Od kiedy emerytury dla matek? Miały wejść od 1 stycznia 2019. Minister rodziny podaje realny termin

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na antenie Radia Zet podała realny termin, od którego będą obowiązywać emerytury dla matek.

Od kiedy emerytury dla matek wielodzietnych?

Projekt “Mama 4 Plus”, który zakłada m.in. wprowadzenie emerytur dla matek jest zapowiadany już od kilku miesięcy. Zgodnie z jego założeniami emerytury od państwa otrzymają matki wielodzietne, niezależnie od stażu pracy. Również te które już są na emeryturze i otrzymują mniej niż 1000 zł. Pieniądze będą wypłacane zarówno kobietom ubezpieczonym w ZUS-ie jak i w KRUS-ie.

Sprawdź też:

Dotychczas Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapowiadała, że zmiany wejdą w życie od 1 stycznia, jednak teraz podała inną datę. Jak informuje projekt przyznawania matczynych emerytur był niedawno omawiany na posiedzeniu Komitetu Społecznego. Teraz zostanie skierowany na Stały Komitet, a dopiero następnie do Rady Ministrów.

– Nie ma możliwości, żeby ten projekt wszedł w życie 1 stycznia, tak jak zapowiadaliśmy. Jest przed Stałym Komitetem, przed Radą Ministrów, a jesteśmy w połowie listopada. Na pewno nie zdążymy z całą procedura w Sejmie, Senacie i podpisem prezydenta. Realnym i bezpiecznym terminem wydaje się 1 marca – powiedziała w Radiu Zet.

Już 4.11.2018 Wiceminister Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej Bartłomiej Marczuk w rozmowie z Radiem Zet potwierdził, że trwają prace nad projektem “Mama 4 Plus” i że będzie on obowiązywał od 2019, co nie oznacza, że już od 1 stycznia 2019. Najnowsza wypowiedź minister Elżbiety Rafalskiej jako realny termin wejścia emerytur dla matek z rodzin wielodzietnych podaje 1 marca 2019.

Kto dostanie emeryturę dla mam?

Zgodnie ze spisem powszechnym z 2011 roku rodzin posiadających czwórkę i więcej dzieci jest zaledwie 3%. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programem “Mama 4 plus” zostanie objętych około 85,8 tys. osób. Podsumujmy: kto będzie miał prawo do emerytury dla matek wielodzietnych?

  • kobiety, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie udało im się wypracować choćby najniższej emerytury;
  • matki, które urodziły i wychowały bądź wychowały czworo dzieci i ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury
  • matki co najmniej czwórki dzieci po ukończeniu 60. roku życia;
  • ojcowie co najmniej czwórki dzieci po ukończeniu 65. roku życia;
  • osoby ubezpieczone zarówno w ZUS, jak i w KRUS.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general