Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT-11 za 2023 rok? Termin zbliża się wielkimi krokami

Zgodnie z przepisami każdy pracodawca ma obowiązek na początku nowego roku ma obowiązek przekazać swoim pracownikom deklarację PIT-11, a na jej podstawie podatnik rozlicza się z fiskusem. Dokument powinien zostać przekazany również do Urzędu Skarbowego. Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT-11 za 2023 rok? Co zrobić, jeśli nie otrzymamy tego dokumentu we wskazanym terminie?

Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT-11 za 2023 rok?

Obowiązkiem pracodawcy wynikającym z ustawy jest przekazanie pracownikom deklaracji PIT-11 za miniony rok. Pracodawca przesyła dokument również do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną. Pracownikowi może go natomiast przekazać na kilka sposobów: przesłać listem poleconym, elektronicznie (e-mailem) lub w formie tradycyjnej, do rąk własnych.

Pracodawca ma czas do końca stycznia, aby przekazać PIT do Urzędu Skarbowego. Na przekazanie dokumentu pracownikowi jest nieco więcej czasu – deklaracja PIT-11 powinna do niego trafić maksymalnie do końca lutego. W przypadku przesyłek listownych liczy się data stempla pocztowego, dlatego warto zaczekać do początku marca.

Jeśli pracodawca nie przekaże PIT-u w terminie, pracownik powinien jak najszybciej z nim porozmawiać i powiadomić o sytuacji. W ten sposób unikniemy konsekwencji, ale też uchronimy przed nimi przedsiębiorstwo. Być może jest to wynik zaniedbania lub zwykłej pomyłki. Najlepiej skontaktować się z księgową lub bezpośrednie z właścicielem firmy.

Jeśli zwykła rozmowa nie pomoże, pracownik może wysłać do pracodawcy list polecony z ponagleniem o przekazanie PIT-u. W przypadku braku reakcji należy poinformować o tym fakcie US i złożyć wniosek o wydanie specjalnego zaświadczenia na podstawie ewidencji.

Zobacz: Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?

Od kiedy do kiedy można rozliczyć PIT w 2024 roku?

Zeznania podatkowe za 2023 rok będzie można składać od 15 lutego 2024 za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Zarówno zeznanie PIT-28, jak i PIT-37 należy złożyć maksymalnie do 30 kwietnia 2024 roku.

Sprawdź też:

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo