500 plus i Dobry Start to dopiero początek. Te dodatki na dzieci można otrzymać w 2024

Państwo oferuje nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie dla rodziny z dziećmi. Poza 500 plus i 300 plus na wyprawkę szkolną rodzice mogą otrzymać kilka dodatkowych świadczeń, jeśli spełniają określone kryteria. Nadchodzący 2024 rok będzie pod tym względem szczególnie korzystny. Na jakie dodatki na dzieci można liczyć od stycznia?

Te dodatki możesz dostać bez względu na dochód

Najważniejsze dodatki dla rodzin wychowujących dziecko przyznawane są bez względu na dochód. Te zasady nie zmienią się również w 2024 roku. Rodzice nadal będą mogli otrzymywać pieniądze w ramach programu 500 plus na każde dziecko do momentu ukończenia 18. roku życia. Aby otrzymywać dodatek, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS drogą elektroniczną (Emp@tia, PUE ZUS, bankowość elektroniczna). Zgodnie z zapowiedziami i przyjętą ustawą od stycznia świadczenie wzrośnie aż o 300 zł i będzie wynosić 800 zł – taka kwota będzie wypłacana co miesiąc.

Na szczególną uwagę zasługuje również program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, w ramach którego rodzice mogą otrzymać nawet 12 tys. na dziecko. Świadczenie również wypłacane jest bez względu na sytuację materialną rodziny, a przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 36. miesiąca. Do rodziców należy decyzja, czy chcą pobierać 1000 zł miesięcznie przez rok, czy 500 zł co miesiąc przez dwa lata. Wnioski o świadczenie również należy złożyć do ZUS wyłącznie w formie elektronicznej.

Rodzice mogą ubiegać się także o świadczenie Dobry start, czyli 300 zł jednorazowego dodatku na wyprawkę szkolną. Dodatek przysługuje raz w roku i jest niezależny od poziomu dochodów. Można go otrzymać na dziecko uczące się w szkole do 20. roku życia (lub do 24. roku życia w przypadku dzieci uczących się i legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności). Wnioski o świadczenie można składać do ZUS między 1 lipca a 30 listopada.

Zobacz: Darmowe obiady w szkole 2023? Te dzieci mogą dostawać bezpłatne posiłki, ale niezbędny jest jeden wniosek

Na jaką pomoc jeszcze mogą liczyć rodzice?

Pozostałe formy pomocy finansowanej z budżetu państwa rodzice mogą otrzymywać pod warunkiem, że spełniają kryterium dochodowe. Jeśli miesięczny dochód rodziny nie przekracza kwoty 674 zł na osobę (lub 764 zł na osobę w przypadku, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności), rodzice mogą ubiegać się o zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego (np. dodatek na dojazdy do szkoły czy z tytułu samotnego wychowywania dziecka). Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi:

  • 95 zł miesięcznie na dziecko w wieku 0-5 lat,
  • 124 zł miesięcznie na dziecko w wieku 6-18 lat, 
  • 135 zł miesięcznie na dziecko w wieku 19-24 lat.

Rodzice, którzy spełniają kryterium dochodowe, mogą liczyć również na wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka w wysokości 1000 zł (tzw. becikowe). Zgodnie z przepisami dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 1992 zł netto miesięcznie, aby otrzymać dodatek. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do lokalnego urzędu, który zajmuje się świadczeniami socjalnymi, lub za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Sprawdź też:

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general