„Szklane dzieci” są bardzo wyjątkowe, dorastają w cieniu rodzinnych tragedii i często nie otrzymują tyle uwagi i troski, ile potrzebują. Termin stał się w ostatnim czasie niezwykle popularny na TikToku. Jedna z użytkowniczek opublikowała materiał, w którym opowiada, że jej siostra jest „szklanym dzieckiem”. Ze łzami w oczach przyznaje, że czuje się z tego powodu winna.
Jej siostra jest „szklanym dzieckiem”. „To moja wina!”
Pewna amerykańska nastolatka postanowiła podzielić się szczerym, choć trudnym wyznaniem na swoim profilu na TikToku. Opowiedziała, że dostrzega w swoim najbliższym otoczeniu niepokojący i bardzo krzywdzący syndrom – jej siostra jest bowiem „szklanym dzieckiem”. TikTokerka czuje się odpowiedzialna i za krzywdę swojego rodzeństwa obwinia siebie. Dlaczego tak uważa?
Dziewczyna łamiącym się głosem i ze spływającymi po policzkach łzami opowiada, że ze względu na to, że jest ciężko chora, jej siostra otrzymuje od rodziców mniej uwagi. Siłą rzeczy większość energii i zaangażowania skupia się na niej, podczas gdy siostra jest często pozostawiana sama sobie, co czyni z niej „szklane dziecko”.
„Szklane dzieci” wymagają więcej uwagi
Amerykańscy psychologowie sformułowali termin „szklane dziecko” już jakiś czas temu. Z badań wynika, że dorastanie w cieniu choroby lub niepełnosprawności rodzeństwa ma ogromny wpływ na rozwój psychiczny pozostałych dzieci. Chore dzieci wymagają zazwyczaj zdecydowanie więcej uwagi i trzeba im poświęcić dużo czasu, czasem podporządkować cały plan dnia – specjalne zajęcia, rehabilitacja, wizyty u lekarzy, indywidualna dieta czy terapia. Rodzice, często nieświadomie, krzywdzą drugie, zdrowe dziecko, ignorując jego potrzeby lub stawiając je na drugim miejscu. Wynika to z przekonania, że i tak sobie przecież poradzi.
Często dochodzi do tego, że te dzieci stają się jakby przezroczyste, niewidzialne, „szklane”. Muszą szybko dojrzeć i czują presję, aby radzić sobie samodzielnie i nie obciążać rodziców dodatkowo swoimi problemami. Niestety może się to wiązać z poważnymi zaburzeniami rozwoju emocjonalnego.
Sprawdź też: