Urlop rodzicielski 2023. Rodzice mogą liczyć na więcej wolnego, a to nie koniec korzystnych nowości

Pod koniec kwietnia wraz z wejściem w życie nowelizacji zasady obowiązywania urlopu rodzicielskiego uległy znaczącym zmianom. Nowości dotyczą nie tylko wysokości zasiłku, ale także długości urlopu. Rodzicom należy się więcej wolnego na opiekę nad dzieckiem, ale nowe prawa nakłada pewne ograniczenia. Ile trwa urlop macierzyński i rodzicielski 2023? Na jakich zasadach funkcjonuje urlop rodzicielski ojca 2023?

Urlop macierzyński i rodzicielski 2023

Na początku marca 2023 roku rządzący przyjęli bardzo ważną, a wręcz rewolucyjną nowelizację Kodeksu Pracy. Wprowadzenie nowych przepisów podyktowanie było koniecznością dostosowania polskiego prawa do unijnych dyrektyw – w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz tzw. dyrektywy rodzicielskiej (work-life balance).

Głównym celem nowych rozwiązań było przede wszystkim ułatwienie rodzicom łączenia obowiązków zawodowych z pracą zawodową, dlatego skupiono się m.in. na zasadach przyznawania urlopów rodzicielskich. Od 26 kwietnia, czyli od momentu wejścia w życie przepisów, rodzicom przysługuje dłuższy okres wolnego. Dotychczas mogli skorzystać z 32 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 34 tygodni (w przypadku ciąży mnogiej). Po nowelizacji ustawy urlop został wydłużony odpowiednio do 41 i 43 tygodni.

Zobacz: Opieka na dziecko chore. Ile dni zwolnienia przysługuje rodzicom? Obowiązują konkretne limity

Urlop rodzicielski dla drugiego rodzica 2023

W nowych zasadach jest jednak ukryty pewien haczyk. Dodatkowe 9 tygodni urlopu są nieprzenaszalne na drugiego rodzica. Co oznacza, że przynajmniej przez 9 tygodni każde z rodziców musi przebywać na urlopie, w przeciwnym razie wolne przepadnie. Ojciec nie będzie mógł zrzec się swojej części urlopu na rzecz matki i odwrotnie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że będą mogli korzystać z urlopu jednocześnie.

Sprawdź: Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Komu przysługuje i ile wynosi? Nie wszyscy są świadomi jednej kwestii

Rodzice pytają o nowe zasady urlopu rodzicielskiego 2023

Urlop rodzicielski ile trwa?

41 tygodnie (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 43 tygodnie (w przypadku ciąży mnogiej).

Urlop rodzicielski 2023 dla kogo?

Urlop rodzicielski przysługuje zarówno matce, jak i ojcu i wynosi maksymalnie 41 (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 43 tygodni (w przypadku ciąży mnogiej), z czego każde z rodziców musi wykorzystać co najmniej 9 tygodni.

Jak wygląda urlop rodzicielski na nowych zasadach 2023?

Zostaje wydłużony z z 32 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka) lub 34 tygodni (w przypadku ciąży mnogiej) do 41 i 43 tygodni, a każde z rodziców musi przebywać na urlopie przynajmniej przez 9 tygodni.

Ile trwa urlop adopcyjny 2023?

20 tygodni – w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
31 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
33 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
35 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
37 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general