Przystąpienie do egzaminu dojrzałości to jeden z najbardziej przełomowych momentów w życiu młodego człowieka. Pozytywny rezultat otwiera drogę do dalszego rozwoju i edukacji w szkołach wyższych. Nic więc dziwnego, że wszystkim tak zależy na uzyskaniu świadectwa. Uczniowie, którzy ukończyli naukę w szkole średniej, niejako automatycznie przystępują do matury. Są jednak pewne wyjątki i nie wszyscy mają taką możliwość. Czy za maturę się płaci? Ile się płaci za maturę?
Czy za maturę się płaci?
W zdecydowane większości przypadków przystąpienie do matury jest zupełnie darmowe. Bez żadnych opłat egzamin dojrzałości zdają absolwenci szkół średnich w danym roku, ale także uczniowie, którym się nie powiodło i chcą ponownie przystąpić do matury w kolejnym roku.
W szczególnych przypadkach, o których informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna z Gdańska, konieczne jest jednak uiszczenie opłaty. Za maturę muszą zapłacić dwie grupy:
- absolwenci, którzy po raz trzeci i kolejny przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu oraz
- absolwenci, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji, ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.
Co ważne, „kolejny raz” oznacza tu konkretny rok i konkretną „edycję” matur. Jako osobnego terminu nie traktuje się np. przystąpienia do poprawki.
Ile kosztuje matura?
Opłata za egzamin maturalny z każdego przedmiotu wynosi 50,00 zł i należy ją uiścić na początku roku, w którym chcemy przystąpić do matury. Tegoroczni maturzyści muszą to zrobić między 1 stycznia a początkiem marca 2024 roku. Warto jednak szukać szczegółowych informacji na stronie danej OKE.
Czy za poprawę matury się płaci?
Płacąc za majowy termin zdający może również w ramach tej samej opłaty skorzystać z możliwości przystąpienia do egzaminu poprawkowego. Również absolwenci szkół średnich, którzy za maturę nie płacą, nie muszą nic płacić za poprawkę.
Rodzice i uczniowie pytają, czy płaci się za maturę
Za maturę muszą zapłacić absolwenci, którzy zdawali ją już w poprzednich larach minimum trzykrotnie.
Opłatę za maturę muszą uiścić także absolwenci, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu dodatkowego, który w poprzednim roku lub w poprzednich latach zgłaszali w deklaracji, ale nie przystąpili do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.