Porównał dwa ocenione sprawdziany uczniów. Postawa tej nauczycielki zachwyca. “Nigdy za dużo metody zielonego długopisu”

Nie da się ukryć, że odpowiednia motywacja i właściwe podejście nauczyciela ma kluczowe znaczenie w procesie nauki. Uczniowie, zwłaszcza najmłodsi, potrafią się niestety bardzo szybko zniechęcać, a opieranie się wyłącznie na systemie ocen i punktów może być dla nich deprymujące. Jeden z użytkowników Twittera pokazuje, jak małym gestem można pozytywnie wpłynąć na postawę uczniów.

Te same oceny, a efekt zupełnie inny

Krzysztof Maj, pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, opublikował niedawno posta na swoim koncie na Twitterze, w którym postanowił poruszyć temat pozytywnej motywacji, którą warto stosować w szkole. Opublikował zdjęcie dwóch tych samych sprawdzianów ocenionych jednak w zupełnie inny sposób. W pierwszej wersji możemy zobaczyć wyłącznie skreślone błędy, punktację i ocenę, a w drugiej oprócz wskazania pomyłek znajdziemy także obszerny komentarz od nauczyciela: “Wszystkie działania wymagające mnożenia wykonałeś poprawnie. Z dzieleniem też radzisz sobie coraz lepiej”.

Krzysztof Maj pochwalił taką pozytywny sposób oceniania. Określił go mianem “metody zielonego długopisu” polegająca polega na tym, aby zachęcać dziecko do nauki i skupiać się na tych aspektach, z którymi radzi sobie dobrze i w których się poprawia. Uczeń otrzymuje w teorii tę samą ocenę, ale jej odbiór i nastawienie do dalszej nauki będzie zupełnie inne.

Zobacz: Dodatki dla nauczycieli w roku szkolnym 2023/24. Jeden wzrasta o 100%, a kolejny to specjalna niespodzianka

Motywacja to klucz do sukcesu

Nie od dziś wiadomo, że współcześnie uczniowie maja ogromne problemy z motywacją. “Suche” oceny, procenty i punktacja mogą działać deprymująco i demobilizująco, ponieważ skupiają się na wskazywaniu błędów i pomyłek. Jak podkreśla Krzysztof Maj, niezwykle ważne jest, aby nauczyciele poza stawianiem ocen, dawali uczniom także wskazówki, nad czym powinni pracować, jak poprawić usterki. Co więcej, jeśli nauczyciel dostrzega wykonaną pracę i progres ucznia, to również będzie stanowić dodatkową zachętę do dalszego rozwoju.

Sprawdź też:

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo