Czy Zaduszki są wolne od szkoły? Uczniowie widzą szansę na dłuższy odpoczynek, ale wszystko zależy od tej decyzji

Na początku listopada pojawi się pierwsza okazja na dłuższe wolne od zajęć w szkole ze względu na wypadające wówczas Święto Wszystkich Świętych. 1 listopada jest ustawowo wolny, ale uczniowie i rodzice zastanawiają, co z kolejnym dniem, czyli Zaduszkami. Czy w Zaduszki 2 listopada jest wolne od szkoły?Czy Dzień Zaduszny jest wolny od pracy?

Zaduszki a szkoła. Czy w Zaduszki jest wolne od szkoły?

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, to jedno z najważniejszych świąt w całym roku, dlatego jest to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. Kolejnego dnia obchodzimy natomiast Zaduszki, święto równie ważne z punktu widzenia naszej tradycji oraz Kościoła katolickiego. Nic zatem dziwnego, że uczniowie szukają odpowiedzi na pytanie: “czy w zaduszki idziemy do szkoły”. Tym bardziej, że byłaby to pierwsza okazja na dłuższy odpoczynek od początku roku szkolnego.

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. 2 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym, co oznacza, że tego dnia normalnie powinny odbywać się lekcje. Uczniowie mogą spodziewać się wolnego wyłącznie pod warunkiem, że dyrekcja zdecyduje się wykorzystać w tym terminie przysługujące mu tzw. dni dyrektorskie. Zgodnie z przepisami dyrektorzy każdej placówki mają do dyspozycji specjalną pulę dni, które mogą wykorzystać i dać uczniom wolne z okazji różnych świąt i uroczystości, które nie są ustawowo wolne.

Zobacz: Kiedy wziąć urlop w 2024? Sprawdź, jak z 26 dni zrobić aż dwa miesiące wolnego

Czy 2 listopada jest wolny? A co z 31 października?

Decyzja o przyznaniu dnia wolnego 31 października lub 2 listopada należy do dyrektora, dlatego kwestia ta będzie się różnić w zależności od placówki. Informacji o tym, czy 2 listopada będzie wolny najlepiej szukać na stronie szkoły. Można również napisać e-maila do wychowawcy lub zadzwonić do sekretariatu.

Sprawdź: Dni wolne od szkoły 2023/24. Uczniów czeka rozczarowanie! Wakacje potrwają dłużej, ale jesienią odpoczynku będzie niewiele

Rodzice i uczniowie pytają, czy Dzień Zaduszny jest wolny od szkoły

Czy Zaduszki to dzień wolny od szkoły?

Nie, nie jest to oficjalnie dzień wolny, al dyrektorzy często sami decydują o przyznaniu wolnego, korzystając z dni dyrektorskich.

Czy w Zaduszki idzie się do szkoły?

Decyzja zależy od dyrekcji, ponieważ 2 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym.

Zaduszki czy jest wolne od pracy?

Nie, Zaduszki to normalny dzień roboczy.

Czy Zaduszki są dniem wolnym w pracy?

2 listopada, Zaduszki, to nie jest dzień ustawowo wolny. Większość osób normalnie idzie wówczas do pracy.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo