Poporodowe zapalenie tarczycy [objawy, leczenie, przebieg]
Skąd się biorą problemy z tarczycą po ciąży? Jakie są objawy poporodowego zapalenia tarczycy? Ile trwa choroba i jak wygląda jej leczenie? Sprawdź!
![Poporodowe zapalenie tarczycy [objawy, leczenie, przebieg]](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2019/10/poporodowe-zapalenie-tarczycy-1.jpg)
- Poporodowe zapalenie tarczycy to choroba autoimmunologiczna tarczycy podobna do choroby Hashimoto.
- Aby zdiagnozować problemy z tarczycą po ciąży należy wykonać badanie poziomu hormonu TSH, FT3 oraz FT4.
- Nie określono przyczyny determinującej występowanie poporodowego zapalenia tarczycy.
- Poporodowe zapalenie tarczycy przebiega 4-fazowo. Składa się na nie faza nadczynności tarczycy, faza prawidłowej funkcji tarczycy, faza niedoczynności tarczycy i faza ponownej prawidłowej funkcji tarczycy.
- Leczenie PZT zależne jest od fazy schorzenia.
- Objawy poporodowego zapalenia tarczycy zależą od fazy.
- Istnieje kilka czynników zwiększających ryzyko wystąpienia PZT
- Czasami PZT ustępuje samo po około roku.
- Poporodowe zapalenie tarczycy nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią.
Przyczyny i objawy poporodowego zapalenia tarczycy
Poporodowym zapaleniem tarczycy nazywamy zespół zaburzeń czynności tarczycy, trwałych lub przemijających, które pojawiają się w pierwszym roku po porodzie lub po utraconej ciąży, trwającej co najmniej 6-8 tygodni. W zależności od fazy schorzenia objawy choroby mogą się różnić i obrazować nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Poporodowe zapalenie tarczycy (PZT) jest autoimmunologiczną chorobą gruczołu tarczycy typu Hashimoto, której przyczyny nie do końca są znane. W celu rozpoznania wystąpienia tej choroby po porodzie konieczne jest wykonanie badania poziomu hormonów TSH, FT3 i FT4.
Poporodowe zapalenie tarczycy może dawać różne objawy, które są zależne od fazy, w jakiej znajduje się choroba. Przebiega ona bowiem 4-fazowo. Na początku pojawia się nadczynność tarczycy, w fazie drugiej tarczyca wraca do prawidłowego funkcjonowania, w fazie trzeciej tarczyca przechodzi w niedoczynność, a następnie wchodzi w fazę czwartą – eutyreozy czyli poprawnego funkcjonowania. Najczęściej poporodowe zapalenie tarczycy samoistnie mija po około roku od porodu. W ciężkich przypadkach choroby lekarz może wdrożyć leczenie hormonalne. Sposób leczenia będzie zależny od fazy, w jakiej znajduje się schorzenie.
Skąd te problemy z tarczycą po ciąży?
Naukowcy, podobnie jak w przypadku choroby Hashimoto, mówią o charakterze autoimmunologicznym choroby. Dokładne przyczyny występowania pociążowego zapalenia tarczycy nie są znane. W przebiegu PZT, podobnie jak w trakcie choroby Hashimoto, w krwi występują przeciwciała przeciw peroksydazie (anty TPO). Postępujący stan zapalny może doprowadzić zarówno do hipertyreozy (nadmiaru hormonów tarczycy, które uwalniane są wyniku rozpadu komórek tarczycy), jak i do hipotyreozy (objawiającej się niskim poziomem hormonów tarczycy). Najbardziej narażone na poporodowe zapalenie tarczycy są kobiety z grupy ryzyka, czyli m.in. kobiety z depresją poporodową, chore na cukrzycę typu I, a także obarczone genetycznie chorobami tarczycy.
Poporodowe zapalenie tarczycy: objawy
Do objawów zewnętrznych poporodowego zapalenia tarczycy możemy zaliczyć jedynie nieco powieszony gruczoł tworzący charakterystyczny wól na gardle. Pozostałe objawy zależą od tego, w której fazie znajduje się obecnie PZT. Mogą one przybierać formę charakterystyczną dla nadczynności tarczycy, będzie to:
- kołatanie serca,
- nadmierne pobudzenie,
- wrażliwość na ciepło,
- wzmożona potliwość,
- drażliwość.
Dodatkowym objawem charakterystycznym występującym w przebiegu poporodowego zapalenia tarczycy w fazie nadczynności jest podwyższone ciśnienie, a także problemy z gastryczne w postaci biegunek.
Objawy poporodowego zapalenia tarczycy w fazie niedoczynności tarczycy
Pociążowe zapalenie tarczycy w fazie niedoczynności, daje również charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na przebieg schorzenia, zaliczamy do nich:
- nadmierną senność,
- osłabienie,
- szybką męczliwość,
- łatwe marznięcie,
- wzrost masy ciała,
- przesuszanie skóry.
W przeciwieństwie do fazy nadczynności, w trakcie fazy niedoczynności tarczycy w przebiegu PZT możemy zaobserwować zwolnioną pracę serca, obniżone ciśnienie i problemy z zaparciami.
Problemy z tarczycą po ciąży: czynniki ryzyka
Mimo iż naukowcy nie są pewni co do przyczyn występowania poporodowego zapalenia tarczycy, zauważa się pewne czynniki ryzyka zwiększające szanse wystąpienia tej dolegliwości po ciąży. Do wspominanych czynników ryzyka zaliczamy:
- wcześniejsze zaburzenia w funkcjonowaniu tarczy po poprzednim porodzie,
- wysoką wartość przeciwciał anty-TPO,
- wcześniejsze poronienia,
- cukrzyca typu 1,
- depresja poporodowa,
- przebyte choroby autoimmunologiczne,
- występowanie autoimmunologicznych chorób tarczycy w rodzinie — na przykład choroby Hashimoto.
Jak zdiagnozować poporodowe zapalenie tarczycy ?
Wiele kobiet zmaga się z zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy. Przed zajściem w ciążę oraz w jej trakcie zaburzenia tarczycy są bardzo niebezpieczne: mogą nie tylko utrudnić poczęcie dziecka, ale również doprowadzić do utraty ciąży. Na szczęście kobiety pozostające pod stałą opieką ginekologa i endokrynologa, przyjmujące wskazane przez lekarza leki, mogą być spokojne o swoją ciążę. Często po porodzie niedoczynność tarczycy cofa się i kobieta nie musi już przyjmować leków, jednak czasami jest zupełnie inaczej. Kiedy po ciąży zaczynają pojawiać się wspominane wcześniej objawy, konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Chcąc zdiagnozować poporodowe zapalenie tarczycy, należy wykonać następujące badania:
- TSH,
- FT3,
- FT4,
- anty-TPO,
- USG tarczycy.
Na podstawie wyników badań lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z poporodowym zapaleniem tarczycy oraz czy konieczne jest wdrażanie leczenia.
Leczenie poporodowego zapalenia tarczycy
W zależności od fazy choroby lekarz może zalecić różnorodne postępowanie. Ile trwa poporodowe zapalenie tarczycy? Może być to nawet rok. Dość często schorzenie po określonym czasie cofa się samoistnie, ale kiedy objawy niedoczynności lub nadczynności tarczycy są dotkliwe i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, lekarz może przepisać jeden z leków z grupy beta-blokerów. Może też zdecydować się na zastosowanie steroidów — w przypadku fazy nadczynności lub terapię lewotyroksyną w przypadku fazy niedoczynności. Jeżeli pacjentka planuje w najbliższym czasie kolejną ciążę, objawy poporodowego zapalenia tarczycy są uciążliwe, a w surowicy utrzymuje się wysokie stężenie TSH, może to wymagać zastosowania właśnie terapii syntetycznym hormonem tarczycy, czyli lewotyroksyną.
Poporodowe zapalenie tarczycy a karmienie piersią
Poporodowe zapalenie tarczycy nie jest schorzeniem niebezpiecznym dla dziecka, wymagającym zaprzestania karmienia piersią. Jednak już leki, które mogą być stosowane w czasie choroby mamy, owszem. O ile lewotyroksyna nie przenika do krwiobiegu i w fazie niedoczynności możemy spokojnie karmić maleństwo piersią, o tyle w przypadku konieczności zastosowania beta-blokerów wskazane jest przerwanie karmienia piersią na czas terapii. Jeżeli chodzi o kolejną ciążę, to w trakcie poporodowego zapalenia tarczycy przede wszystkim trzeba stale pozostawać pod opieką specjalisty. Dobry lekarz będzie regularnie badał pacjentkę sprawdzając poziom hormonów tarczycy.
Poporodowe zapalenie tarczycy: co dalej ?
U kobiet z poporodowym zapaleniem tarczycy rokowania są najczęściej dobre. W większości przypadków po około roku od wystąpienia objawów schorzenie samoistnie się cofa, nawet jeżeli nie zastosowano żadnego leczenia. Najtrudniejsza sytuacja jest u pacjentek, u których PZT przebiegało w fazie niedoczynności tarczycy, ponieważ statystycznie, u co piątej kobiet z tego rodzaju przebiegiem PZT, przechodziło ono w przewlekłą niedoczynność tarczycy po ciąży. Aby móc w porę wdrożyć odpowiednie leczenie, pacjentki powinny być pod stałą opieką endokrynologa i regularnie wykonywać badania monitorujące poziom hormonów tarczycy.
- "Nadczynność tarczycy" Miśkiewicz P. Bednarczuk P., http://www.mp.pl/pacjent/choroby/78398,nadczynnosc-tarczycy
- "Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu zapaleń tarczycy" M.Gietka-Czernel, Postępy Nauk Medycznych 2/2008; mp.pl
- https://izba-lekarska.pl/numer/numer-6-72015/poporodowe-zapalenie-tarczycy/
- http://www.btf-thyroid.org/images/documents/Leaflet_Thyroiditis_PL.pdf
- https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Endokrynologia/Zapalenie-tarczycy-rodzaje.-Autoimmunologiczne-podostre-poporodowe
Piękny wiersz dla syna. Te utwory będą idealne na Dzień Dziecka!
Co wybierzesz: nowy bon turystyczny czy 500 plus?Kontrowersyjny pomysł ministra
Ten jeden sposób na przechowywanie rosołu pozwoli Ci cieszyć się jego świeżością nawet przez tydzień
Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza
Jaki prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela? Tego nie lubią dostawać. “Bezsensowny wydatek”
Pozdrowienia na Dzień Dziecka, aby dobrze zacząć świętowanie!
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Zdrowie rodziców
- Poporodowe zapalenie tarczycy [objawy, leczenie, przebieg]
Złe samopoczucie po porodzie – to minie!
Osłabienie po porodzie… …to coś co spotyka większość kobiet. Nie zdziw się jeśli Twoje wyniki badań okażą się gorsze niż wcześniej. Słabsze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne to oznaka...
Czytaj dalej →Mniszek lekarski a mlecz: Jak odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza?
Mniszek lekarski a mlecz – te dwie rośliny, choć bardzo do siebie podobne, różnią się kilkoma szczegółami. Obie pochodzą z jednej rodziny – astrowatych. Jedna z nich wykazuje cenne właściwości...
Czytaj dalej →Co to jest choroba Heinego-Medina? Komu zagraża i jak się ją leczy?
Ostra wirusowa choroba zakaźna, jaką jest choroba Heinego-Medina, znana jest też pod nazwą polio lub ostre nagminne porażenie dziecięce. To bardzo niebezpieczna choroba, która może doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet...
Czytaj dalej →Sepsa: przyczyny, objawy i leczenie posocznicy
Sepsa jest uogólnioną reakcją organizmu na zakażenie wywołane przez krążące we krwi bakterie, wirusy oraz grzyby. Szczególnie narażone na jej rozwinięcie są osoby z osłabionym układem immunologicznym. Leczenie sepsy polega...
Czytaj dalej →Kiedy podwyższone leukocyty we krwi są powodem do niepokoju?
Podwyższone leukocyty to zjawisko, na które wiele osób reaguje z niepokojem. Jest ono naturalne po aktywności fizycznej, jedzeniu czy w 3. trymestrze ciąży. Jednak w innych przypadkach może świadczyć o...
Czytaj dalej →Hemoroidy po porodzie
Hemoroidy to jedna z tych rzeczy, których wystąpienia po porodzie obawiają się przyszłe mamy. Obok strachu o rozstępy, wiotką skórę na brzuchu czy nietrzymanie moczu, należą do grupy przypadłości, których kobiety boją...
Czytaj dalej →Sikanie po stosunku: Dlaczego powinnaś od razu po seksie udać się do toalety?
Sikanie po stosunku to obowiązkowa czynność, którą powinna wykonać każda kobieta. I chociaż na wyskakiwanie z łóżka zaraz po miłosnym uniesieniu nie zawsze mamy ochotę, to lekarze są zgodni co...
Czytaj dalej →Konflikt płytkowy
O konflikcie serologicznym słyszeliśmy z pewnością wszyscy. Natomiast okazuje się, że niewiele osób wie, czym jest konflikt płytkowy. Czy konflikt płytkowy to to samo co konflikt serologiczny? Na czym on...
Czytaj dalej →Choroba Hashimoto: odpowiednia dieta łagodzi objawy!
Hashimoto to jedna z najczęściej spotykanych w kobiecym środowisku chorób o podłożu autoimmunologicznym. Skutkiem choroby jest atak na tkanki własnego organizmu przez krążące we krwi przeciwciała, które w tym przypadku w patologiczny...
Czytaj dalej →Mastka
Mastka jest naturalną wydzieliną, która zbiera się na końcu penisa. Towarzyszy mężczyznom od urodzenia, a w pierwszych miesiącach życia pełni ważną funkcję ochronną. Skąd się bierze i czy należy ją...
Czytaj dalej →Suchość pochwy: przyczyny i sposoby leczenia
Suchość pochwy to wstydliwy problem, który dotyka kobiet w każdym wieku, chociaż często uważa się, że dotyczy głównie kobiet w okresie menopauzy oraz tuż po niej. Problem ten jest bardzo...
Czytaj dalej →Chlamydia: bakteria, która może prowadzić do bezpłodności
Chlamydia trachomatis to najczęściej spotykane bakterie z grupy bakterii, które wywołują chorobę – tak zwaną chalmydiozę. Bakterie te są przenoszone najczęściej drogą płciową, a w przypadku zaniedbania leczenia mogą prowadzić...
Czytaj dalej →Celiakia
“Gluten” – modne w ostatnich miesiącach słowo, którego popularność stale wzrasta. A może nie tyle “gluten” co raczej słowa “bez glutenu”. Szał na dietę bezglutenową trwa i coraz więcej osób...
Czytaj dalej →Znamiona na skórze: Kiedy powinny wzbudzić niepokój?
Różnego rodzaju znamiona na skórze takie jak znamiona barwnikowe czy też znamiona naczyniowe u niektórych są przypadłością wrodzoną, ale mogą być też nabyte. Większość znamion, zwłaszcza tych wrodzonych, jest niegroźna, jednak...
Czytaj dalej →Zapalenie migdałków
Zapalenie migdałków, znane również jako angina, swoje żniwo zbiera głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale zdarza się, że atakuje również latem, pośród największych upałów. Zapalenie migdałków: czym są migdałki? Wyjaśnijmy najpierw co...
Czytaj dalej →Niemowlak na basenie: Pierwszy wypad na basen (z pierwszym dzieckiem)
Nareszcie! Po wielu nieudanych próbach dotarliśmy z córką na basen. Sprawdź, dlaczego nie udało się to wcześniej. Przeczytaj, jak się przygotowaliśmy do tego wypadu. Poznaj nasze wpadki i ich nie...
Czytaj dalej →Wieczór kawalerski
Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...
Czytaj dalej →Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?
Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...
Czytaj dalej →