Pojawi się nowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli? Dodatkowe środki za staż pracy. MEN planuje powołać specjalny zespół

W Ministerstwie Edukacji Narodowej już wkrótce prace może rozpocząć specjalny zespół do spraw wynagrodzenia nauczycieli i kwestii awansu zawodowego. Jednym z zagadnień, którym eksperci mają się zająć, są nagrody pieniężne przyznawane pedagogom za długi staż pracy. Być może już wkrótce, zgodnie z oczekiwaniami pojawi się nowa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli. Na jakich zasadach miałaby być przyznawana?

Będzie nowa jubileuszowa nagroda dla nauczycieli?

Poseł Koalicji Obywatelskiej, Marek Rząsa, wystosował interpelacje, w której zawarł dotyczący wprowadzenia na listę nagród jubileuszowych nowej pozycji – nagrody za 45-lecie pracy. Zdaniem pomysłodawcy, posła Rząsy, “otrzymanie nagrody jubileuszowej byłoby motywacją do dalszej pracy zawodowej i zachętą do nieprzechodzenia na emeryturę”.

Podobny pomysł polityk zgłaszał już w 2021 roku, ale wówczas resort edukacji nie zajął się tym tematem. Teraz pojawia się szansa na realizację projektu. W odpowiedzi na zgłaszane postulaty w Ministerstwie Edukacji ma zostać powołany specjalny zespół, który zajmie się nie tylko zgłaszanymi propozycjami, ale także sposobem wynagradzania nauczycieli oraz kwestią awansu zawodowego. Jednym z omawianych projektów będzie również kwestia przyznania nagrody jubileuszowej za 45-letni staż pracy.

Zobacz: Zmiana wieku emerytalnego 2024. Nauczyciele obawiają się, że dotknie także ich. Jest stanowisko minister Kotuli

Jak wygląda system nagród jubileuszowych?

Aktualnie nagrody jubileuszowe dla nauczycieli przyznawane są po przepracowaniu:

  • 20 lat – 75% wynagrodzenia miesięcznego;
  • 25 lat – 100% wynagrodzenia miesięcznego;
  • 30 lat – 150% wynagrodzenia miesięcznego;
  • 35 lat – 200% wynagrodzenia miesięcznego;
  • 40 lat – 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Poseł Rząsa podkreśla, że na nagrodę jubileuszową po 45 latach pracy mogą liczyć np. urzędnicy zatrudnieni w jednostkach samorządu terytorialnego. Po przepracowaniu 40 lat otrzymują nagrodę w wysokości 300 procent miesięcznej pensji. Natomiast ci, którzy mogą poszczycić się 45-letnim stażem pracy, mogą otrzymać jednorazowo czterokrotność miesięcznej wypłaty.

Sprawdź też:

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo