Seniorzy nie zapłacą ani grosza za bilety PKP. Tak obiecuje PiS. Gdzie haczyk?

Co wprowadzi PiS po wyborach? Padają kolejne obietnice, a wśród nich znalazły się m.in. darmowe bilety PKP dla seniorów. Warto jednak ostudzić entuzjazm, gdyż nie mogło zabraknąć jakiegoś “ale”.

Partie coraz chętniej przedstawiają swoje programy wyborcze, wykorzystując do tego trwające w całej Polsce spotkania z wyborcami. W sobotę 9 września jedno z nich miało miejsce w Końskich. Zorganizowało je PiS, a więc nie mogło zabraknąć Jarosława Kaczyńskiego. Jakie tym razem obietnice padły z ust polityka? Skupimy się na kilku skierowanych do najstarszych obywateli.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny dla seniora daje sporo bonusów, w tym tańszy prąd. Komu przysługuje? Trzeba spełniać te kryteria

Program wyborczy PiS. Co zmieni się dla seniorów? Są już propozycje

“Bezpieczna Przyszłość Polaków”. Tak nazywa się program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości, który, choć opiera się na ośmiu głównych reformach, to na oficjalnej stronie partii liczy 300 stron. Jeden z punktów obszernej listy dotyczy zmian w polskiej kolei. O czym dokładnie mowa? O darmowych biletach dla seniorów po 70. roku życia. Obecnie renciści i emeryci mogą skorzystać jedynie z 37-procentowej zniżki dwa razy w roku. Jednak nie ma żadnych konkretów, które wskazywałyby czy darmowe bilety przysługiwałyby bez ograniczeń. Na tym haczyków nie koniec, bo program przedstawia zakres działań do… 2031 roku, a więc nie przyszłej, a jeszcze kolejnej kadencji rządu.

Sprawdź: Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Niektórzy mogą zyskać nawet ponad 1000 zł

Emerytury stażowe – czy wejdą w życie? Taki jest plan PiS

Dla seniorów PiS przewiduje więcej obietnic. Nie tylko darmowe leki po 65. roku życia, ale też emerytury stażowe, o które od miesięcy ubiegają się związkowcy. W sejmowej zamrażarce są zresztą dwa projekty – prezydenta i “Solidarności”. Teraz Jarosław Kaczyński zapowiedział, że staż uprawniający do emerytury stażowej ma wynosić 38 lat dla kobiet i 43 dla mężczyzn.

Sprawdź: Twoja emerytura może być większa o 200 zł! Tym seniorom należy się specjalny dodatek, wystarczy jeden wniosek

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo