Dawno zapomniana choroba znów atakuje? 8-krotny wzrost zachorowań na szkarlatynę także wśród dzieci! Czy to pokłosie pandemii?

Mogłoby się wydawać, że szkarlatyna to choroba nieco już zapomniana, ponieważ przez lata nie było o niej zbyt głośno. W ostatnich miesiącach mocno daje jednak o sobie znać. Od początku stycznia odnotowano w Polsce 8 razy więcej zachorowań niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Podobną tendencję można zaobserwować również w innych krajach Europy. Jak rozpoznać objawy zakażenia?

8 razy więcej zachorowań na szkarlatynę niż w ubiegłym roku

Szkarlatyna, zwana także płonicą, to choroba, która wbrew pozorom wciąż obecna jest w naszym społeczeństwie. Szczyt zakażeń zazwyczaj przypada na przełom jesieni i zimy, kiedy w całym społeczeństwie spada poziom odporności. W tym roku jest jednak inaczej. Od 1 stycznia obserwujemy lawinowy wzrost zachorowań. Do końca maja zarejestrowano w Polsce ponad 24 tys. przypadków, podczas gdy w analogicznym okresie w ubiegłym roku chorych było niewiele ponad 3 tys. Ośmiokrotny wzrost budzi niepokój wśród lekarzy. Nasz kraj nie jest jednak wyjątkowem na tle Europy, ponieważ podobne tendencje widać także m.in. we Włoszech i w Holandii.

Rosnąca liczba zachorowań ma na pewno związek również wysoką zaraźliwością szkarlatyny. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co oznacza, że można się zarazić poprzez kontakt z drugą osobą, podczas kaszlu i kichania.

Lekarze oraz eksperci z dziedziny epidemiologii wskazują pandemię koronawirusa jako jedną z głównych przyczyn wzrostu zachorowań na szkarlatynę. Ze względu na obostrzenia, maseczki i inne środki ostrożności wiele chorób przez miesiące było “w uśpieniu”.

Po okresie pandemii, jak zniesiony został reżim sanitarny, obserwowaliśmy wysyp infekcji wirusowych, a te infekcje bakteryjne, między innymi paciorkowcowe, są powikłaniem infekcji wirusowych, więc również ich było znacznie więcej.doktor Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie, wywiad dla “Faktów”

Zobacz: Pyszny, zdrowy i bez grama cukru. Dzieci oszaleją na punkcie tego deseru od babci Kici Koci

Jak rozpoznać objawy szkarlatyny?

Szkarlatyna to choroba, która dotyka przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Cierpią na nią jednak również dorośli, ale w ich przypadku przebieg może być zdecydowanie poważniejszy. Ok. 2-5% chorych trafia do szpitala, a śmiertelność wynosi poniżej 1%. Zakażenie może się jednak skończyć groźnymi powikłaniami takimi jak: zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, infekcje skórne, zapalenie mięśnia sercowego, a nawet sepsa.

Objawy szkarlatyny łatwo przegapić lub pomylić ze zwykłą infekcją, tym bardziej, że z reguły ma bardzo delikatny przebieg. Na jakie symptomy szczególnie trzeba zwrócić uwagę?

  • wysoka gorączka (nawet 40 stopni),
  • powiększone migdałki,
  • nudności i wymioty,
  • przyspieszone tętno,
  • biały nalot na języku,
  • ból gardła, kaszel.

Sprawdź też:

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general