“Białe złoto” z gór. Przypomina twaróg, ale smakuje o niebo lepiej

Ze względu na bogactwo minerałów, witamin z grupy B i dobroczynnych probiotyków bywa nazywana “białym złotem”. Obniża poziom złego cholesterolu, pozytywnie wpływa na ciśnienie tętnicze oraz zapobiega występowaniu osteoporozy. Mowa o wciąż ignorowanym serze, który od setek lat wytwarzany jest na Podhalu, bryndzy.

Bryndza na pierwszy rzut oka przypomina twaróg, jednak jej zapachu i smaku nie da się pomylić z niczym innym. To miękki ser podpuszczkowy produkowany z bundzu, sera owczego, który kruszy się i pozostawia w cieple na około 2 tygodnie.

Sprawdź: Deser pyszny niczym lody. Wystarczą tylko 3 składniki, a smak zapamiętasz na długo

Bryndza – wartości odżywcze, kaloryczność

Wartości odżywcze bryndzy doceniane są przez lekarzy i dietetyków. Ser zawiera dobroczynne dla flory jelitowej bakterie i probiotyki, które pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie układu trawiennego oraz wspierają odporność całego organizmu. Bryndza to też doskonałe źródło fosforu i wapnia. W 100 g bryndzy znajdziemy ok. 500-630 mg wapnia, dla porównania – w tradycyjnym twarogu będzie to ok. 90 mg, a w mleku krowim – ok. 120 mg.

Fosfor i wapń zawarte w bryndzy wzmacniają kości i pomagają zapobiegać osteoporozie. Ser ten to również cenne źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – witaminy A, E, także witamin C oraz witamin z grupy B. Białko, które dostarczamy do naszego organizmu, spożywając bryndzę, jest lepiej strawne niż to zawarte w mleku.

Bryndza jest dość kaloryczna, 100 g produktu dostarcza ok. 295 kcal, w tym 24 g tłuszczy i niecałe 20 g białka.

Sprawdź: Patent mojej teściowej sprawia, że sernik jest lekki jak chmurka. Gdy go podaje, każdemu opada szczęka

Do czego pasuje bryndza?

Miękka konsystencja oraz wyrazisty, lekko ostry smak bryndzy sprawia, że ser ten doskonale sprawdzi się w różnych daniach. Bryndza może stanowić bazę dipów i past do smarowania chleba czy farszu do naleśników. Z powodzeniem może też zastąpić twaróg w nadzieniu do pierogów ruskich – połączenie jej z cebulą i ziemniakami sprawi, że pierogi nabiorą wyjątkowego charakteru.

Bryndza sprawdzi się również w towarzystwie pieczonych ziemniaków, boczku czy schabu. Warto łączyć ją z koperkiem, pieprzem i majerankiem, które wydobędą z niej to, co najlepsze.

Sprawdź: Zapomnij o bułce tartej. Dzięki tej panierce schabowemu nikt nie da rady się oprzeć

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general