Przedstawili rachunek od państwa za 2022 rok. Taką kwotę zapłaci każdy z nas

Forum Obywatelskiego Rozwoju już po raz dwunasty postanowiło podliczyć wydatki państwa i przedstawić rachunek – tym razem – za 2022 rok. Środki przeznaczona na 13. i 14. emerytury, świadczenie 500 plus, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i inne dodatki socjalne to tylko początek długiej listy. Okazuje się, że w przeliczeniu na obywatela każdy zapłacił lub zapłaci za to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

FOR przygotowało Rachunek od Państwa za 2022 rok

Forum Obywatelskiego Rozwoju przedstawiła Rachunek od państwa” za 2022 rok, w którym przedstawiono wydatki z budżetu w podziale na najważniejsze kategorie i w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak podkreślają autorzy raportu, zestawienie zawiera nie tylko wydatki umieszczone w ustawie budżetowej, ale także te mniej oficjalne.

Jak informuje NIK w swojej analizie, „deficyt budżetu państwa i budżetu środków europejskich stanowił łącznie zaledwie 12,1% deficytu podsektora instytucji rządowych. […] Oznacza to, że poza budżetem państwa znalazły się operacje tego podsektora skutkujące powstaniem deficytu w wysokości ponad sześciokrotnie większej od łącznego deficytu budżetu państwa i budżetu środków europejskich”

Zobacz: Podwyżki dla nauczycieli od lipca 2023? Tyle ma się pojawić na kontach już wkrótce

Tyle zapłacimy za wydatki budżetowe w ubiegłym roku

Na podstawie szczegółowych wyliczeń FOR stwierdza, że wszyscy Polacy słono zapłacą za wydatki z zeszłego roku. Po przeliczeniu na jednego mieszkańca wydatki publiczne wyniosły w 2022 r. niemal 36 tys. zł, a biorąc pod uwagę wyłącznie osoby pracujące – wychodzi ponad 79 tys. zł na obywatela. Autorzy podkreślają, że wszystkie publiczne koszty państwa finansowane są z podatków lub z emitowanego przez państwo długu, który trzeba będzie spłacać w przyszłości.

Wiadomo, że w kolejnych latach wydatki mogą tylko rosnąć. Jedna z takich podwyżek dotyczy najważniejszego rządowego programu – 500 plus, który od stycznia 2024 ma wzrosnąć do 800 zł.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo