To imię jest kojarzone z podstarzałymi polonistkami i katechetkami. “Nigdy nie wybaczyłam mamie takiego pomysłu”

Imię to nie tylko zestaw liter, które rodzice wybierają dla swojego dziecka. To znacznie więcej – odzwierciedlenie kultury, tradycji i nadziei związanych z nowym życiem. Wybór imienia może także przysporzyć dzieciom trosk i rozczarowań.Jednym z takich imion, których właścicielki często na nie narzekają jest “Albina”. Mimo niechęci i tego, że nie jest to najbardziej popularne imię w Polsce, ma swoją unikalność i piękno. W tym artykule przyjrzymy się bliżej historii, pochodzeniu oraz znaczeniu imienia Albina, a także dowiemy się, jakie cechy charakteru mogą mieć osoby noszące to imię. Zapraszam do lektury!

Imię albinoski?

“Albus”, czyli łacińskie słowo od którego wywodzi się imię Albina, oznacza “biały”. Prawdopodobnie na początku nadawano je dziewczynkom o jasnych (a wręcz białych) włosach oraz jasnej karnacji.

Albus to także imię Dumbledorea z Harrego Pottera. W filmowej adaptacji sagi grał go aktor Michael John Gambon, który odszedł od nas w ubiegłym tygodniu.

Sprawdź: To rzadkie imię żeńskie na E nie budzi sympatii rodziców, choć oznacza “szlachetną”. W 2023 wybrane tylko 4 razy

Istnieje także druga teoria, podająca, że imię Albina pochodzi od połączenia starogermańskich słów “alb” oraz “wini”, które oznaczają “przyjaciółkę elfów”. To z tego powodu imię Albina często nadawano dziewczynkom, które rodziły się zimą.

Męski odpowiednik Albiny to Albin.

Zdrobnienia imienia Albina

Najczęściej występującymi zdrobnieniami imienia Albina są: Albinka, Alba, Bina, Binka, Albinia, Albisia, Albiśka, Ala, Alka, Bisia, Biśna, Binia.

Imię Albina w liczbach

  • Liczba kobiet o imieniu Albina: W Polsce zarejestrowanych w bazie PESEL jest 5 045 kobiet noszących imię Albina. To daje im 251. miejsce w rankingu występowania nazw żeńskich.
  • Nadawanie imienia Albina w 2022 roku: W 2022 roku zarejestrowano 5 dziewczynek o imieniu Albina, co daje 211 miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion żeńskich. W porównaniu do 2021 roku, kiedy to imię nadano 0 razy, widać wzrost popularności tego imienia.

Dane statystyczne pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Cyfryzacji i przedstawiają liczbę osób o danym imieniu zarejestrowanych w bazie PESEL na dzień 31 stycznia 2023 roku.

Sprawdź: Baśniowe imiona dla dziewczynek znowu na topie. Wszystkie na tę samą literę

Imieniny Albiny

Kiedy Albina obchodzi imieniny? Dziewczyny i kobiety o imieniu Albina swoje imieniny obchodzą 16 grunia.

Odpowiedniki imienia Albina w obcych językach

W języku angielskim to “Albina”, w białoruskim również “Albina”, w czeskim “Albena”, w estońskim “Albiina”, w francuskim “Albine”, w greckim “Alvina”, w hiszpańskim “Albina”, w litewskim “Alba”, w łacińskim “Albina”, w macedońskim “Aljbina”, w niemieckim “Allebina”, w rosyjskim “Al’bina”, w rumuńskim “Alba”, w słowiańskim “Albina”, w szwedzkim “Albin” i w włoskim “Albino”.

Ciekawostki o imieniu Albina

Istnieje również miasto o nazwie Albina w Surinamie oraz planetoida o nazwie (2697) Albina.

Sprawdź: 20 lat temu mało kto je znał, teraz to jedno z najmodniejszych imion dla chłopca. Ma greckie korzenie

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general