Podwyżki dla nauczycieli 2023. ZNP komentuje spotkanie w ministerstwie: “Takiej farsy za ministra Czarnka jeszcze nie było”

Nauczyciele wciąż czekają na obiecane w ubiegłym roku podwyżki. Niedawno opublikowano specjalny projekt rozporządzenia w tej sprawie, uwzględniający nowe stawki. Niestety wzrost wyniesie zdecydowanie mniej, niż oczekiwano. Związek Nauczycielstwa Polskiego wciąż domaga się podniesienia kwoty bazowej, a odpowiedni wniosek w postaci projektu poselskiego wkrótce trafi do Sejmu. ZNP kontynuuje rozmowy z MEiN – od kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023?

Związek Nauczycielstwa Polskiego po rozmowach z MEiN: “Farsa”

W środę 1 lutego w Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się spotkanie związków zawodowych z przedstawicielami resortu. Celem rozmów było uzgodnienie projektu rozporządzenia w sprawie podwyżek, a także omówienie szczegółów dotyczących wcześniejszych emerytur dla nauczycieli oraz zmian systemu oceny ich pracy.

Niestety spotkanie nie przebiegło po myśli środowiska nauczycielskiego. Przedstawiciele ZNP określili rozmowy mianem “gry pozorów” oraz “farsy, jakiej jeszcze dotąd nie było”. Mimo że było już piąte z kolei zebranie dotyczące m.in. rozporządzenia o ocenie pracy, to nagle ministerstwo całkowicie wycofało się z dotychczasowych ustaleń i to w sposób kuriozalny. Wraz z zaproszeniem na spotkanie MEiN przesłał związkowcom projekt rozporządzenia w tej sprawie. W trakcie rozmów miało dojść do ostatecznego porozumienia, które wydawało się jedynie formalnością. Tymczasem resort stwierdził, że wysłane ustalenia są nieważne, a wysłany projekt to tylko “wersja robocza”, która nie wejdzie w życie.

Jest to piąte spotkanie, które powinno być finałem rozmów na ten temat. Tymczasem dowiadujemy się, że wszystko, co było do tej pory, jest nieważne, że rozporządzenie, które otrzymaliśmy do zaopiniowania, jest pomyłką. To oznacza, że pomyłką było także dzisiejsze spotkanie w sprawie oceny pracy.Krzysztof Baszczyński, ZNP

Brak również porozumienia w kwestii powrotu artykułu 88. Karty Nauczyciela, czyli powrotu wcześniejszych emerytur. Przedstawiciele ZNP podkreślają, że chociaż dyskusja na ten temat trwa już od kilku lat, to ministerstwo wciąż nie jest w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytanie – kto i na jakich warunkach mógłby otrzymać wcześniejsze świadczenie.

To jedno, wielkie nieporozumienie. Jeżeli przez 7 lat rozmawiamy na temat powrotu art. 88 i dzisiaj minister nie jest w stanie odpowiedzieć na podstawowe pytania: według jakich zasad to się odbędzie, czy to będzie przejściowa emerytura, od kiedy będzie obowiązywała, to oznacza, że uczestniczymy w grze pozorów. To nie jest uczciwe wobec nauczycieli, gdy rozbudzono ogromne nadzieje, że art. 88 powróci. Po tym, co dzisiaj usłyszałem, można powiedzieć, że nie będzie powrotu art. 88 dla wszystkich. Jeżeli w ogóle, to dla 88 tys. nauczycieli, czyli dla 11 proc. moich koleżanek i kolegów. Szykuje nam się w szkołach piekło. Może o to chodzi ministrowi CzarnkowiKrzysztof Baszczyński, ZNP

Zobacz: Wydłużenie wakacji na 3 miesiące i podział na regiony. Rząd planuje prawdziwą rewolucję? Minister komentuje

Od kiedy podwyżki dla nauczycieli 2023?

Na spotkaniu powrócił również temat podwyżek dla nauczycieli. Niestety zarówno związkowcy, jak i sami pedagodzy nie są zadowoleni z propozycji ministerstwa, która zakłada wzrost wynagrodzeń zasadniczych o 7,8%. I trudno im się dziwić. Tak niewielka podwyżka realny wzrost pensji jedynie o 266 do 326 zł brutto, w zależności od stopnia awansu. Biorąc pod uwagę aktualny poziom inflacji oraz ostatni wzrost płacy minimalnej (przypomnijmy, że wynosi ona aktualnie 3490 zł brutto), takie podwyżki brzmią jak nieśmieszny żart. Według nowych stawek część nauczycieli nie zarobi nawet 3000 zł “na rękę”, a ich wynagrodzenie będzie bardzo zbliżone do minimalnego.

Związek Nauczycielstwa Polskiego nadal domaga się zwiększenia kwoty bazowej o 22,5 proc., co w rezultacie pozwoliłoby podnieść wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli o 15%. Wkrótce projekt poselski ma trafić do Sejmu.

Przyszliśmy z postulatem zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli o 15 proc. od 1 stycznia, jednocześnie komunikowaliśmy, że złożymy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, która pozwoli zwiększyć kwotę bazową o 22,5 proc. – poinformował Krzysztof Baszczyński. Przyjęcie projektu przez Sejm pozwoliłoby na zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli od lipca 2023 r. 

Sprawdź: Dodatek inflacyjny dla pracowników szkół? Tak, ale nie dla wszystkich. Kto nie dostanie pieniędzy?

Czytelnicy pytają, kiedy podwyżka dla nauczycieli 2023

ZNP podwyżki dla nauczycieli 2023 kiedy?

Rozporządzenie w sprawie wzrostu wynagrodzeń powinno zostać przyjęte maksymalnie do 3 miesięcy od przyjęcia ustawy budżetowej. Jak wiadomo, projekt jest już gotowy i prawdopodobnie wkrótce wejdzie w życie.

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general