Czy to nornica, czy kret? Nieproszonego gościa w ogrodzie poznasz po jednym

Każdy chciałby się cieszyć pięknym i zadbanym ogrodem, którego będą zazdrościć sąsiedzi. Niestety nawet najbardziej zadbana działka może paść atakiem kretów i nornic. Jak rozpoznać, z którym stworzeniem mamy do czynienia? Okazuje się, ze to bardzo proste.

Krety i nornice mogą uszkodzić każdą działkę i nie ulega wątpliwości, że obu trudno się pozbyć. Zwróć uwagę na jedno, a rozpoznasz, które zwierzę zamieszkało w pobliżu twojej posesji. Rozróżnienie ich i podjęcie odpowiednich działań gwarantuje, że nieproszony gość po pewnym czasie wyniesie się z ogrodu. Co należy zrobić? Podpowiadamy.

Sprawdź: Przekrój na pół i włóż do kopca. Jedna bulwa wypłoszy z ogrodu nie tylko krety

Jak rozpoznać, czy to kret, czy nornica? Czy nornica robi kopce jak kret?

Krety i nornice najczęściej podejmują działania wcześnie rano lub w nocy, kiedy czują się bezpiecznie, nie ma hałasu i nie wyczuwają, że w pobliżu są ludzie. Krety mają ciemne futro, małe oczy i silne łapy w kształcie łopat, a nornice charakteryzują się rudawą sierścią i mogą przypominać nieco myszy. Nornice, w przeciwieństwie do kretów, nie robią kopców i to właśnie po tym poznasz ich obecność. Tworzą za to kilka lub kilkanaście dziur, które zazwyczaj znajdują się obok siebie. Pod ziemią ryją płytko i lubią zjadać korzenie oraz bulwy niektórych roślin. To, że w ogrodzie znajduje się kret, rozpoznasz z kolei po niszczeniu trawnika i charakterystycznych kopcach.

Sprawdź: Szybki i niezawodny sposób na nornice. Wypłosz gryzonie z ogrodu jedną przyprawą z kuchni

Jak pozbyć się kretów i nornic? Te metody pomogą odstraszyć i jedno i drugie

Jeśli wciąż nie masz pewności, które ze zwierząt zamieszkało w twoim ogrodzie, możesz wykorzystać domowe metody odstraszające. Sprawdzą się one w pozbyciu zarówno jednego, jak i drugiego ssaka. W pierwszej kolejności sięgnij po ząbki czosnku. Obierz je, pokrój na pół i umieść w kretowiskach i tunelach. Nieprzyjemny zapach szybko odstraszy krety i nornice. Oprócz tego możesz postawić na uprawę niektórych roślin, który jest dla nich nieprzyjemny. Mowa o czosnku, mięcie, czarnym bzie, szachownicy lekarskiej, bazylii, wilczomleczu, narcyzach, nostrzykach, rącznikach pospolitych, gorczycy, aksamitkach, czarnej porzeczce i komosie.

Sprawdź: Plaga myszy w polskich domach. Jesienią wypędzisz je tylko jednym sposobem

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo