Swędzenie brzucha w ciąży

Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to może być też spowodowana innymi przyczynami. Zanim jednak zaczniesz się martwić na zapas, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym i wspólnie znajdźcie przyczynę Twojej dolegliwości. Poniżej podpowiadamy, co oznacza swędzenie skóry brzucha oraz co robić, gdy swędzi brzuch w ciąży!

Swędzenie brzucha w ciąży oraz swędzenie pępka w ciąży – czy to normalne? Przyczyny.

Swędzenie brzucha w okolicy pępka w ciąży oraz ogólne swędzenie skóry w ciąży jest naturalną i często wymienianą przez przyszłe mamy przypadłością. Najczęściej swędzenie oraz pieczenie pojawia się na skutek rozciągającej się macicy, która wymusza jednoczesne rozciąganie skóry brzucha. Dolegliwość ta pojawia się na początku drugiego trymestru i trwa aż do pojawiania się naszej pociechy na świecie. Warto wiedzieć, że rozciągnięta skóra jest napięta, co sprzyja jej przesuszaniu, a to prowadzi do objawów takich jak swędzenie lub pieczenie.

Zmiany hormonalne powodują: utratę elastyczności skóry, zwiększenie ilości wydzielanej z organizmu wody oraz zmniejszenie wydzielania łoju. To nasila uczucie swędzenia. Objaw najsilniej będzie dotykał obszar: brzucha, ud, pośladków, piersi, łydek i dłoni. Przesuszona skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na podrażnienia.

Również inne przypadłości powodują swędzenie brzucha w ciąży. Rozstępy są jedną z nich. W ciąży wzrasta ilość produkowanego kortyzolu, co osłabia włókna kolagenowe i elastanowe. W rezultacie na skórze pojawiają się mało estetyczne kreski, wyglądem przypominające blizny.

Jak wspominaliśmy, skóra rozciągnięta i napięta jest podatna na przesuszanie się, co powoduje jej skłonność do reakcji uczuleniowych. Powstają one na skutek kontaktu z różnymi kosmetykami. Nawet takimi, które były stosowane od wielu lat przed zajściem w ciążę.

Najrzadziej swędzenie brzucha w ciąży jest spowodowane objawami chorobowymi. Do dolegliwości przejawiających się swędzeniem zaliczyć możemy:

 • cholestazę – zaburzenia w prawidłowej pracy wątroby,
 • opryszczkę,
 • wysypkę,
 • świerzbiączkę,
 • atopowe zapalenie skóry.

Uporczywe i nieustające swędzenie skóry każdorazowo należy skontaktować z lekarzem, szczególnie gdy towarzyszą mu dodatkowo obrzęki i zmiany skórne. Ten dokładnie zbada przyczynę problemu i wdroży odpowiednie leczenie.

Swędzenie brzucha w ciąży – wieczorem

Swędzenie skóry brzucha w ciąży może być spowodowane wieloma przyczynami, ale najczęściej wiąże się z naturalnym rozszerzaniem się skóry na skutek wzrostu płodu. Niestety swędzenie i pieczenie przesuszonej i rozciągniętej skóry najczęściej nasila się wieczorem, często uniemożliwiając zasypianie i spokojny sen. Aby ulżyć dolegliwościom należy regularnie nawilżać skórę stosując przy tym kosmetyki pochodzenia naturalnego, niearomatyzowane oraz niekoloryzowane. Dobrze, jeśli oprócz właściwości nawilżających będą działać przeciwrozstępowo.

Swędzenie brzucha w ciąży w pierwszym trymestrze

Swędzenie brzucha i skóry ciała w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej wiąże się z występowaniem reakcji alergicznych na stosowane kosmetyki lub środki piorące. W tym czasie w ciele ciężarnej kobiety znajduje się wysokie stężenie estrogenu, który sprzyja uczuleniom i podrażnieniom. Estrogen hamuje też pracę gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie nawilżenia skóry. Obok swędzącego brzucha, w pierwszym trymestrze najczęściej pojawia się też tkliwość oraz swędzenie piersi, które właśnie w tym czasie rozpoczynają swój wzrost.

Swędzenie brzucha w 9 miesiącu ciąży

Wiele ciężarnych skarży się na niezwykle intensywne swędzenie brzucha w trzecim trymestrze ciąży. Wtedy również najczęściej powodem jest rozciągająca się i przesuszona skóra oraz pojawiające się na niej rozstępy. Stan ten najczęściej utrzymuje się aż do samego rozwiązania. Niektóre panie twierdzą, że nasilone swędzenie brzucha odnotowały tuż przed samym porodem. Fakt ten nie został jednak udowodniony naukowo.

Jak złagodzić swędzenie brzucha w ciąży?

Pierwszym krokiem przy zapobieganiu oraz radzeniu sobie ze swędzącą skórą w ciąży jest jej odpowiednia pielęgnacja. Polega ona przede wszystkim na zachowaniu właściwego nawilżenia oraz unikaniu kosmetyków, które mogą potęgować przesuszanie. Zaleca się głównie produkty pochodzenia naturalnego oraz te dedykowane skórze wrażliwej. Warto również sięgnąć po kremy przeciw rozstępom oraz oleje.

Swędzącej skóry nie powinno się drapać. W czasie ciąży zalecane są jedynie miękkie ręczniki i ubrania z delikatnych i oddychających tkanin. Nie powinny one uciskać i obcierać skóry.

Dodatkowo niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim powinny w niej znaleźć się duże ilości wody. Warto zrezygnować ze słodyczy, słodzonych napojów i ciast. Dobrze, aby w diecie znajdowało się odpowiednio dużo zdrowych tłuszczów, aby te nawilżały skórę od wewnątrz.

W ciąży zdecydowanie nie poleca się długich i gorących kąpieli. Mogą one zaszkodzić zdrowiu matki, ale też dodatkowo wysuszać skórę. Warto zastąpić je krótkimi, naprzemiennymi prysznicami. W wyjątkowych sytuacjach można urządzić sobie kąpiel w krochmalu, ale tę warto wcześniej skonsultować z lekarzem. W czasie ciąży zabronione jest stosowanie wszelkich leków, nawet tych bez recepty bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Rodzice pytają o swędzenie brzucha w ciąży:

Co na swędzący brzuch w ciąży?

Swędzenie skóry brzucha w ciąży jest zupełnie normalną przypadłością, która związana jest najczęściej z fizjologicznym rozciąganiem się jej na skutek wzrostu dziecka. To normalna reakcja i nie należy się nią zbytnio przejmować. Swędzenie skóry na brzuchu może też być oznaką wystąpienia reakcji alergicznej, pojawiających się rozstępów lub choroby. Kiedy świąd brzucha w ciąży jest mocno dokuczliwy, należałoby przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, dopasowaną do stanu zdrowia matki. Skóra powinna pozostawać nawilżona. Należy unikać kosmetyków ją podrażniających i stosować jedynie te pochodzenia naturalnego. Warto smarować ją kremami na rozstępy oraz oliwkami.

Dodatkowo nie należy ubierać obciskających ciuchów oraz tych z drażniących skórę tkanin. W czasie ciąży ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Nie poleca się długich kąpieli, ponieważ te mogą powodować wysuszanie skóry.

Co oznacza swędzenie brzucha w ciąży?

Swędzący brzuch w ciąży najczęściej jest wynikiem rozciągającej się skóry. Tego rodzaju dolegliwość pojawia się po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży. Napięta skóra zdecydowanie łatwiej ulega przesuszeniu, a to objawia się swędzeniem lub pieczeniem. Swędzenie skóry na brzuchu może również być następstwem powstawania rozstępów. W tym przypadku również przyczyna leży w nadmiernie rozciągniętej i przesuszonej skórze. Kolejne powody to: uczulenie oraz wybrane choroby.

Kiedy więc jesteś w ciąży i swędzi Cię skóra brzucha, okolice pępka lub całe ciało, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego. Ten wykona odpowiednie badania, które pozwolą znaleźć przyczynę swędzenia brzucha i ciała w ciąży i pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

4 komentarzy: Swędzenie brzucha w ciąży

 1. Czyli podczas w takim razie ciąży odpadają kremy na rozstępy?

  • Wydaje mi się, ze jak kremik nie ma żadnych alergenów to nie będzie żadnych przeciwskazań, ale to warto jeszcze dopytać specjalisty jakiegoś

  • Rozumiem, a jak sprawdzić sobie, który krem jest naturalny, a gdzie coś niepokojącego się znajduje?

 2. @Karolina Ja mogę Tobie na przykład powiedzieć na podstawie tego co sama używam. Jak oprócz składników roślinnych takich jak ekstrakty z bluszczu, żeńszenia, bylicy, ruszczyka itd. nie ma żadnych innych cudów to na 99% będzie dobry, ale dopytaj dla własnego sumienia lekarza, który Cię prowadzi 🙂

  • czym bym mogła się smarować, jak jestem w ciąży i być spokojna, że w składzie nie będzie nic szkodliwego? Powoli zaczynają mi się robić rozstępy i chciałabym zacząć działać jak najszybciej

   • Gosia, przede wszystkim potrzebujesz kosmetyku, który będzie miał jak najbardziej naturalny skład, bez takich pozycji jak konserwanty, silikony, substancje zapachowe czy sztuczne barwniki. Takie składniki nie są w ogóle potrzebne w żadnym kosmetyku

    Atrakcje weselne

    Stół wiejski na weselu

    Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo