10 sposobów na zdrowy mikrobiom

Mikrobiom, czyli unikalny ekosystem każdego z nas, w którym zgromadzone są miliony pożytecznych bakterii, odpowiada za nasze samopoczucie i odporność. Sprawdź, jakich 10 kroków podjąć, aby cieszyć się zdrową florą bakteryjną!

1. Zadbaj o zbilansowaną dietę

Dla zdrowego mikrobiomu ważna jest zróżnicowana dieta. W posiłkach powinny pojawiać się odpowiednie ilości białka, węglowodanów, błonnika i tłuszczów. Pamiętaj o warzywach i owocach, kaszach, pełnoziarnistym pieczywie zamiast białego i makaronie – czyli węglowodanach złożonych, będących dla naszych pożytecznych bakterii źródłem energii i kwasów. Weź pod uwagę dobre dla jelit niesłodzone jogurty naturalne i kefiry. Unikaj fast foodów oraz produktów mocno przetworzonych.

2. Jedz kiszonki

Wprowadź do swojej diety kiszonki na bazie warzyw i owoców. W procesie fermentacji powstają bakterie kwasu mlekowego, które stanowią naturalny probiotyk, doskonale wspierają pracę jelit i chronią je.

3. Sięgnij po suplementację

Wspieraj jelita odpowiednim probiotykiem zawierającym szczepy pożytecznych bakterii. Suplement diety Multilac Kapsułki to synbiotyk dla dorosłych, czyli połączenie probiotyku z prebiotykiem, który działa dwutorowo, dobroczynne bakterie regenerują mikrobiom a dodatek prebiotyku przyspiesza namnażanie bakterii.. Multilac Kapsułki zawiera aż dziewięć szczepów bakterii. Warto wspierać jelita podczas przyjmowania antybiotyku lub leków przeciwzapalnych, które mogą wyjałowić florę bakteryjną, zwłaszcza gdy przyjmowane są na stale lub w dłuższych okresach. Multilac Kapsułki pomaga przywrócić równowagę mikrobiomu.

4. Pij dużo wody

Regularne picie wody również wspiera jelita oraz trawienie. Wpływa pozytywnie także na pracę mózgu i koncentrację. Postaraj się wypijać od 1,5, do 2 litrów wody dziennie, a w upalne dni dwa razy więcej.

5. Zwiększ aktywność fizyczną

Jeśli w Twoim życiu brakuje ruchu, postaraj się to zmienić zaczynając choćby od codziennego dłuższego spaceru, marszu lub krótkiej serii ćwiczeń. Regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia znacznie poprawiają perystaltykę jelit.

6. Postaraj się zachować work life balance

Brak balansu pomiędzy pracą, a czasem wolnym i odpoczynkiem może przyczyniać się do zmęczenia i przeciążenia organizmu, co również ma wpływ na nasz mikrobiom. Postaraj się zachować równowagę, a w chwilach większego obciążenia pracą, dać sobie odpowiednią ilość odpoczynku.

7. Zadbaj o odpowiednią ilość snu

Sen, podobnie jak balans pomiędzy pracą, a czasem wolnym, jest bardzo istotny w kontekście zdrowego mikrobiomu. To właśnie podczas snu nasz organizm, a także jelita się regenerują i dzięki temu zyskujemy nową energię do działania. Postaraj się spać od 7 do 9 godzin.

8. Ogranicz picie alkoholu i palenie papierosów

Zarówno nadmierne picie alkoholu, jak i palenie papierosów może prowadzić do podrażnienia, a w dalszej kolejności uszkodzenia lub zapalenia jelit. Ogranicz, a najlepiej zrezygnuj z tych używek dla zachowania zdrowego mikrobiomu.

9. Zrezygnuj z cukru

Cukier jest znakomitą pożywką dla szkodliwych bakterii w jelitach. Zrezygnuj z cukru nie tylko w formie słodyczy, ale również zwracaj uwagę na produkty, które mogą go zawierać, np. dosładzane soki, jogurty, produkty w puszkach i przetworzoną żywność.

10. Unikaj stresu

Ten krok najprawdopodobniej będzie najtrudniejszy, gdyż stres bardzo często towarzyszy nam w codziennym życiu i ciężko z nim walczyć. Zwróć jednak na niego uwagę, zastanów się, czy możesz zrobić coś, aby lepiej sobie z nim radzić. Pomyśl o technikach radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Pamiętaj, że również aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa na radzenie sobie ze stresem. Dzięki temu codzienne funkcjonowanie może okazać się lżejsze dla Ciebie i Twojego mikrobiomu, ponieważ długotrwały stres zaburza pracę jelit i może przyczyniać się do ich nadwrażliwości.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo