Czy nauczyciel może pić kawę na lekcji? Prawnik ostro o konsekwencjach zakazu

W polskich szkołach często obowiązuje całkowity zakaz jedzenia i picia, który często obejmuje nawet zwykłą wodę mineralną. Niestety zazwyczaj dotyczy on wyłącznie uczniów, podczas gdy nauczyciele przychodzą na zajęcia z różnymi napojami. Ta niesprawiedliwość budzi jednak pewne wątpliwości. Czy nauczyciel może pić kawę na lekcji?

Czy nauczyciel może pić kawę na lekcji?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że obecne przepisy nie regulują kwestii spożywania napojów przez nauczycieli w trakcie lekcji. Nie ma zatem zapisu, który by im tego zabraniał, ale taka zasada może pojawić się np. w regulaminie szkolnym stworzonym przez dyrekcję.

Wydaje się jednak, że nie ma powodu, aby nauczycielom tego zabraniać, o ile nie wprowadza to na lekcjach niepotrzebnego zamieszania i nie stanowi jakiegoś zagrożenia (np. poparzenia gorącą cieczą). Regularne nawadnianie organizmu jest niezwykle ważne dla zdrowia, a nauczycielom przydaje się tym bardziej, że ich praca polega w dużej mierze na mówieniu, co bardzo wysusza i męczy gardło.

Zobacz: Ile sprawdzianów i kartkówek może być w tygodniu? [Prawa Ucznia]

Zakaz picia i jedzenia na lekcji – co na to przepisy?

Niestety zakaz spożywania jakichkolwiek napojów na lekcjach dotyczy najczęściej wyłącznie uczniów. Chociaż nie ma o tym mowy w przepisach, to podobne zasady są zazwyczaj wewnętrzną decyzją danej placówki. Nauczyciele i dyrekcja chcą w ten sposób zapobiegać rozpraszaniu się uczniów, przeszkadzaniu oraz ewentualnym “wypadkom”, np. zalaniu podręczników. Koniec końców dochodzi jednak do absurdu, że uczeń nie może napić się przez 45 minut łyka wody, nawet gdy jest ciepło i duszno.

Wielu uczniom ta niesprawiedliwość przeszkadza, a do sprawy postanowił odnieść się prawnik Marcin Kruszewski, który na swoim profilu na TikToku porusza kwestie praw ucznia. Mężczyzna wskazał, że zabranianie uczniom pić może mieć poważne konsekwencje prawne.

A i przypomnij mu [nauczycielowi – przyp. red] , że narusza twoją konstytucyjną godność, odmawiając ci możliwości picia na lekcji. Może za to odpowiadać cywilnie, bo narusza twoje dobra osobiste. W skrajnych przypadkach zapłaci ci odszkodowanie, albo zadośćuczynienieKruszewski z @prawomarcina

Sprawdź też:

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo