Tłusty czwartek to jeden z najbardziej uwielbianych i najsłodszych dni w roku. W Polsce zwyczaj cieszy się olbrzymią popularnością, a miłośnicy słodkich przysmaków potrafią spędzić w kolejkach do najlepszych cukierni nawet kilka godzin. Wiele osób zastanawia się, czy tłusty czwartek jest tylko w Polsce. Ze względu na swój pozytywny charakter, ale też związek z kalendarze liturgicznym tłusty czwartek doczekał się odpowiedników również w innych krajach.
Czy tłusty czwartek jest tylko w Polsce?
Ostatnie dni karnawału, czyli ostatki, to wyjątkowy czas nie tylko w naszym kraju. Przed długim okresem postu nasi przodkowie chcieli wykorzystać ostatnie chwile na dobrą zabawę i dobre jedzenie. Stąd wiele odpowiedników również w innych krajach.
Brytyjczycy obchodzą Pancake Tuesday, czyli naleśnikowy wtorek. Ostatniego dnia przed Środą Popielcową zwyczajowo zasiada się do stołu pełnego naleśników. Najczęściej są serwowane na słodko, np. z czekoladą, konfiturami czy dżemem. Niektórzy jedzą je jednak również podane wytrawnie, z dodatkiem mięsa i przypraw.
Najbardziej zbliżone do polskiej tradycji święto obchodzą Francuzi, chociaż w kraju nad Sekwaną celebruje się je znacznie huczniej. W przeddzień Środy Popielcowej w całej Francji organizowane są festiwale i parady. Tego dnia Francuzi raczą się pysznymi goframi, a także wypiekami podobnymi do naszych pączków.
Niemcy również mają swój odpowiednik tłustego czwartku – schmutziger donnerstag, który świętowany jest tego samego dnia co w Polsce. Najbardziej uroczyście obchodzi się go w miastach położonych na Renem. Tego dnia w wielu miejscach odbywają się parady, a dzieci mają z tej okazji wolne w szkołach.
Zobacz: Oto najlepsze cytaty i przysłowia na tłusty czwartek 2024!
Skąd się wzięła tradycja tłustego czwartku?
Świętowanie tłustego czwartku ma związek z rozpoczynającym się ostatnim tygodniem karnawału. Zgodnie z tradycją w ostatni czwartek przed wielkim postem każdy musiał najeść się do syta. Współcześnie świętują nie tylko wierzący, a smakowite pączki, faworki i inne słodkości to obowiązkowy punkt obchodów. Zwyczajowo w tym czasie dopuszczalne jest objadanie się i kosztowanie przeróżnych pyszności.
Sprawdź też: