Wraz z upływającym czasem moda na imiona przeszła prawdziwą rewolucję. Rankingi popularności z XXI wieku w niczym nie przypominają zestawień sprzed 40, 50, a nawet 30 lat. Propozycje, które kiedyś królowały wśród rodziców, dziś uważane są za „babcine”. Co prawda niektóre z nich czasami powracają do łask, ale wydaje się, że większość już dawno odeszła do lamusa. Tak stało się z tym „królewskim” niegdyś imieniem.
To imię nosiły polskie królowe, ale dziś rzadko kto je wybiera
Imię Elżbieta cieszyło się niegdyś naprawdę dużą popularnością. Do tego stopnia, że często nadawano je również w rodzinach królewskich. Wiadomo, że nosiło je aż sześć polskich królowych, m.in.:
- Elżbieta Przemyślidka – żona tytularnego króla Polski Jana Luksemburskiego
- Elżbieta Granowska – trzecia żona Władysława Jagiełły,
- Elżbieta Rakuszanka – żona Kazimierza Jagiellończyka,
- Elżbieta Habsburżanka – pierwsza żona Zygmunta Augusta.
Imię Elżbieta pochodzi od hebrajskiego słowa „eliszewa”, które oznacza „Bóg mą przysięgą”. Jeszcze 50-60 lat temu rodzice wybierali je bardzo często. Z tego powodu aktualnie ponad 420 tys. Polek nosi to imię. Niestety zestawienia z ostatnich lat nie pozostawiają złudzeń – imię Elżbieta odchodzi w cień i na razie nie ma szans na odwrócenie tej tendencji. W 2022 roku nadano je zaledwie 138 razy.
Które imiona podzieliły los Elżbiety?
W katalogu polskich imion znajdziemy znaczenie więcej tradycyjnych propozycji, które podzieliły los Elżbiety. Lata świetności mają za sobą również takie imiona jak: Agnieszka, Irena, Krystyna czy Justyna.
Sprawdź też:
- Kiedyś było tylko zdrobnieniem, dziś to samodzielne imię. Choć ma piękne znaczenie, rodzice rzadko je wybierają, bo brzmi obco
- Dawniej to imię cieszyło się popularnością, teraz wywołuje zdziwienie. “Myślałam, że to zdrobnienie”
- To imię było hitem w pokoleniu naszych babć. Wiele mam sądzi, że ma szansę powrócić na szczyt. Oznacza “spokój”