Od kiedy emerytury dla matek? Miały wejść od 1 stycznia 2019. Minister rodziny podaje realny termin

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na antenie Radia Zet podała realny termin, od którego będą obowiązywać emerytury dla matek.

Od kiedy emerytury dla matek wielodzietnych?

Projekt “Mama 4 Plus”, który zakłada m.in. wprowadzenie emerytur dla matek jest zapowiadany już od kilku miesięcy. Zgodnie z jego założeniami emerytury od państwa otrzymają matki wielodzietne, niezależnie od stażu pracy. Również te które już są na emeryturze i otrzymują mniej niż 1000 zł. Pieniądze będą wypłacane zarówno kobietom ubezpieczonym w ZUS-ie jak i w KRUS-ie.

Sprawdź też:

Dotychczas Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapowiadała, że zmiany wejdą w życie od 1 stycznia, jednak teraz podała inną datę. Jak informuje projekt przyznawania matczynych emerytur był niedawno omawiany na posiedzeniu Komitetu Społecznego. Teraz zostanie skierowany na Stały Komitet, a dopiero następnie do Rady Ministrów.

– Nie ma możliwości, żeby ten projekt wszedł w życie 1 stycznia, tak jak zapowiadaliśmy. Jest przed Stałym Komitetem, przed Radą Ministrów, a jesteśmy w połowie listopada. Na pewno nie zdążymy z całą procedura w Sejmie, Senacie i podpisem prezydenta. Realnym i bezpiecznym terminem wydaje się 1 marca – powiedziała w Radiu Zet.

Już 4.11.2018 Wiceminister Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej Bartłomiej Marczuk w rozmowie z Radiem Zet potwierdził, że trwają prace nad projektem “Mama 4 Plus” i że będzie on obowiązywał od 2019, co nie oznacza, że już od 1 stycznia 2019. Najnowsza wypowiedź minister Elżbiety Rafalskiej jako realny termin wejścia emerytur dla matek z rodzin wielodzietnych podaje 1 marca 2019.

Kto dostanie emeryturę dla mam?

Zgodnie ze spisem powszechnym z 2011 roku rodzin posiadających czwórkę i więcej dzieci jest zaledwie 3%. Jak szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programem “Mama 4 plus” zostanie objętych około 85,8 tys. osób. Podsumujmy: kto będzie miał prawo do emerytury dla matek wielodzietnych?

  • kobiety, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie udało im się wypracować choćby najniższej emerytury;
  • matki, które urodziły i wychowały bądź wychowały czworo dzieci i ich emerytura wypłacana przez organ rentowy jest niższa od najniższej emerytury
  • matki co najmniej czwórki dzieci po ukończeniu 60. roku życia;
  • ojcowie co najmniej czwórki dzieci po ukończeniu 65. roku życia;
  • osoby ubezpieczone zarówno w ZUS, jak i w KRUS.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo