Kiedy ostatnie koszenie trawy przed zimą? Trzymaj się zasady “10:4”. Wiosną odrośnie zielona jak nigdy

Zastanawiasz się, kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą? Zdradzamy najważniejsze wskazówki, dzięki którym wiosną trawnik wyrośnie bujny i soczyście zielony.

Chcąc cieszyć się wiosną pięknym i zielonym ogrodem, trzeba o niego odpowiednio zadbać jesienią oraz zabezpieczyć przed zimą. Dotyczy to nie tylko roślin oraz drzew, ale także trawnika. Jak przygotować go przed przymrozkami, aby w nowym roku rósł gęsty i zielony?

Sprawdź: Plaga myszy w polskich domach. Jesienią wypędzisz je tylko jednym sposobem

Kiedy koszenie trawy przed zimą? Termin ma znaczenie, ale nie tylko na datę zwróć uwagę

Decydującym czynnikiem, od którego zależy ostatni termin koszenia trawy, jest temperatura. Nie można bowiem tego zrobić, gdy w nocy zaczynają się już przymrozki. Zatem za optymalny termin uznaje się do 10. dnia października. Na czym natomiast polega druga część zasady “10:4”? Dotyczy ona wysokości koszenia. Trawa przed zimą powinna być skoszona do 4 cm. Dlaczego to takie ważne? Trawnik ścięty za nisko będzie narażony na przemarzanie korzeni, zaś zostawienie więcej niż 4 cm trawy może skończyć się jej gniciem ze względu na zalegającą pokrywę śnieżną. Jeśli jesień jest wyjątkowo ciepła i długa, to zabieg koszenia można odłożyć na koniec października, ewentualnie początek listopada.

Sprawdź: Dzięki tym roślinom Twój ogród przejdzie prawdziwą metamorfozę. Będą pięknie wyglądać nawet jesienią

Co zrobić ze skoszoną trawą? Nie wyrzucaj. Są inne ekologiczne sposoby na jej wykorzystanie

Skoszona trawa to źródło dużej ilości azotu i nie tylko. Świetnie nada się zatem do przygotowania gnojówki, która wspomoże wzrost roślin i warzyw w ogrodzie. Można też wykorzystać ją do ściółkowania. W jaki sposób? Wystarczy podsypać niezbyt grubą warstwą drzewa, krzewy czy też kwiaty, a nawet ogródek warzywny. Dzięki temu pomożemy utrzymać ziemi odpowiednią wilgotność i temperaturę, a ponadto zminimalizujemy ryzyko rozrostu chwastów.

Sprawdź: Wrzesień to idealny czas, żeby nastawić te ogórki. Są tak pyszne, że migiem znikają ze słoików

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo