Zgarnij 1600 zł przed emeryturą. ZUS wypłaci pieniądze co miesiąc! Dla kogo?

Osoby, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, a mają problem ze znalezieniem zatrudnienia mogą otrzymać pomoc z ZUS w formie świadczenia przedemerytalnego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać?

Część seniorów ma szansę na zastrzyk gotówki z ZUS jeszcze przed wypłatą emerytury. Mowa tutaj o świadczeniu przedemerytalnym jednak jest szereg warunków, które należy spełnić, aby nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Niektóre z nich są rozpatrywane indywidualnie.

Sprawdź: Styczeń może przynieść ogromne zmiany dla seniorów. Czy w nowym roku będzie podwójna waloryzacja emerytur?

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne 2023? Warunki, jakich wymaga ZUS

Przy rozpatrywaniu wniosku o świadczenie przedemerytalne brane są pod uwagę warunki indywidualne oraz wspólne. Te pierwsze u każdego wyglądają inaczej i uzależnione są od wieku, stażu pracy i przyczyn rozwiązania stosunku pracy. Natomiast warunki wspólne są jednakowe dla wszystkich i według nich wnioskujący musi:

  • przez okres co najmniej 180 dni pobierać zasiłek dla bezrobotnych,
  • nadal być zarejestrowanym jako bezrobotny,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmawiać bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyć w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierany był zasiłek dla bezrobotnych.

Przy czym wszystkie te elementy muszą być potwierdzone przed urząd pracy odpowiednim zaświadczeniem.

Sprawdź: Wyższa emerytura dla kobiet z tego rocznika. Koniecznie złóż wniosek

Ile wynosi świadczenie przedemerytalne? Kwota podlega corocznej waloryzacji

Kwota świadczenia przedemerytalnego podlega corocznej waloryzacji, która następuje 1 marca. W 2023 roku wypłaty zostały zwiększone z 1350,70 zł do 1600,70 zł brutto. Każda osoba, której wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony otrzymuje jednakową wysokość świadczenia.

Sprawdź: Wdowa może dostać nie tylko emeryturę po mężu. ZUS wypłaci też 4000 zł zasiłku

Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general