Seniorzy otrzymają kilkutysięczne dodatki? 5000+ dla małżeństw z długoletnim stażem

W ostatnim czasie do Senatu trafiła petycja w sprawie przyznania specjalnego dodatku dla seniorów. Do długiej listy świadczeń: “trzynastki”, “czternastki” czy programu “Mama 4+” mogłoby dołączyć specjalne dofinansowanie dla małżeństw z długim stażem. Konkretna wysokość wypłaty zależałaby od liczby lat spędzonych wspólnie.

Kilka tysięcy za bycie ze sobą na dobre i na złe

Do Senatu wpłynął jakiś czas temu wyjątkowy projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie jednorazowego świadczenia dla par, które mogą się pochwalić naprawdę długim stażem małżeńskim. Pomysłodawca petycji proponuje, aby pieniądze trafiały do seniorów, którzy spędzili ze sobą minimum 50 lat. Po przeżyciu wspólnie półwiecza małżeństwo mogłoby liczyć na dodatek w wysokości 5 tys. zł. To jednak jeszcze nie wszystko. Projekt zakłada, że w przypadku dłuższego stażu wysokość dofinansowania byłaby odpowiednio wyższa.

  • 60 lat małżeństwa – 6 tys. zł,
  • 65 lat małżeństwa – 6,5 tys. zł,
  • 70 lat małżeństwa – 7 tys. zł,
  • 75 lat małżeństwa – 7,5 tys. zł,
  • 80 lat małżeństwa – 8 tys. zł.

Projekt nowego dodatku został pozytywnie przyjęty przez senatorów z komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Nie wiadomo jednak, czy ustawa ostatecznie trafi do sejmu.

Zobacz: Emerytura z OFE po 65. roku życia. Niektóre seniorki mogą zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jakie są warunki?

“Ważna jest trwałość związków małżeńskich”

Do pomysłu pozytywnie odniosła się była minister rodziny Elżbieta Rafalska z Prawa i Sprawiedliwości, która kilka lat temu była odpowiedzialna za wprowadzenie programu 500 plus. Jej zdaniem jednym z zadań państwa powinno być docenianie par z taki długim stażem.

To ważne, by pokazać, jak ważna jest trwałość związków małżeńskich, jak ważne jest to dla dzieci, które są wychowywane w tej rodzinie, wbrew lansowanym ideologiom. Mamy coraz więcej wolnych związków. Więc być może warto dowartościować małżeństwa, które mają taki długi staż małżeński.Elżbieta Rafalska, która była ministrem rodziny i polityki społecznej, wypowiedź dla “Faktu”

Niestety, jak informuje portal Sadeczanin.info, projekt jak na razie nie zyskał poparcia w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Prawdopodobnie w obecnym budżecie nie ma miejsca na tak ogromny wydatek.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo