Jak podzielić się urlopem rodzicielskim w sposób korzystny dla budżetu domowego?

Tradycyjny podział obowiązków między partnerami – ona wypełnia obowiązki domowe, on zapewnia byt rodzinie – dzisiaj już jest trudny do utrzymania bez szkody dla któregoś z partnerów.

Bezpłatne szkolenie on-line dla przyszłych i młodych rodziców
30.09.2020 godzina 16:00 -17:00

Zapisz się na: Bezpłatne szkolenie dotyczące świadczeń, przysługujących matkom i ojcom

Wzrost zatrudnienia kobiet, ich aspiracje zawodowe powodują, że oddanie się wyłącznie obowiązkom domowym w momencie narodzin dziecka i przerwanie kariery zawodowej często pozbawia je części ich świata, a wraz z nim pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa i ogólnego poczucia dobrostanu. Sfrustrowana mama nie będzie miała tyle sił i motywacji do poświęcenia dziecku uwagi, co mama zrealizowana, pełna energii.

Z drugiej strony, mężczyźni coraz częściej i chętniej odchodzą od stereotypowego wzorca utrzymującego finansowo rodzinę (teraz może to robić oboje rodziców ze względu na wysoce rozwiniętą sytuację społeczno-gospodarczą), bo w zamian mogą rozwijać się w relacjach z dzieckiem, rodziną.

Zgodnie z wynikami badania ‘Family Power’ oraz badania ‘Diagnoza postaw, motywacji i barier wobec urlopów ojcowskich i rodzicielskich’ przeprowadzonego przez firmę badawczą IQS na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 – 45 lat, kobiety i mężczyźni są zgodni są co do tego, że obie płcie są równie dobrymi opiekunami dla swoich dzieci (79 proc.). Zatem dlaczego tylko 1% ojców korzysta z urlopów rodzicielskich?

W dużej mierze wynika to z niewiedzy odnośnie świadczeń, które przysługują rodzicom oraz kwestii finansowych.

Obecnie kodeks pracy daje ojcom możliwość skorzystania z różnych urlopów związanych z rodzicielstwem: macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego i wychowawczego. Każdy z nich przysługuje na innych warunkach. Wielu ojców błędnie uważa, że uprawnienia rodzicielskie to przywileje przysługujące wyłącznie lub w głównej mierze kobietom, tymczasem zgodnie z prawem mogą być one wykorzystywane również przez mężczyzn.

Zapisz się na: Bezpłatne szkolenie dotyczące świadczeń, przysługujących matkom i ojcom

Nasze szkolenie pozwoli ojcom i matkom na lepsze zrozumienie przysługujących im praw i co za tym idzie korzystanie z nich w sposób bardziej świadomy.

Zapraszamy przyszłych rodziców – kobiety i mężczyzn na spotkanie on-line z ekspertem prawa pracy, który opowie jakie świadczenia przysługują matkom i ojcom oraz jak to zrobić, w najbardziej korzystny dla Was sposób.

Podczas spotkania przeanalizujemy 3 wybrane przypadki. Jeśli chcesz, aby jednym z nich był Twój – prześlij nam maila ze szczegółowym opisem sytuacji na adres: [email protected]

Szkolenie poprowadzi Magdalena Piechowicz – specjalista w prawie pracy oraz ubezpieczeń społecznych w SKS Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Doradza w sprawach zatrudniania, zwolnień, restrukturyzacji i przejść pracowników. Szkolenie realizowane jest dzięki partnerstwu Fundacji Share The Care z kancelarią prawną SKS Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Aby wziąć udział w tym szkoleniu, zapisz się tutaj: https://tiny.pl/75n19

Dodaj komentarz

Newsy

Jaka będzie zima 2017/2018?

Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Newsy

Do kiedy wystawianie ocen końcowych?

Rok szkolny powoli dobiega końca, ale nie wszyscy uczniowie mają już wystawione oceny końcowe. Kiedy to nastąpi? Zapoznaliśmy się z harmonogramem roku szkolnego 2019/2020 kilku szkół podstawowych i średnich, aby...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general