Co zrobić, żeby róże długo stały w wodzie? Włóż jedną kapsułkę do wody, a nie pożałujesz

Róże są bardzo popularnymi kwiatami, które po ścięciu wkładamy do wazonu, by ozdabiały nasze mieszkania. Niestety mają to do siebie, że szybko więdną. Na szczęście będą świeże na dłużej, jeśli zastosujesz sprytne triki pielęgnacyjne i pobudzające roślinę. Jak dbać o róże w wazonie?

Wiele osób lubi dostawać w prezencie bukiet róż. Choć zachwyca niejedno oko, niestety stosunkowo szybko marnieje. Z tego względu warto poznać sposoby na przedłużenie trwałości róż. Niektóre nie kosztują ani grosza, a do innych metod wykorzystasz to, co zapewne masz już w domu.

Sprawdź: Czego nie podlewać drożdżami? Zamiast pomóc, mieszanka zniszczy te plony

Jak dbać o róże cięte w wazonie? Zasilaj je tymi metodami

Jeśli chcesz przedłużyć trwałość ciętych róż, możesz wykorzystać triki z wykorzystaniem produktów, które większość z nas ma w domu. Co będzie ci potrzebne?

  • Cukier – Do 1 l wody wsyp 1 łyżeczkę cukru i umieść róże w mieszance. Dzięki temu będą świeże o kilka dni dłużej, a łodygi, liście i kwiaty zachowają swoje piękno.
  • Wybielacz – Wlej niepełną nakrętkę na 1 l wody. Produkt zapobiegnie rozwojowi bakterii, a w niewielkim stężeniu nie zaszkodzi kwiatom.
  • Aspiryna – Rozpuść jedną tabletkę w wazonie z wodą. Kapsułka zneutralizuje toksyczne substancje szkodzące różom i pozwoli im na dłużej zachować świeżość.

Sprawdź: Ta roślina bije na głowę petunie i pelargonie. Udekoruj nią balkon i rabaty. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Jak utrzymać długo cięte róże? Postaw na triki pielęgnacyjne

Oprócz powyższych trików możesz też postawić na proste zabiegi pielęgnacyjne. Przed włożeniem róż do wazonu przytnij dolne końcówki pędów ostrym nożem na skos i powtarzaj ten zabieg codziennie. Nie uderzaj w nie młotkiem ani nie podcinaj nożyczkami, gdyż możesz uszkodzić tanki przewodzące i roślina nie będzie odpowiednio pobierać wody. Zwróć też uwagę, by w cieczy nie było zamoczonych liści rośliny, które szybko zanieczyszczą wodę i przyspieszą psucie się kwiatów. Pamiętaj, by nie wstawiać kwiatów do ciepłej wody – ciecz powinna być zimna. Nie wystawiaj też róż na słońce. Wodę w wazonie należy codziennie wymieniać na świeżą, a samo naczynie dokładnie myć. Nie powinno się też dopuszczać do powstawania kamienistego osadu, który także przyspieszy psucie róż.

Sprawdź: Rośliny trujące dla kota – Jakie kwiaty są trujące dla kota? Gatunki i objawy zatrucia

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo