Jak podzielić się urlopem rodzicielskim w sposób korzystny dla budżetu domowego?

Tradycyjny podział obowiązków między partnerami – ona wypełnia obowiązki domowe, on zapewnia byt rodzinie – dzisiaj już jest trudny do utrzymania bez szkody dla któregoś z partnerów.

Bezpłatne szkolenie on-line dla przyszłych i młodych rodziców
30.09.2020 godzina 16:00 -17:00

Zapisz się na: Bezpłatne szkolenie dotyczące świadczeń, przysługujących matkom i ojcom

Wzrost zatrudnienia kobiet, ich aspiracje zawodowe powodują, że oddanie się wyłącznie obowiązkom domowym w momencie narodzin dziecka i przerwanie kariery zawodowej często pozbawia je części ich świata, a wraz z nim pewności siebie, poczucia bezpieczeństwa i ogólnego poczucia dobrostanu. Sfrustrowana mama nie będzie miała tyle sił i motywacji do poświęcenia dziecku uwagi, co mama zrealizowana, pełna energii.

Z drugiej strony, mężczyźni coraz częściej i chętniej odchodzą od stereotypowego wzorca utrzymującego finansowo rodzinę (teraz może to robić oboje rodziców ze względu na wysoce rozwiniętą sytuację społeczno-gospodarczą), bo w zamian mogą rozwijać się w relacjach z dzieckiem, rodziną.

Zgodnie z wynikami badania ‘Family Power’ oraz badania ‘Diagnoza postaw, motywacji i barier wobec urlopów ojcowskich i rodzicielskich’ przeprowadzonego przez firmę badawczą IQS na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 – 45 lat, kobiety i mężczyźni są zgodni są co do tego, że obie płcie są równie dobrymi opiekunami dla swoich dzieci (79 proc.). Zatem dlaczego tylko 1% ojców korzysta z urlopów rodzicielskich?

W dużej mierze wynika to z niewiedzy odnośnie świadczeń, które przysługują rodzicom oraz kwestii finansowych.

Obecnie kodeks pracy daje ojcom możliwość skorzystania z różnych urlopów związanych z rodzicielstwem: macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego i wychowawczego. Każdy z nich przysługuje na innych warunkach. Wielu ojców błędnie uważa, że uprawnienia rodzicielskie to przywileje przysługujące wyłącznie lub w głównej mierze kobietom, tymczasem zgodnie z prawem mogą być one wykorzystywane również przez mężczyzn.

Zapisz się na: Bezpłatne szkolenie dotyczące świadczeń, przysługujących matkom i ojcom

Nasze szkolenie pozwoli ojcom i matkom na lepsze zrozumienie przysługujących im praw i co za tym idzie korzystanie z nich w sposób bardziej świadomy.

Zapraszamy przyszłych rodziców – kobiety i mężczyzn na spotkanie on-line z ekspertem prawa pracy, który opowie jakie świadczenia przysługują matkom i ojcom oraz jak to zrobić, w najbardziej korzystny dla Was sposób.

Podczas spotkania przeanalizujemy 3 wybrane przypadki. Jeśli chcesz, aby jednym z nich był Twój – prześlij nam maila ze szczegółowym opisem sytuacji na adres: [email protected]

Szkolenie poprowadzi Magdalena Piechowicz – specjalista w prawie pracy oraz ubezpieczeń społecznych w SKS Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Doradza w sprawach zatrudniania, zwolnień, restrukturyzacji i przejść pracowników. Szkolenie realizowane jest dzięki partnerstwu Fundacji Share The Care z kancelarią prawną SKS Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

Aby wziąć udział w tym szkoleniu, zapisz się tutaj: https://tiny.pl/75n19

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo