoły zostaną zamknięte co najmniej do 26 kwietnia 2020 roku.

Kiedy dzieci wracają do szkoły?

Na tę chwilę wiemy, że na pewno nie wydarzy się to przed 26 kwietnia. Na to, kiedy finalnie wrócimy do szkół, największy wpływ będzie miał dalszy rozwój pandemii.

Czy dzieci będą musiały powtarzać rok lub semestr?

Premier w swoim wystąpieniu jeszcze nie odniósł się do kwestii powtarzania przez dzieci roku lub semestru. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Dodaj komentarz

Wielkanoc
3 pomysły na Pisanki Wielkanocne [wzory]
Pisanki są znacznie starsze niż chrześcijaństwo. Zwyczaj malowania jajek znany był już za czasów cesarstwa rzymskiego. Co ciekawe sposoby ich barwienia nie zmieniły się od stuleci. Oczywiście coraz częściej sięgamy
Czytaj dalej
Newsy
Jak rozcieńczyć spirytus do 70% (z 95%)?
Roztwór spirytusu niegdyś używany przez amatorów domowych trunków oraz młodych rodziców do przemywania pępka noworodka, w czasie pandemii koronawirusa trafił do większości domów. Jak rozcieńczyć spirytus do 70% z 95%
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Librus Synergia: Jak dodać załącznik?
Od momentu wprowadzania nauczania zdalnego najczęściej odwiedzanym portalem w domu większości uczniów jest Librus Synergia. Jak dodać załącznik w Librusie? Jak wysłać plik w Librusie do nauczyciela? Czy można go
Czytaj dalej
Newsy
Jak podzielić się urlopem rodzicielskim w sposób korzystny dla budżetu domowego?
Tradycyjny podział obowiązków między partnerami – ona wypełnia obowiązki domowe, on zapewnia byt rodzinie – dzisiaj już jest trudny do utrzymania bez szkody dla któregoś z partnerów. Bezpłatne szkolenie on-line dla
Czytaj dalej
500+ Newsy
Jak sprawdzić status wniosku o 500 plus w 2020 roku? Sprawdź, czy musisz ponownie wnioskować o świadczenie
1 lipca był w ubiegłych latach pierwszym dniem składania wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus. Ten rok jest nieco inny, ponieważ wniosek muszą złożyć wyłącznie ci, którzy nie zrobili tego
Czytaj dalej
Newsy Noworodek
Naukowcy twierdzą, że zapach noworodka jest uzależniający
Prawda dobrze znana każdej mamie znajduje bardzo mocne potwierdzenie w nauce. Piękny zapach noworodka, jak również niemowlęcia, faktycznie jest uzależniający. Ma to głębokie uzasadnienie biologiczne. Zapach noworodka i zapach matki Piękny zapach,
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Koronawirus a alimenty 2020. Ministerstwo Rodziny wprowadziło nowe rozwiązania
W trakcie epidemii koronawirusa polski rząd wprowadził przepisy, które mają znaczenie dla osób, którym należą się alimenty. Dzięki projektowi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej łatwiej jest pozyskać świadczenie z
Czytaj dalej
Newsy
TVP: Dariusz Piontkowski poda się do dymisji. Jest kandydat na nowego szefa MEN
Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a media obiega informacja o możliwej dymisji urzędującego ministra edukacji narodowej. TVP Poznań poinformowała nieoficjalnie, że Dariusza Piontkowskiego może zastąpić wojewoda wielkopolski Łukasz
Czytaj dalej
Finanse Newsy
130 mln zł dofinansowania na komputery, ale nie dla wszystkich dzieci
W okresie epidemii dostrzeżono, jak duża jest skala nierównego dostępu do sprzętu niezbędnego przy realizowaniu kształcenia na odległość. W mediach krążyły setki historii o tym, jak wielu uczniów nie może
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Co z zasiłkiem opiekuńczym po wakacjach? Jest przepis, decyzję podejmie rząd
Dzięki ustawie, którą przyjął Senat, Sejm będzie mógł wydawać rozporządzenia w sprawie przyznania dodatkowych zasiłków opiekuńczych. Wiceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiedział, że takie decyzje będą zależne od sytuacji
Czytaj dalej