Swędzenie brzucha w ciąży
Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to może być też spowodowana innymi przyczynami. Zanim jednak zaczniesz się martwić na zapas, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym i wspólnie znajdźcie przyczynę Twojej dolegliwości. Poniżej podpowiadamy, co oznacza swędzenie skóry brzucha oraz co robić, gdy swędzi brzuch w ciąży!

Swędzenie brzucha w ciąży oraz swędzenie pępka w ciąży – czy to normalne? Przyczyny.
Swędzenie brzucha w okolicy pępka w ciąży oraz ogólne swędzenie skóry w ciąży jest naturalną i często wymienianą przez przyszłe mamy przypadłością. Najczęściej swędzenie oraz pieczenie pojawia się na skutek rozciągającej się macicy, która wymusza jednoczesne rozciąganie skóry brzucha. Dolegliwość ta pojawia się na początku drugiego trymestru i trwa aż do pojawiania się naszej pociechy na świecie. Warto wiedzieć, że rozciągnięta skóra jest napięta, co sprzyja jej przesuszaniu, a to prowadzi do objawów takich jak swędzenie lub pieczenie.
Zmiany hormonalne powodują: utratę elastyczności skóry, zwiększenie ilości wydzielanej z organizmu wody oraz zmniejszenie wydzielania łoju. To nasila uczucie swędzenia. Objaw najsilniej będzie dotykał obszar: brzucha, ud, pośladków, piersi, łydek i dłoni. Przesuszona skóra jest zdecydowanie bardziej podatna na podrażnienia.
Również inne przypadłości powodują swędzenie brzucha w ciąży. Rozstępy są jedną z nich. W ciąży wzrasta ilość produkowanego kortyzolu, co osłabia włókna kolagenowe i elastanowe. W rezultacie na skórze pojawiają się mało estetyczne kreski, wyglądem przypominające blizny.
Jak wspominaliśmy, skóra rozciągnięta i napięta jest podatna na przesuszanie się, co powoduje jej skłonność do reakcji uczuleniowych. Powstają one na skutek kontaktu z różnymi kosmetykami. Nawet takimi, które były stosowane od wielu lat przed zajściem w ciążę.
Najrzadziej swędzenie brzucha w ciąży jest spowodowane objawami chorobowymi. Do dolegliwości przejawiających się swędzeniem zaliczyć możemy:
- cholestazę – zaburzenia w prawidłowej pracy wątroby,
- opryszczkę,
- wysypkę,
- świerzbiączkę,
- atopowe zapalenie skóry.
Uporczywe i nieustające swędzenie skóry każdorazowo należy skontaktować z lekarzem, szczególnie gdy towarzyszą mu dodatkowo obrzęki i zmiany skórne. Ten dokładnie zbada przyczynę problemu i wdroży odpowiednie leczenie.
Swędzenie brzucha w ciąży – wieczorem
Swędzenie skóry brzucha w ciąży może być spowodowane wieloma przyczynami, ale najczęściej wiąże się z naturalnym rozszerzaniem się skóry na skutek wzrostu płodu. Niestety swędzenie i pieczenie przesuszonej i rozciągniętej skóry najczęściej nasila się wieczorem, często uniemożliwiając zasypianie i spokojny sen. Aby ulżyć dolegliwościom należy regularnie nawilżać skórę stosując przy tym kosmetyki pochodzenia naturalnego, niearomatyzowane oraz niekoloryzowane. Dobrze, jeśli oprócz właściwości nawilżających będą działać przeciwrozstępowo.
Swędzenie brzucha w ciąży w pierwszym trymestrze
Swędzenie brzucha i skóry ciała w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej wiąże się z występowaniem reakcji alergicznych na stosowane kosmetyki lub środki piorące. W tym czasie w ciele ciężarnej kobiety znajduje się wysokie stężenie estrogenu, który sprzyja uczuleniom i podrażnieniom. Estrogen hamuje też pracę gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie nawilżenia skóry. Obok swędzącego brzucha, w pierwszym trymestrze najczęściej pojawia się też tkliwość oraz swędzenie piersi, które właśnie w tym czasie rozpoczynają swój wzrost.
Swędzenie brzucha w 9 miesiącu ciąży
Wiele ciężarnych skarży się na niezwykle intensywne swędzenie brzucha w trzecim trymestrze ciąży. Wtedy również najczęściej powodem jest rozciągająca się i przesuszona skóra oraz pojawiające się na niej rozstępy. Stan ten najczęściej utrzymuje się aż do samego rozwiązania. Niektóre panie twierdzą, że nasilone swędzenie brzucha odnotowały tuż przed samym porodem. Fakt ten nie został jednak udowodniony naukowo.
Jak złagodzić swędzenie brzucha w ciąży?
Pierwszym krokiem przy zapobieganiu oraz radzeniu sobie ze swędzącą skórą w ciąży jest jej odpowiednia pielęgnacja. Polega ona przede wszystkim na zachowaniu właściwego nawilżenia oraz unikaniu kosmetyków, które mogą potęgować przesuszanie. Zaleca się głównie produkty pochodzenia naturalnego oraz te dedykowane skórze wrażliwej. Warto również sięgnąć po kremy przeciw rozstępom oraz oleje.
Swędzącej skóry nie powinno się drapać. W czasie ciąży zalecane są jedynie miękkie ręczniki i ubrania z delikatnych i oddychających tkanin. Nie powinny one uciskać i obcierać skóry.
Dodatkowo niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim powinny w niej znaleźć się duże ilości wody. Warto zrezygnować ze słodyczy, słodzonych napojów i ciast. Dobrze, aby w diecie znajdowało się odpowiednio dużo zdrowych tłuszczów, aby te nawilżały skórę od wewnątrz.
W ciąży zdecydowanie nie poleca się długich i gorących kąpieli. Mogą one zaszkodzić zdrowiu matki, ale też dodatkowo wysuszać skórę. Warto zastąpić je krótkimi, naprzemiennymi prysznicami. W wyjątkowych sytuacjach można urządzić sobie kąpiel w krochmalu, ale tę warto wcześniej skonsultować z lekarzem. W czasie ciąży zabronione jest stosowanie wszelkich leków, nawet tych bez recepty bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Rodzice pytają o swędzenie brzucha w ciąży:
Co na swędzący brzuch w ciąży?
Swędzenie skóry brzucha w ciąży jest zupełnie normalną przypadłością, która związana jest najczęściej z fizjologicznym rozciąganiem się jej na skutek wzrostu dziecka. To normalna reakcja i nie należy się nią zbytnio przejmować. Swędzenie skóry na brzuchu może też być oznaką wystąpienia reakcji alergicznej, pojawiających się rozstępów lub choroby. Kiedy świąd brzucha w ciąży jest mocno dokuczliwy, należałoby przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, dopasowaną do stanu zdrowia matki. Skóra powinna pozostawać nawilżona. Należy unikać kosmetyków ją podrażniających i stosować jedynie te pochodzenia naturalnego. Warto smarować ją kremami na rozstępy oraz oliwkami.
Dodatkowo nie należy ubierać obciskających ciuchów oraz tych z drażniących skórę tkanin. W czasie ciąży ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Nie poleca się długich kąpieli, ponieważ te mogą powodować wysuszanie skóry.
Co oznacza swędzenie brzucha w ciąży?
Swędzący brzuch w ciąży najczęściej jest wynikiem rozciągającej się skóry. Tego rodzaju dolegliwość pojawia się po zakończeniu pierwszego trymestru ciąży. Napięta skóra zdecydowanie łatwiej ulega przesuszeniu, a to objawia się swędzeniem lub pieczeniem. Swędzenie skóry na brzuchu może również być następstwem powstawania rozstępów. W tym przypadku również przyczyna leży w nadmiernie rozciągniętej i przesuszonej skórze. Kolejne powody to: uczulenie oraz wybrane choroby.
Kiedy więc jesteś w ciąży i swędzi Cię skóra brzucha, okolice pępka lub całe ciało, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego. Ten wykona odpowiednie badania, które pozwolą znaleźć przyczynę swędzenia brzucha i ciała w ciąży i pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie.
Krótszy rok szkolny? Aż 179 dni wolnych od szkoły w 2022/23
Groźna internetowa zabawa powodem okaleczeń i śmierci dzieci? Niebieski wieloryb owiany jest złą sławą. Na czym polega?
Najpopularniejsze imiona w Polsce 2022. Ranking może Cię zaskoczyć! Które imiona królują w zestawieniu?
Co powinna zawierać wyprawka do 1 klasy? Sprawdź listę niezbędnych przedmiotów!
Wyniki 2 rekrutacji do liceum 2022. Co jeśli dziecko nie dostało się do żadnej szkoły średniej?
Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023? Znamy już kalendarz na kolejne miesiące
Wyprawka dla noworodka cz. 4 – pierwsza kąpiel i higiena maluszka
Znamiona na skórze: Kiedy powinny wzbudzić niepokój?
Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie – Tradycyjne, krótkie, śmieszne i poważne
Czym zająć dziecko w samochodzie? Sprawdzone sposoby
Życzenia na 11 listopada. Piękne życzenia na Święto Niepodległości
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Zdrowie w ciąży
- Dolegliwości w ciąży
- Swędzenie brzucha w ciąży
Czkawka w ciąży u mamy: Co oznacza? Czy może być niebezpieczna?
Czkawka w ciąży u płodu jest dość częstym zjawiskiem, które zachodzi na skutek zbyt łapczywego połykania płynu owodniowego, którym maluch jest otoczony. Co jednak, kiedy czkawka pojawia się u przyszłej...
Czytaj dalej →Zatrucie ciążowe (Gestoza): przyczyny, objawy i leczenie
Zatrucie ciążowe, czyli gestoza, to bardzo niebezpieczna dolegliwość, która dotyka kobiet w ciąży. Gestoza może stanowić zagrożenie, zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka, dlatego ważne jest zapobieganie, a jeśli...
Czytaj dalej →Skurcze łydek w ciąży [przyczyny i sposoby na złagodzenie dolegliwości]
Bolesne skurcze łydek w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, która dokucza przyszłym mamom. Pojawiają się zwłaszcza w nocy lub gdy kobieta znajduje się w pozycji leżącej. Co więcej skurcze...
Czytaj dalej →Wzdęcia w ciąży: przyczyny i sposoby walki z nimi
Ciąża jest to czas, w którym w ciele kobiety zachodzą poważne zmiany fizjologiczne oraz hormonalne. Bardzo często kobiety w okresie prenatalnym cierpią na dolegliwości, z którymi przed zajściem w ciąże...
Czytaj dalej →Łupież w ciąży: przyczyny i sposoby leczenia
W czasie ciąży w organizmie kobiety zachodzi prawdziwa burza hormonalna, która wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów, ale nie jest bez znaczenia również dla włosów, skóry czy paznokci przyszłej mamy. Niektóre...
Czytaj dalej →Zachcianki w ciąży: skąd się bierze ochota na słodkie, ostre i kwaśne smaki w ciąży?
Zachcianki w ciąży są jednymi z najbardziej znanych i charakterystycznych dolegliwości przyszłych mam. Nagle pojawia się ochota na rozmaite połączenia smakowe, nawet takie, które mogą do siebie nie pasować lub...
Czytaj dalej →Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?
Ciążowe mdłości to częsta przypadłość dokuczająca przyszłym mamom. Szacuje się, że dotykają nawet 70% ciężarnych. Ich powodem są hormony. Od chwili zapłodnienia w Twoim organizmie toczy się istna burza hormonalna....
Czytaj dalej →Krew z nosa w ciąży: Co oznaczają krwotoki z nosa w 3 trymestrze ciąży?
Do tej pory nie miewałaś takich problemów, a nagle przytrafiło Ci się krwawienie z nosa? W ciąży to zupełnie naturalna przypadłość i nie musi Cię niepokoić. Pod warunkiem jednak, że...
Czytaj dalej →Duszności w ciąży – kiedy są normalne, a kiedy należy bezzwłocznie udać się do lekarza
W ciąży jesteśmy wyczulone na wszelkie niepokojące objawy, jakie wysyła nam nasz organizm. Osłabienie, zawroty głowy czy duszności w ciąży, mogą się pojawiać od samego początku i towarzyszyć nam, przez...
Czytaj dalej →Ból podbrzusza w ciąży – kiedy jest powodem do niepokoju?
Ból podbrzusza w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości, na jakie uskarżają się przyszłe mamy. Pojawia się zarówno na początku ciąży, jak i w jej zaawansowanym stadium, a także pod...
Czytaj dalej →Migrena w ciąży [przyczyny, leczenie, domowe sposoby na migrenę]
Migrena w ciąży to częsta przypadłość, z którą borykają się przyszłe mamy szczególnie w I trymestrze. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety, które przed ciążą często odczuwały bóle głowy, doświadczają ich...
Czytaj dalej →Zgaga w ciąży? Sprawdź, co pomaga na zgagę!
Ciąża to stan błogosławiony. Wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, kiedy to ciężarna promieniuje szczęściem i bije od niej wewnętrzny blask, rosnący z każdym gramem rozwijającego się pod jej sercem...
Czytaj dalej →Swędzenie pochwy w ciąży – Najczęstsze przyczyny i skuteczne sposoby na świąd okolic intymnych
Swędzenie pochwy w ciąży to częsta dolegliwość, z którą pacjentki zgłaszają się do gabinetu ginekologicznego. Jej przyczyna może leżeć w zmianie odczyny pH pochwy podczas trwania stanu błogosławionego lub infekcjach...
Czytaj dalej →Nietrzymanie moczu w ciąży [przyczyny, rodzaje, leczenie]
Nietrzymanie moczu to przypadłość, która ponad dwukrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Popuszczanie moczu wpędza w zakłopotanie i jest powodem wstydu, który nie pozwala przyznać się nawet własnemu lekarzowi. Tymczasem...
Czytaj dalej →Ból nerek w ciąży – czy to coś poważnego?
Ciąża to taki okres w życiu kobiety, że niemal każda odbiegająca od normy dolegliwość, symptom wywołuje stres i niepokój. W większości przypadków obawy są zbędne, a odczuwane dolegliwości są typowe...
Czytaj dalej →Bierzmowanie w czasie pandemii. Jak wyglądają przygotowania?
Bierzmowanie to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele Katolickim. Zazwyczaj przystępuje się do niego w okresie nastoletnim, a przygotowania trwają przez cały rok podczas katechezy w szkole i spotkań w...
Czytaj dalej →To ogłoszenie o pracę wywołało burzę wśród nauczycieli. „Pan Czarnek niech przyjdzie i uczy za taką stawkę w soboty i niedziele”
Nie od dziś wiadomo, że oświata w Polsce znalazła się w kryzysie. Jedną z największych bolączek systemu są niskie płace. W rządowej Centralnej Bazie Ofert Pracy zamieszczono niedawno skandaliczne ogłoszenie...
Czytaj dalej →Czy Nutella znika ze sklepów?! Jak to z tym rakiem jest?
Od wczoraj w mediach przelewa się fala informacji na temat szkodliwości Nutelli. Według prasy jedna z Włoskich sieci supermarketów wycofuje sprzedaż tego przysmaku z powodu raportu Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności....
Czytaj dalej →
4 komentarzy: Swędzenie brzucha w ciąży
Czyli podczas w takim razie ciąży odpadają kremy na rozstępy?
Wydaje mi się, ze jak kremik nie ma żadnych alergenów to nie będzie żadnych przeciwskazań, ale to warto jeszcze dopytać specjalisty jakiegoś
Rozumiem, a jak sprawdzić sobie, który krem jest naturalny, a gdzie coś niepokojącego się znajduje?
@Karolina Ja mogę Tobie na przykład powiedzieć na podstawie tego co sama używam. Jak oprócz składników roślinnych takich jak ekstrakty z bluszczu, żeńszenia, bylicy, ruszczyka itd. nie ma żadnych innych cudów to na 99% będzie dobry, ale dopytaj dla własnego sumienia lekarza, który Cię prowadzi 🙂
czym bym mogła się smarować, jak jestem w ciąży i być spokojna, że w składzie nie będzie nic szkodliwego? Powoli zaczynają mi się robić rozstępy i chciałabym zacząć działać jak najszybciej
Gosia, przede wszystkim potrzebujesz kosmetyku, który będzie miał jak najbardziej naturalny skład, bez takich pozycji jak konserwanty, silikony, substancje zapachowe czy sztuczne barwniki. Takie składniki nie są w ogóle potrzebne w żadnym kosmetyku