Jak wyrobić kartę EKUZ? W tych krajach i tak zapłacisz za lekarza

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje, warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia ona prawo do leczenia w wybranych państwach. W niektórych trzeba jednak za tę pomoc zapłacić.

EKUZ to unijny dokument, który można uzyskać bezpłatnie, składając wniosek do oddziału NFZ. Dzięki niemu osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce mogą skorzystać za granicą z opieki zdrowotnej. Nie zawsze będzie ona jednak bezpłatna. O jakich sytuacjach mowa?

Sprawdź: Zgoda na wyjazd dziecka za granicę. W jakich okolicznościach jest wymagana? Poradnik dla rodziców

W jakich krajach jest ważna karta EKUZ. Dla kogo przysługuje?

Jak wspomnieliśmy, karta EKUZ zostanie wydana wyłącznie osobom ubezpieczonym w Polsce. Zakres leczenie z EKUZ nie obejmuje wszystkich zabiegów. Uprawnia ona bowiem wyłącznie do leczenia:

  • niezbędnego i nieplanowanego,
  • w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa,
  • na jednakowych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju – oznacza to w praktyce, że jeśli dane usługi w państwie są płatne dla obywateli, to dla posiadaczy karty EKUZ również, nawet jeśli w Polsce usługi te są bezpłatne.

Sprawdź: Zapłacili grzywnę za zabranie dzieci na wakacje w trakcie roku szkolnego, a i tak zaoszczędzili. “Firmy turystyczne celowo podwyższają ceny w sezonie wakacyjnym”

Karta jest ważna w krajach UE, EFTA, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej oraz terytoriach zamorskich:

  • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska,
  • portugalskich: na Azorach i Maderze,
  • hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.

Karta nie jest honorowana zaś na Wyspach Normandzkich, wyspie San, Monaco, San Marino i w Watykanie. W Islandii, Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii i Danii bezpłatne leczenie nie przysługuje posiadaczom karty, którzy nie są obywatelami państwa członkowskiego UE.

Sprawdź: Kryzys cenowy nad polskim morzem. Minister finansów proponuje: nowy bon turystyczny 2024

Karta EKUZ. Czy leczenie jest darmowe? Nie w tych krajach

Jeśli przebywając za granicą, musimy udać się do lekarza, warto upewnić się, czy honoruje on kartę EKUZ. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych krajach nie unikniemy opłaty. Obywatele poniższych państw również ponoszą wskazane koszty leczenia. O jakich krajach mowa?

  1. Włochy – we Włoszech zapłacimy za wizytę ok. 36 euro u lekarza pierwszego kontaktu, część opłat za wizytę u specjalisty, pełne koszty za wizytę u stomatologa, część kosztów za transport do szpitala.
  2. Niemcy – u naszych zachodnich sąsiadów zapłacimy ok. 10 euro dziennie za pobyt w szpitalu (zniesiona jest dopiero po 28 dniu w skali roku), leczenie przez ordynatora, pokój jednoosobowy, transport do szpitala z wyjątkiem sytuacji zagrażającym życiu lub gdy jest poważny stan zdrowia.
  3. Hiszpania i Malta – pełna opłata za leczenie stomatologiczne.
  4. Norwegia – osoby powyżej 16 lat muszą pokryć koszty lekarza pierwszego kontaktu (ok. 152 korony), wizyty u specjalisty (320 koron ze skierowaniem, a 490 bez skierowania), pełna opłata za leczenie stomatologiczne, przejazd karetką z wyjątkiem nagłych przypadków (133 korony).

Sprawdź: Post tego taty dotyczący paszportu córki viralowo rozchodzi się na Facebooku. Co myślicie o jego przeprosinach?

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general