Na stronie internetowej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy została opublikowana lista najpopularniejszych imion dla dzieci nadawanych w stolicy w pierwszej połowie 2020 roku. Wynika z niej, że warszawiacy i warszawianki wybierają najchętniej imiona klasyczne. To trend, który utrzymuje się w stolicy od lat.
Ranking imion dla dzieci 2020. W Warszawie wygrywa Zofia i Jan
Najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki nadawanym w Warszawie w pierwszej połowie 2020 roku jest Zofia. Takie imię otrzymało 379 młodych mieszkanek stolicy. Nieco mniej popularne były imiona Hanna i Julia, nadawane kolejno 316 i 308 razy. Na pierwszym miejscu rankingu imion dla chłopców znalazł się z kolei Jan. W tym roku imię to nadano 434 razy. Kolejne pozycje zajęły imiona Franciszek i Antoni, nadawane kolejno 405 i 359 chłopcom.
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2020 w Warszawie:
- Zofia,
- Hanna,
- Julia,
- Zuzanna,
- Alicja,
- Maja,
- Helena,
- Maria,
- Oliwia,
- Pola.
Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2020 w Warszawie:
- Jan,
- Franciszek,
- Antoni,
- Aleksander,
- Stanisław,
- Jakub,
- Adam,
- Leon,
- Mikołaj,
- Szymon.
Najrzadsze imiona dla dzieci 2020. Jakich imion nie można nadawać dzieciom?
Stołeczny urząd miasta informuje, że imiona, które najchętniej wybierali rodzice w pierwszej połowie 2020, są takie same jak te, które wybierali w 2019 roku. Podobnie było w województwie mazowieckim, gdzie w 2019 roku najpopularniejszymi imionami były Zofia i Jan. Warszawski ratusz opublikował także listę imion nadawanych najrzadziej.
Najrzadziej wybierane imiona damskie – Warszawa 2020
- Edyta,
- Aldona,
- Miłka,
- Daniela,
- Hildegarda,
- Bogumiła,
- Oktawia,
- Emilia,
- Florentyna,
- Dobrawa,
- Jolanta,
- Renata,
- Anatolia,
- Emiliana,
- Fryderyka,
- Marzena,
- Dobromiła,
- Teodora.
Najrzadziej wybierane imiona męskie – Warszawa 2020
- Gniewosz,
- Sylwester,
- Metody,
- Kasjusz,
- Makary,
- Mariusz,
- Orlando,
- Hieronim,
- Lubomir,
- Amadeusz,
- Jarogniew,
- Cieszymir,
- Radzimir,
- Cyryl,
- Witosław,
- Felicjan.
Choć wśród imion wybieranych przez mieszkańców Warszawy nie zabrakło tych bardzo oryginalnych, w pierwszej połowie 2020 roku nie było przypadków odmowy nadania imienia wybranego przez rodziców. Przypomnijmy, że urząd stanu cywilnego może odmówić nadania imienia jeśli:
- rodzic chciałby nadać dziecku więcej niż dwa imiona,
- imię jest ośmieszające, nieprzyzwoite lub w formie zdrobniałej,
- imię nie pozwala odróżnić płci dziecka.
To, czym jest „imię ośmieszające” lub „nieprzyzwoite” nie jest prawnie zdefiniowane, dlatego każdy przypadek wzbudzający wątpliwości jest analizowany indywidualnie przez kierownika urzędu stanu cywilnego. W przypadku odmowy przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dziecka w związku z wystąpieniem przesłanek ustawowych, kierownik urzędu wybiera dziecku imię z urzędu. Rodzice mogą złożyć oświadczenie o zmianie imienia dziecka w ciągu sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia.
Zobacz też: Nietypowe imiona dla dzieci. Te imiona wybieraliśmy w ubiegłym roku najrzadziej