Obwinia się, że jej siostra jest “szklanym dzieckiem”. Rodzina nie wie, jaką wyrządza jej krzywdę

“Szklane dzieci” są bardzo wyjątkowe, dorastają w cieniu rodzinnych tragedii i często nie otrzymują tyle uwagi i troski, ile potrzebują. Termin stał się w ostatnim czasie niezwykle popularny na TikToku. Jedna z użytkowniczek opublikowała materiał, w którym opowiada, że jej siostra jest “szklanym dzieckiem”. Ze łzami w oczach przyznaje, że czuje się z tego powodu winna.

Jej siostra jest “szklanym dzieckiem”. “To moja wina!”

Pewna amerykańska nastolatka postanowiła podzielić się szczerym, choć trudnym wyznaniem na swoim profilu na TikToku. Opowiedziała, że dostrzega w swoim najbliższym otoczeniu niepokojący i bardzo krzywdzący syndrom – jej siostra jest bowiem “szklanym dzieckiem”. TikTokerka czuje się odpowiedzialna i za krzywdę swojego rodzeństwa obwinia siebie. Dlaczego tak uważa?

Dziewczyna łamiącym się głosem i ze spływającymi po policzkach łzami opowiada, że ze względu na to, że jest ciężko chora, jej siostra otrzymuje od rodziców mniej uwagi. Siłą rzeczy większość energii i zaangażowania skupia się na niej, podczas gdy siostra jest często pozostawiana sama sobie, co czyni z niej “szklane dziecko”.

Zobacz: Tragiczna historia najmłodszej laureatki Oscara. Była na szczycie, ale za sukces zapłaciła wysoką cenę. Jak dziś wygląda?

“Szklane dzieci” wymagają więcej uwagi

Amerykańscy psychologowie sformułowali termin “szklane dziecko” już jakiś czas temu. Z badań wynika, że dorastanie w cieniu choroby lub niepełnosprawności rodzeństwa ma ogromny wpływ na rozwój psychiczny pozostałych dzieci. Chore dzieci wymagają zazwyczaj zdecydowanie więcej uwagi i trzeba im poświęcić dużo czasu, czasem podporządkować cały plan dnia – specjalne zajęcia, rehabilitacja, wizyty u lekarzy, indywidualna dieta czy terapia. Rodzice, często nieświadomie, krzywdzą drugie, zdrowe dziecko, ignorując jego potrzeby lub stawiając je na drugim miejscu. Wynika to z przekonania, że i tak sobie przecież poradzi.

Często dochodzi do tego, że te dzieci stają się jakby przezroczyste, niewidzialne, “szklane”. Muszą szybko dojrzeć i czują presję, aby radzić sobie samodzielnie i nie obciążać rodziców dodatkowo swoimi problemami. Niestety może się to wiązać z poważnymi zaburzeniami rozwoju emocjonalnego.

Sprawdź też:

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general