Do niedawna kojarzone z oranżadą i wyśmiewane, dziś to jedno z najczęściej nadawanych imion

Trendy dotyczące imion dzieci zataczają koło niczym trendy mody. Co sprawia, że dane imię dziś jest wyśmiewane, a za chwilę staje się bardzo popularne? Przyczyn może być kilka – przekorność, nostalgia (imiona nadawane po babci, dziadku), nowy popularny film lub celebryta, który nadał to a nie inne imię swojemu dziecku. Jak było w przypadku imienia, którym zajmiemy się dziś?

Helena, czyli imię o pozytywnym znaczeniu

Imię Helena to zdecydowanie jedno z tych imion, którego popularność rozkłada się bardzo sinusoidalnie. Było bardzo popularne wśród naszych babć. W latach 90. było uważane za staroświeckie, a do tego kojarzyło się z popularnym (choć raczej niezbyt wyrafinowanym smakowo) napojem Hellena. Na przełomie wieku praktycznie odeszło w zapomnienie i nikt go nie nadawał.

Trend na Helenę powrócił jednak w ostatnich latach, a w 2022 roku nadano je aż 1293 dziewczynkom. Co ciekawe, to aktualnie na świecie przebywa najwięcej Helen, które mają 2 lata. Oznacza to, że rok 2021 był najlepszym rokiem dla tego imienia. Przyjrzyjmy się bliżej imieniu Helena.

Sprawdź: Najwięcej dziewczynek o tym imieniu urodziło się w 2009 roku. Teraz za sprawą znanego piłkarza znów pnie się na szczyt popularności

Pochodzenie i znaczenie

Helena to imię o greckim pochodzeniu, które jest używane w wielu krajach, takich jak Niemcy, Holandia, Szwecja, Dania, Norwegia, Islandia, Portugalia, Katalonia, Polska, Czechy, Słowacja, Finlandia, Estonia, Słowenia i Chorwacja. W formie zlatynizowanej pojawia się również w języku angielskim oraz w mitologii greckiej.

Imię to oznacza “blask” lub “promień słońca”, co odzwierciedla jego pozytywne i jasne skojarzenia. Jest to imię o silnym znaczeniu, które sugeruje osobę pełną pozytywnej energii.

Informacje na temat imienia Helena:

  • Zdrobnienia: Zdrobnienia imienia Helena to Helenka, Helcia, Helusia, Hela, Lena.
  • Odpowiedniki w innych językach: W języku angielskim imię to brzmi Helen, po niemiecku to Helene (Helena), Lene (Lena), Leni, a po grecku to Elena, Eleni.
  • Czy imię Helena jest święte? Tak, Helena obchodzi imieniny 2 marca, 11 kwietnia, 23 kwietnia, 22 maja, 31 lipca, 13 sierpnia, 18 sierpnia i 4 listopada.
  • Znane osoby: Wśród znanych osób o imieniu Helena można wymienić Helenę Trojańską, św. Helenę – matkę cesarza rzymskiego Konstantyna I Wielkiego, Helenę Bonham Carter – brytyjską aktorkę, Helenę Modrzejewską – polską aktorkę, czy Helenę Vondráčkovą – czeską piosenkarkę.
  • Popularność: Na liście najpopularniejszych polskich imion Helena zajmuje 22. miejsce.

Sprawdź: To imię oznacza “szlachetnie urodzoną”. Piękne, ale rodzice o nim zapominają

Imię Helena w (pop)kulturze

Helena jest imieniem o bogatej historii i kulturowym znaczeniu. Jest to imię bohaterki sztuki Williama Shakespeare’a “Wszystko dobrze, co dobrze się kończy”. Ponadto, Helena jest postacią w mitologii greckiej, gdzie jest znana jako najpiękniejsza kobieta na świecie, której porwanie doprowadziło do wojny trojańskiej.

W powieści „Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumasa, Helena to młoda i piękna grecka księżniczka. W tej historii, Helena jest symbolem niewinności, młodości i piękna.

Helena nie jest obca też popkulturze. W serii filmów „Harry Potter”, Helena Bonham Carter gra postać Bellatrix Lestrange.

W muzyce, imię Helena pojawia się w tytułach piosenek wielu znanych zespołów. Najbardziej znana jest “Helena” zespołu My Chemical Romance. Ta emocjonalna ballada skupia się na temacie utraty i żałoby, co pokazuje, jak imię Helena może symbolizować smutek i cierpienie.

Helena to imię o jasnym i pozytywnym znaczeniu, które ma długą historię i jest popularne w wielu kulturach. Jest to imię, które sugeruje osobę pełną światła i pozytywnej energii, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu rodziców na całym świecie.

Sprawdź: W 2022 roku tylko 2 dziewczynki dostały to wyjątkowe imię. Jest piękne i dźwięczne

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo