Podwójne emerytury dla wdów – nowa propozycja reformy! Na czym polega projekt?

Zgodnie z polskim prawem wdowa może się ubiegać po śmierci męża o rentę rodzinną. Aby ją uzyskać, musi jednak spełnić warunki określone w przepisach. Nie brak jednak głosów, że jest to rozwiązanie niedoskonałe, niesprawiedliwe i w wielu przypadkach po prostu niekorzystne. Kilka miesięcy temu pojawiła się zatem, przestawiona przez polityków Koalicji Obywatelskiej, propozycja zmiany w obowiązującym systemie. Projekt ma być bardziej opłacalny. Czy zaczną obowiązywać podwójne emerytury dla wdów? Sprawdzamy szczegóły.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wdowa ma prawo ubiegać się po śmierci małżonka o rentę rodzinną wynoszącą 85% świadczenia przysługującego zmarłemu.
  • Wybór renty rodzinne oznacza jednak utratę własnego świadczenia i gromadzonych przez lata środków.
  • Kilka miesięcy temu pojawił się więc pomysł reformy, który zakłada, że wdowa mogłaby zachować własne świadczenie i dodatkowo pobierać 25% świadczenia należnego zmarłemu mężowi.

Renta rodzinna po zmarłym mężu

Aktualnie po śmierci męża wdowie przysługuje prawo do ubiegania się o rentę rodzinną, jeśli zmarły miał ustalone prawo do świadczenia emerytalnego lub rentowego. Wysokość renty uzależniona jest od wyliczonej kwoty wspomnianego świadczenia oraz liczby osób uprawnionych do jej pobierania i wynosi:

  • 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Kobieta musi w takiej sytuacji zdecydować, czy woli dalej pobierać swoje świadczenie czy otrzymywać niepełne świadczenie przysługujące zmarłemu mężowi. Nie może bowiem przejąć emerytury po mężu i jednocześnie pobierać środków z własnych, zgromadzonych w ZUS funduszy.

To jednak jeszcze nie koniec warunków koniecznych do spełnienia, aby renta rodzinna po zmarłym małżonku została przyznana. Wdowa otrzyma świadczenie, jeśli ma ukończone 50 lat albo jest niezdolna do pracy; jeśli wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu/żonie, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się – 18 lat lub sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy. Kobieta może również liczyć na przyznanie renty rodzinnej, jeśli skończy 50 lat lub z różnych powodów stanie się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża.

Zobacz: Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica – ZUS

“Wdowia emerytura” w Polsce: czy emerytura przechodzi na współmałżonka?

Świadczenie, które przysługuje wdowie po zmarłym małżonku, bywa potocznie określane jako “wdowia emerytura”. Należy jednak pamiętać, że formalnie nie istnieje taka kategoria. Oficjalnie w przepisach świadczenie to funkcjonuje jako renta rodzinna. Ponieważ jednak wdowa musi zdecydować, czy zostaje przy swoim świadczeniu czy woli pobierać 85% świadczenia męża, nie można tego określić również jako dziedziczenie emerytury współmałżonka.

W praktyce wiąże się to z tym, że wybór renty rodzinnej skutkuje utratą własnego świadczenia. Niekiedy jest to decyzja bardziej opłacalna, innym razem nie. Warto jednak podkreślić, że ZUS ma obowiązek uwzględnić wszystkie należne zmarłemu świadczenia, wyliczyć i wziąć pod uwagę najkorzystniejsze dla wdowy rozwiązanie.

Sprawdź: Co należy się wdowie po śmierci męża? Sprawdzamy aktualne przepisy

Podwójne emerytury dla wdów

Nie brakuje głosów krytykujących obecny system oraz zasady przyznawania renty rodzinnej. Obowiązujące przepisy bywają określane jako niesprawiedliwe i niezbyt korzystne dla beneficjentów. Niezależnie od tego, czy wdowa zdecyduje się pobierać część świadczenia przysługującego mężowi czy pozostanie przy swoim, gromadzone przez lata składki emerytalne jednego z małżonków przepadną. Zdaniem wielu jest to rozwiązanie bardzo krzywdzące – jeśli mąż (lub żona), ciężko pracował, zarobione pieniądze odkładał w ZUS, po jego śmierci najbliżsi powinni mieć prawo do skorzystania z tych środków.

W odpowiedzi na tak liczne głosy, posłowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili projekt reformy obecnego systemu. Propozycja zakłada, że wdowa mogłaby otrzymywać poza własnym świadczeniem, również 25% świadczenia przysługującego zmarłemu małżonkowi. Oczywiście wciąż byłaby możliwość ubiegania się o rentę rodzinną, jeśli taka opcja byłaby bardziej korzystna niż nowe, postulowane rozwiązanie. Może się bowiem okazać, że świadczenie wdowy plus 25% świadczenia męża będzie w sumie niższe niż samo 85% świadczenia męża, jeśli miał on przyznaną znacznie wyższą emeryturę. Decyzja w takiej sytuacji należałaby jednak do wdowy (lub wdowca).

My nie zabierzemy możliwości wybrania tzw. renty rodzinnej. Dodatek do emerytury po zmarłym małżonku to po prostu alternatywna propozycja. Jeżeli natomiast renta rodzinna będzie korzystniejsza dla przyszłego emeryta, to będzie on mógł skorzystać z tego rozwiązania. Nam chodzi o to, żeby po prostu miał wybór w sytuacji, kiedy zostaje sam.Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka KO

Wszyscy zdają sobie sprawę, że system emerytalny w Polsce wymaga reformy i zdecydowanej przebudowy. Na razie nie ma jednak brak informacji, aby rząd zamierzał wprowadzić w życie postulowane zmiany. Na konkrety przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Zobacz: Kiedy wdowa traci rentę po mężu? Od grudnia nowe zasady!

Rodzice pytają o podwójne emerytury dla wdów

Ile emerytury dostaje wdowa po mężu?

Wdowa ma prawo do renty rodzinne po śmierci małżonka w wysokości 85% przysługującego mu świadczenia.

Czy wdowy dostaną podwójne emerytury?

Posłowie KO przedstawili kilka miesięcy temu zakładający, że wdowa może otrzymać oprócz własnej emerytury jeszcze dodatkowo 25% świadczenia małżonka, jednak jak dotychczas propozycja nie weszła w życie i trudno powiedzieć, czy kiedykolwiek to nastąpi.

Renta rodzinna dla pracującej żony – może zostać przyznana?

Wdowa może otrzymać rentę rodzinna, nawet jeśli pracuje, pod warunkiem spełniania konkretnych warunków. Musi jednak pamiętać o limicie dochodów. Kwota renty zostanie pomniejszona, jeśli przychód przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. ZUS może też całkowicie zawiesić prawo do świadczenia, jeśli przychód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse

Opieka na żonę po porodzie

Opieka na żonę po porodzie możliwa jest w ramach specjalnego zwolnienia lekarskiego. Chociaż przepis ten obowiązuje w Polsce już od dość dawna, nadal nie wiedzą o nim często ani sami...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse

Kosiniakowe 2017 +[POBIERZ WNIOSEK]

Kosiniakowe – jak ubiegać się o świadczenie? Wśród kilku świadczeń, z których mogą skorzystać rodziny po narodzinach dziecka, znajduje się tzw. kosiniakowe. Kto ma prawo je otrzymać? Czy są jakieś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general