Swędzenie skóry w ciąży

Swędzenie skóry w ciąży to problem, który z pewnością znają wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jest on ściśle związany z rozszerzaniem się jej na skutek wzrostu maluszka, ale czasami jego podłoże jest znacznie bardziej poważne. Z tego względu w żadnym wypadku nie należy lekceważyć dolegliwości, a kiedy jest ona mocno uporczywa i nie ustępuje lub towarzyszą jej również inne objawy, warto zasięgnąć pomocy lekarza. Podpowiadamy, skąd bierze się swędzenie skóry w ciąży, jakie może mieć przyczyny oraz jak sobie z nim radzić!

Świąd skóry w ciąży – przyczyny

Swędząca skóra w ciąży to naturalna przypadłość, która ściśle powiązana jest z koniecznością jej rozciągania się na skutek wzrastającego płodu oraz przybieranych kilogramów. Dolegliwość zaczyna doskwierać na początku drugiego trymestru i towarzyszy młodym mamom aż do momentu rozwiązania ciąży. Rozciągnięta skóra jest napięta, co dodatkowo sprzyja jej pieczeniu i swędzeniu.
Kolejna przyczyna swędzenia występująca równolegle ze wzrostem dziecka to zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety. Te powodują utratę elastyczności skóry, zwiększone wydzielanie wody z organizmu oraz spowolnienie i ograniczenie procesu tworzenia łoju. W rezultacie skóra staje się przesuszona, co potęguje uczucie swędzenia.

Przyszłe mamy brykają się też z problemem rozstępów. Są to pojawiające się na skórze linie, które swoim wyglądem nieco przypominają blizny. Powstają one na skutek produkowania kortyzolu. Ten osłabia włókna kolagenowe i elastanowe, co sprzyja „rozchodzeniu się” skóry.
Ostatnimi możliwymi przyczynami swędzenia skóry w ciąży są jednostki chorobowe. Wśród nich wymienić należy:

  • cholestazę,
  • opryszczkę,
  • wysypkę,
  • świerzbiączkę,
  • atopowe zapalenie skóry.

Swędzenie nóg w ciąży

W czasie ciąży skóra na ciele ulega rozszerzeniu, czego naturalną konsekwencją jest występowanie uczucia swędzenia oraz pieczenia. Przypadłość najsilniej dotyka okolic brzucha, ale pojawia się też na nogach, szczególnie udach, pośladkach i piersiach. Tam organizm ciężarnej gromadzi zapasy tłuszczu, które mają stanowić zabezpieczenie na czas dalszej ciąży oraz karmienia piersią.

Swędzenie skóry na początku ciąży

Swędzenie skóry w pierwszym trymestrze ciąży nie jest jeszcze związane bezpośrednio ze wzrostem płodu. Wówczas najczęściej spowodowane jest ono występowaniem reakcji alergicznych na stosowane środki piorące, perfumy lub kosmetyki. Pierwsze trzy miesiące ciąży są czasem, kiedy w ciele ciężarnej wzrasta poziom estrogenu. Jego wysokie stężenie sprzyja reakcjom uczuleniowym i skłonności do podrażnień. Kobietę mogą zacząć uczulać kosmetyki, które stosowała od kilku lat przed zajściem w ciążę. Estrogen hamuje też pracę gruczołów łojowych, przez co skóra jest mniej nawilżona, a uczucie swędzenia silniejsze.

Swędzenie skóry w 9. miesiącu ciąży

Mocne swędzenie skóry w ciąży to najczęstszy problem, na jaki skarżą się kobiety w ostatnim trymestrze. Wówczas skóra jest maksymalnie rozciągnięta i skłonna do przesuszania się. To czas, kiedy najsilniej potrzebuje naszej troski. Niestety świąd najprawdopodobniej będzie się utrzymywał aż do samego rozwiązania.

Swędzenie skóry w ciąży wieczorem

Swędzenie skóry wieczorem w ciąży może się nasilać. Wówczas nasza uwaga nie jest odciągnięta innymi obowiązkami i możemy ją skupić na swędzeniu. Czasami jest ono tak silne, że skutecznie utrudnia zasypianie i spokojny sen. Z tego powodu zawsze po wieczornym prysznicu dobrze jest dokładnie nasmarować skórę mocno nawilżającym kremem lub oliwką. Powinno to nieco złagodzić dolegliwości.

Swędzenie skóry w ciąży – leczenie

Co robić, kiedy skóra w ciąży mocno swędzi i czym smarować okolice brzucha i piersi? To pytanie, które nurtuje przyszłe mamy. Kiedy swędzenie spowodowane jest rozciągającą się skórą, warto korzystać z tłustych kremów nawilżających. Dobrze, aby nie były aromatyzowane i koloryzowane, ponieważ wówczas mogą podrażniać i uczulać. Powinny być dedykowane skórze wrażliwej. Dodatkowo można natłuszczać skórę oliwką. Paniom borykającym się z problemem rozstępów lub chcącym im zapobiegać, poleca się kremy i balsamy dedykowane walce z nimi. Domowym sposobem na swędzenie jest też noszenie przewiewnej i nieobciskającej bielizny i ubrań oraz korzystanie jedynie z miękkich ręczników.

Jeśli swędzenie i pieczenie spowodowane jest czynnikami chorobowymi, to każdorazowo leczenie powinien przepisać lekarz. W stanie błogosławionym zakazane jest użytkowanie wszelkich leków, nawet tych dostępnych bez recepty, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Swędzenie skóry w ciąży, ale nie cholestaza

Cholestaza to choroba przejawiająca się w zaburzeniach prawidłowej pracy wątroby. To najpowszechniej podawany czynnik chorobowy, który objawia się w swędzeniu skóry. Ale swędzenie skóry w ciąży może być spowodowane również przez: opryszczkę, wysypkę, świerzbiączkę lub atopowe zapalenie skóry. Najczęściej jednak jest wynikiem nadmiernie i zbyt szybko rozciągającej się skóry na skutek wzrostu dziecka oraz przybierania na wadze.

Swędzenie skóry w ciąży – cukrzyca

W przebiegu cukrzycy chorzy również skarżą się na problemy skórne. Najczęściej pojawiające się objawy w tym zakresie to: nadmierna suchość, łuszczenie się i swędzenie. Cukrzyca to przypadłość, która dotyka co dziesiątą ciężarną.

Rodzice pytają o swędzenie skóry w ciąży:

Czy swędzenie skóry może być objawem ciąży?

Swędzenia skóry w żadnym wypadku nie jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Wiąże się ono najczęściej z problemem rozciągającej się skóry na skutek wzrostu płodu, co ma miejsce dopiero w drugim trymestrze od zapłodnienia. Wcześniej skóra może swędzieć w ciąży na przykład z powodu oddziaływania hormonów, które uwrażliwiają ją na niektóre substancje chemiczne i powodują reakcje alergiczne. Te często objawiają się poprzez swędzenie i pieczenie skóry.

Co powoduje swędzenie skóry w ciąży?

Swędzenie skóry brzucha, ud, pośladków, nóg oraz dłoni jest często wymienianym problemem przez przyszłe mamy. To zupełnie naturalna reakcja spowodowana koniecznością rozciągania się skóry. Najbardziej uporczywe swędzenie i pieczenie może być odczuwalne w okolicach brzucha, który to narażony jest na największy wzrost.
Za swędzenie skóry odpowiedzialne są zmiany hormonalne powodujące utratę elastyczności skóry, zwiększone wydzielanie wody z organizmu oraz pomniejszoną produkcję łoju. Te czynniki połączone z naciąganiem skóry powodują jej przesuszenie, które potęguje uczucie swędzenia.

Skóra w ciąży może swędzieć również z powodu wystąpienia reakcji alergicznych lub jednostek chorobowych, dlatego każdorazowo wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak złagodzić swędzenie skóry w ciąży (domowe sposoby)?

Odpowiednia pielęgnacja pomaga nie tylko złagodzić uczucie swędzenia, ale też jemu zapobiegać. Opiera się ona przede wszystkim na odpowiednim nawilżaniu skóry przy użyciu kosmetyków pochodzenia naturalnego, które nie wywołują reakcji alergicznych. Powinny być one dedykowane skórze wrażliwej. Dla zapobiegania rozstępom, warto sięgnąć po dedykowane temu kremy oraz tradycyjne oliwki, nawet takie, które w przyszłości będziemy wykorzystywać przy pielęgnacji naszej pociechy.

Dodatkowo warto zachowywać odpowiednią dietę bogatą w duże ilości wody i błonnik, a ubogą w słodycze.
Dobrze korzystać jedynie z delikatnych ręczników i bawełnianej odzieży, która nie będzie drapać i podrażniać skóry, ale też jej nadmiernie opinać.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo