Czy emeryci muszą rozliczać PIT? Wszystko zależy od otrzymanego druku. Koniecznie sprawdź ten dokument

Wielu seniorów zastanawia się, czy wraz z przejściem na zasłużoną emeryturę mogą wreszcie odpocząć od uciążliwych formalności związanych z rozliczeniem podatkowym. Choć niektórzy są zwolnieni z tego obowiązku, to jednak wszystko zależy od indywidualnych czynników. Koniecznie należy zwrócić uwagę na numer druku otrzymanego z ZUS. Czy emeryci muszą rozliczać PIT?

Czy emeryci muszą rozliczać PIT?

Jeszcze kilka lat temu Zakład Ubezpieczeń Społecznych powszechnie zajmował się rozliczaniem PIT dla emerytów. Zazwyczaj emeryci otrzymywali formularz PIT-40A, czyli “roczne obliczenie podatku przez organ rentowy”, który jest przez ZUS przesyłany także do Urzędu Skarbowego. W wielu przypadkach to zamykało kwestię rozliczenia podatku. Samodzielnie deklarację PIT musiały wypełnić osoby, które miały inne dochody oprócz emerytury lub chciały skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych.

Od kilku lat niektórzy emeryci nie są już rozliczani automatycznie. ZUS nadal wysyła formularz z wyliczeniem wysokości zeszłorocznych świadczeń, ale mogą się one nieznacznie różnić. Seniorzy powinni sprawdzić, jaki jest numer druku, który otrzymali od ZUS-u. Jeśli jest to PIT 40-A, oznacza to, że emeryt nie musi składać deklaracji samodzielnie, ponieważ został rozliczony przez ZUS.

Inaczej wygląda sytuacja świadczeniobiorców, którzy otrzymali PIT-11 lub PIT-11 A. W takiej sytuacji są dwa wyjścia: rozliczyć się samodzielnie lub poczekać do 30 kwietnia, gdy urząd skarbowy rozliczy ich automatycznie w ramach usługi Twój e-PIT. Zgodnie z przepisami PIT-11 lub PIT-11A trafiają do tych świadczeniobiorców, u których wystąpiła nadpłata podatku.

Zobacz: Przeliczenie emerytury po 65 roku życia? Część seniorów ma szansę na podwyższenie świadczenie. Jakie są warunki?

PIT emeryta – kiedy rozliczyć samodzielnie?

Bez względu na otrzymany PIT z ZUS, samodzielnie z Urzędem Skarbowym muszą rozliczyć się wszyscy emeryci, którzy posiadają także inne źródła dochodu, np. z jakiejś pracy dodatkowej.

Sprawdź też:

Prawo, Finanse

Kosiniakowe 2017 +[POBIERZ WNIOSEK]

Kosiniakowe – jak ubiegać się o świadczenie? Wśród kilku świadczeń, z których mogą skorzystać rodziny po narodzinach dziecka, znajduje się tzw. kosiniakowe. Kto ma prawo je otrzymać? Czy są jakieś...

Czytaj dalej →
Finanse, Newsy

Katowice: miasto dofinansuje zatrudnienie niani

W Katowicach lawinowo rośnie zapotrzebowanie na żłobki. Miasto postanowiło wesprzeć młode rodziny poprzez wprowadzenie dofinansowania do wynagrodzenia niań. Komu przysługuje dofinansowanie do zatrudnienia niani? Jak mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general