2500 zł na zakup laptopa także dla nauczycieli przedszkoli? Przyjęto szereg ważnych poprawek

Kilka dni temu Senat przyjął szereg poprawek do ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Dokument zakłada, że od września wszyscy uczniowie klas IV zostaną wyposażeni w laptopy, a ich nauczyciele otrzymają specjalne bony na zakup własnego sprzętu. Przyjęte poprawki rozszerzają grupę uprawnionych do otrzymania dodatku o nauczycieli pracujących w przedszkolach.

Bon na zakup laptopa otrzymają nauczyciele w przedszkolach?

Przegłosowana ostatnio w Sejmie ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli trafiła do prac w Senacie. Zgodnie z jej zapisami już od września roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych zostaną wyposażeni w laptopy. Przepisy zakładają jednak, że nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia w klasach czwartych, otrzymają specjalne bony o wartości 2,5 tys. złotych na zakup własnego sprzętu.

Senatorowi zaproponowali własne poprawki do ustawy. Jedna z nich zakłada rozszerzenie grupy uprawnionych do otrzymania bonu o nauczycieli pracujących w przedszkolach. W czwartek 22 czerwca Senacka Komisji Nauki, Edukacji i Sportu zaopiniowała poprawki pozytywnie. Nie oznacza to jednak, że ostatecznie trafią one do treści ustawy, po zaproponowaniu poprawek dokument wróci do Sejmu, który może je odrzucić.

Zobacz: To już pewne! Nauczyciele dostaną 1125 zł! Kiedy wypłata dodatku?

Na jakich zasadach będzie można wykorzystać bon?

Bon w wysokości 2,5 tys. złotych uczniowie będą mogli przeznaczyć na zakup własnego laptopa, ale tylko w punktach, które zostaną wskazane przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Edukacji i Nauki. Jeśli sprzęt będzie droższy niż 2500, to nauczyciel będzie musiał pokryć brakującą kwotę z własnej kieszeni. W odwrotnej sytuacji, tj jeśli wartość sprzętu będzie niższa niż wysokość bonu, nie będzie można otrzymać zwrotu w gotówce.

Bony mają być przyznawane nauczycielom w turach w ciągu kolejnego roku szkolnego. Ważność dodatku będzie natomiast obowiązywać do grudnia 2025 roku.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo