Wrzesień to idealny czas, żeby nastawić te ogórki. Są tak pyszne, że migiem znikają ze słoików

Wrzesień to idealny miesiąc na przygotowywanie pysznych przetworów, które pozwolą nam zachować smaki lata i cieszyć się nimi przez całą zimę. Jednym z najbardziej popularnych warzyw lądujących co roku w słoikach są ogórki. Oprócz tradycyjnych kiszonych, można czasem przygotować ogórki z dodatkami, które nadadzą im niezwykłego smaku. Ten przepis z pewnością pokochają wszyscy!

Wrześniowe ogórki na zimę

Zawekowane w słoikach ogórki to pyszny dodatek do dań, ale oczywiście świetnie sprawdzają się także jako zdrowa przekąska. Tradycyjne kiszone ogórki cieszą się zdecydowanie największą popularnością, ale to nie jedyny sposób, aby przygotować pyszne przetwory na bazie właśnie tych warzyw. Pysznie smakują także ogórki w zalewie pomidorowej czy… musztardowej.

Przetwory przygotowane według przepisu z kanału Menu Dorotki są tak pyszne, że znikną ze słoików w mgnieniu oka. Jak je przygotować?

SKŁADNIKI:

  • 3 kg ogórków gruntowych
  • ZALEWA 2 %: (z octu jabłkowego 5%)
    • 400 ml octu jabłkowego 5%
    • 600 ml wody
    • 200 g cukru
    • 40 g soli
    • 50 g musztardy (około 5 łyżeczek) – np. sarepskiej
    • 5 g ziarenek gorczycy (1 łyżka)
    • 4 ziarenka ziela angielskiego
    • 2 liście laurowe

Zobacz: Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik

Ogórki na zimę w zalewie musztardowej – przepis

Przepis na ogórki w zalewie musztardowej jest bardzo prosty i nie wymaga wiele wysiłku czy czasu. Co należy zrobić krok po kroku?

  1. Przekładamy musztardę do garnka i rozcieńczamy ją wodą, ale powoli, aby nie powstały grudki. Dopiero potem wlewamy całość.
  2. Następnie dodajemy cukier, sól, ziele angielski, liście laurowe i ziarenka gorczycy.
  3. Doprowadzamy do wrzenia i dolewamy ocet. Gdy całość zawrze, gotujemy przez około 5 min, a potem odstawiamy do wystygnięcia.
  4. Przygotowanie ogórków: odcinamy ciemną końcówkę, która jest gorzką częścią ogórka i obieramy warzywa od jasnej strony w kierunku ciemnej.
  5. Ogórki kroimy wzdłuż na cztery części.
  6. Pokrojone w długie ćwiartki ogórki ciasno układamy w słoikach.
  7. Jeśli zalewa całkiem już ostygła, należy ją odcedzić ze wszystkich składników.
  8. Ogórki zalewamy tak, aby całkowicie je przykryć.
  9. Na koniec ogórki należy zawekować: do garnka wstawiamy słoiki nie do końca dokręcone. Słoiki w garnku zalewamy zimną wodą do 3/4 wysokości słoika.
  10. Garnek wstawiamy na kuchenkę do momentu zagotowania, a po zawrzeniu gotujemy jeszcze ok. 5 min (na średnim ogniu/średniej mocy palnika).
  11. Słoiki dokręcamy i stawiamy do góry dnem.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo