Zmiana wieku emerytalnego 2024. Nauczyciele obawiają się, że dotknie także ich. Jest stanowisko minister Kotuli

Dyskusja o konieczności wydłużenia wieku emerytalnego powraca raz na jakiś czas, a w ostanim czasie stał się to szczególnie gorący temat. Wątpliwości budzi także inny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn, co zdaniem wielu nie tylko jest przejawem dyskryminacji, ale także przyczynia się do zwiększania skali ubóstwa polskich seniorek. Czy zmiana wieku emerytalnego jest możliwa, czy nauczyciele również zostaną nią objęci?

Zmiana wieku emerytalnego: czy nauczyciele będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę?

Aktualnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 – w przypadku mężczyzn. Od kilku lat mówi się jednak, że wkrótce konieczne może być jego podniesienie lub przynajmniej zrównanie. Ze względu na obecne rozwiązania kobiety pobierają niższe emerytury niż mężczyźni, co wraz z wydłużającym się średnim wiekiem życia kobiet sprawia, że skala ubóstwa wśród seniorek z każdym rokiem wzrasta.

Z tego powodu wiele środowisk postuluje zrównanie wieku emerytalnego. Podobne zdanie ma również nowa minister ds. równości Katarzyna Kotula, która w rozmowie z RMF FM stwierdziła, że nierówny wiek przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn to dyskryminacja.

Wiek emerytalny nie jest jednak priorytetem rządu na ten moment. Prace nad ewentualną reformą nie są planowane, a szefowa resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, że nie ma mowy o ustawowym podnoszeniu wieku emerytalnego dla wszystkich. Nauczyciele, którzy planują zakończenie kariery i zasłużony odpoczynek nie muszą się zatem niczego obawiać.

Zobacz: Podwyżki dla nauczycieli 2024 – kiedy rozporządzenie? Padła konkretna data. Wyrównanie już wkrótce na koncie

Wiek emerytalny 2024. Co z nauczycielami?

Zgodnie z przyjętymi przepisami część nauczycieli będzie mogła już w tym roku przejść na wcześniejszą emeryturę, a dokładnie od 1 września. Nowe rozwiązania są jednak na tyle niekorzystne finansowo, że raczej mało kto się na nie zdecyduje.

Według obowiązującego prawa nauczyciel będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli:

  • rozpoczął pracę przed 1 stycznia 1999 r. (na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego)
  • ma 30-letni okres składkowy, w tym, co najmniej 20-letni staż jako nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny (w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć)
  • nie przysługuje mu prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela (czyli dla osób, które wykonywały pracę pedagogiczną w szczególnym charakterze, np. w szkolnictwie specjalnym)
  • wysokość jego świadczenia nie będzie niższa od kwoty minimalnej emerytury (obecnie 1588,44 zł).

Sprawdź też:

Prawo

Ciąża na urlopie wychowawczym

Zajście w kolejną ciążę podczas trwania urlopu wychowawczego zdarza się bardzo często. Mamy liczą, że niewielka różnica wieku pomiędzy pociechami pozwoli im na wspólne zabawy i naukę oraz szybkie usamodzielnienie...

Czytaj dalej →
Prawo, Rodzice

Przysposobienie dziecka

Przysposobienie dziecka, czyli inaczej adopcja, jest długotrwałym procesem wiążacym się z wieloma rozmaitymi formalnościami, które trzeba wypełnić. Czy łatwo da się przysposobić dziecko? Na czym to polega i kim jest...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse

Opieka na żonę po porodzie

Opieka na żonę po porodzie możliwa jest w ramach specjalnego zwolnienia lekarskiego. Chociaż przepis ten obowiązuje w Polsce już od dość dawna, nadal nie wiedzą o nim często ani sami...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general