Dzieci zginęły, bo pisał SMSy w czasie jazdy. Prokurator wnioskuje o karę bezwzględnego pozbawienia wolności!

Według opinii biegłego, 19-latek, który spowodował wypadek nie zachował należytej ostrożności i w trakcie jazdy wysyłał do swoich koleżanek wiadomości SMS. W wypadku zginęły dwie dziewczynki w wieku 10 i 11 lat. Prokuratora ostrzega przed takimi zachowaniami i zapowiada wniosek o karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Dzieci zginęły, bo pisał SMSy w czasie jazdy. Prokurator wnioskuje o karę bezwzględnego pozbawienia wolności!
KMP Legnica

W październiku ubiegłego roku doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. To smutne w skutkach zdarzenie miało miejsce w powiecie jaworskim (województwo dolnośląskie) pod miejscowością o nazwie Jawor. Przy niezwykle trudnych warunkach pogodowych. Samochód prowadzony przez 19-nastolatka wpadł w poślizg i zderzył się z innym autem. W wyniku wypadku dwie dziewczynki w wieku 10 i 11 lat zostały pozbawione życia.

Wszystko wskazuje na to, że młody i początkujący kierowca nie zachował należytej ostrożności przy tak niesprzyjających warunkach pogodowych. Opinia biegłych jest dla niego bezlitosna. Otóż, drastycznie naruszył on standardy prawidłowego zachowywania się podczas jazdy samochodem. Zamiast koncentrować się na bezpiecznej jeździe samochodem, rozpraszał się i pisał SMS-y do swoich koleżanek.

Jaki był przebieg zdarzenia?

Tego tragicznego dnia odbywała się impreza urodzinowa koleżanki dziewczynek, które zginęły w wypadku. Po czasie spędzonym na dobrej i wesołej zabawie, trzy dziewczynki miały zostać odwiezione do domów. Kierowcą, który miał zadbać o bezpieczny powrót dziewczynek do domu okazał się brat jubilatki, 19-letni chłopak.

Trasa powrotu dziewczynek do domu, wiodła drogą między Jaworem a Legnicą. Jedna z dziewczynek wysiadła wcześniej. Nieświadoma pożegnała się z koleżankami i wróciła do swojego domu.
Gdy samochód marki Fiat Punto zmierzał do celu, nagle wpadł w poślizg, przeciął pas zieleni i wjechał na jezdnię po drugiej stronie. Auto zderzyło się z prawidłowo jadącym busem. Finalnie samochód kierowany przez 19-latka zatrzymał się w rowie.

Na miejsce przyjechała karetka pogotowia i policja. Mimo przeprowadzonej akcji ratunkowej, nie udało się uratować jednej z pasażerek. 10- latka zginęła na miejscu. Druga z pasażerek trafiła w stanie ciężkim do szpitala. Po pięciu dniach walki o życie dziewczynki, lekarzom nie udało się jej uratować.

Jakie są ustalenia śledczych?

Jako pierwszą przyczynę przyczynę wypadku, śledczy wskazali nadmierną prędkość, niedostosowaną do panujących warunków atmosferycznych. Kolejną składową tej tragicznej układanki jest opinia biegłego informatyka, który przebadał telefon kierowcy. Wynika z niej, że nastolatek prowadził konwersację za pośrednictwem popularnego komunikatora internetowego. Po dokładnej analizie przebiegu rozmowy, okazało się, że w pewnym momencie 19-latek przestaje odpowiadać swoich rozmówczyń. Fakt ten pokrywa się w czasie z godziną wypadku.

Zgodnie z procedurą, prokurator zlecił przesłuchanie trzech młodych kobiet. Z ich wyjaśnień jasno wynika, że były one w kontakcie za pośrednictwem komunikatora internetowym z kierowcą Fiata Punto. Zeznania kobiet ujawniają również temat rozmowy. Otóż, dyskusja internetowa dotyczyła ustaleń związanych z wieczornym spotkaniem. Podczas przesłuchania młode kobiety potwierdziły, że w pewny momencie kontakt z ich kolegą się urwał.

Szef Prokuratury Regionalnej w Legnicy Radosław Wrębiak przyznał, że zeznania trzech młodych kobiet uprawdopodobniają wersję zdarzeń, która zakłada, że kierowca używał telefonu komórkowego podczas jazdy. Wszystko wskazuje na to, że informacje te będą mieć odzwierciedlenie w akcie oskarżenia.

Co dalej z aktem oskarżenia?

Z niezwykle niejasnych przyczyn przedstawienie zarzutów młodemu kierowcy odbyło się aż 10 dni po tym, jak opuścił on szpital. A trafił tam w wyniku odniesionych obrażeń podczas tragicznego w skutkach wypadku.

Szef Prokuratury Regionalnej w Legnicy oświadczył, że otrzymał już należyte wyjaśnienia w tej sprawie. Według informacji jakie otrzymał, ewidentne zawiodła komunikacja na drodze policjant- prokurator. Konsekwencją dla osób biorących udział w procedurze powiadomienia podejrzanego, okazała się rozmowa dyscyplinująca z przełożonych.

Ostatecznie, młody kierowca został doprowadzony do siedziby prokuratury. Na miejscu zostały przedstawione mu zarzuty. Podejrzany nie ustosunkował się do zarzucanych mu czynów. Przedstawił on dokumenty, które udowadniają, że w wyniku wypadku odniósł obrażenia, które doprowadziły do uszkodzenia kory mózgowej. Z tego powodu nie pamięta całego zdarzenia. Ostatni moment, który potrafił przytoczyć, to ten, kiedy wraz z trzema dziewczynkami wsiada do samochodu i wpisuje w nawigację ich adresy zamieszkania. Kolejne wyraźne wspomnienia dotyczą już samego pobytu w szpitalu.

Poręczenie majątkowe w wysokości 20 000 zł

Ze względu na przedstawione dokumenty medyczne przez podejrzanego, śledczy muszą ustalić czy 19-latek rzeczywiście stracił pamięć. Teraz pracę przejęli biegli lekarze, którzy orzekną stan zdrowia kierowcy. Do końca lutego ma być przedstawione stanowisko w tej sprawie.

Ze względu na charakter sprawy, podejrzanemu grozi do 8 lat więzienia. Wobec 19-latka zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze – poręczenie majątkowe w wysokości 20 000 zł. Oznacza to, że podejrzany przebywa w domu. Nie może jednak wyjeżdżać z kraju i jest pod nadzorem policji.

Z informacji podanych przez prokuratora wynika, że będzie on wnioskował o karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży
Śluz w ciąży [wygląd, charakterystyka, niepokojące objawy]
Tuż po zapłodnieniu na skutek działania hormonów szyjka macicy staje się elastyczna, rozpulchniona i zasiniona, zaś śluz szyjkowy gęstnieje tworząc czop śluzowy zamykający kanał szyjki macicy. Wydzielany w sporej ilości
Czytaj dalej
Zakupy
Pas poporodowy: Jaki pas poporodowy wybrać?
Czy warto stosować pas poporodowy? Kiedy można go założyć i jaki wybrać - na te i inne pytania dotyczące pasów poporodowych odpowiemy w tym artykule. Jesteś w ciąży? Zapraszamy do
Czytaj dalej
Newsy
“Postarajmy się, żeby te święta były symbolem życia, a nie epidemii” Czy można wyjechać na Wielkanoc do rodziny?
Zbliżają się Święta Wielkanocne. W tym roku rodzinne świętowanie przy suto zastawionym stole stoi pod dużym znakiem zapytania. Czy restrykcje wprowadzone przez rząd zostaną na ten czas świąt zawieszone? Czy
Czytaj dalej
Newsy Urodziny
10 oryginalnych pomysłów na niezapomniane urodziny w czasie kwarantanny
Czy urodziny Twojego dziecka przypadły właśnie na okres przymusowej izolacji spowodowanej epidemią COVID-19? Jeżeli tak, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa z pewnością konieczne było odwołanie zaplanowanego przyjęcia urodzinowego, bez względu
Czytaj dalej
Newsy
„Komercyjne media stygmatyzują nauczycieli” – tak TVP broni cyklu „Szkoła”. Rodzice w szoku, a co na to nauczyciele?
"Po tym wszystkim nie będę więcej strajkował. Nam się nie należą podwyżki. Nas trzeba edukować." -  pisze na Facebooku jeden z nauczycieli po obejrzeniu cyklu "Szkoła TVP". Wzburzeni są także
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Wydawnictwa udostępniły darmowe podręczniki w wersji elektronicznej dla wszystkich uczniów!
Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, w okresie zawieszenia zajęć w placówkach dydaktyczno-wychowawczych, wydawcy podręczników edukacyjnych zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki zdecydowali się udostępnić elektroniczne wersje podręczników za darmo. Szkoły zamknięte z
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Kto nie odliczy ulgi prorodzinnej za 2019 r.? UWAGA! Jest limit dochodów!
Rodzice i opiekunowie dzieci do lat 18 oraz uczących się dzieci do lat 25 mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Jednak nie wszyscy! Komu nie przysługuje ulga na dziecko za 2019 r.
Czytaj dalej
Newsy
Małgorzata Socha na spacerze z dziećmi chwali się nowym wózkiem. Cena? Będziecie zdziwieni!
Małgorzata Socha jest jedną z tych mam, które zwinnie łączą codzienne obowiązki zawodowe z wychowaniem dzieci. Niedawno można ją było spotkać na spacerze z maluchami testującą najnowszą spacerówkę Thule, co
Czytaj dalej
Newsy
7-miesięczne niemowlę trafiło do szpitala w stanie zagrożenia życia. Aż trudno uwierzyć, co było powodem!
W ostatnią niedzielę do przychodni na warszawskiej Ochocie trafiła matka zaniepokojona stanem zdrowia swojego 7- miesięcznego niemowlaka. Matka podczas wywiadu lekarskiego, zakomunikowała że jej dziecko jest niezwykle rozdrażnione i “przelewa
Czytaj dalej
Muzyka dla dzieci Newsy
BajkoBach – interaktywny, rodzinny koncert z cyklu Klasyka Dzieciom
Jak najłatwiej wprowadzić dziecko w zaczarowany świat muzyki klasycznej? Ilustrując nią bajki! Wraz z grupą Muzyka Łączy wybierz się w świat Ivanushki i sprawdź, jak potoczą się losy chłopca. Projekt BajkoBach
Czytaj dalej