800 plus – dla kogo? Wiemy, kto nie dostanie pieniędzy od stycznia. Te zasady pozostają niezmienne

Sejm przyjął nowelizację ustawy, która podwyższa świadczenie 500 plus do 800 zł miesięcznie na dziecko. W przegłosowanym projekcie znalazła się również informacja o terminie pierwszych wypłat. Przy okazji nie zabrakło także pytań o zasady przyznawania dodatku. Wielu rodziców liczy na złagodzenie przepisów i rozszerzenie grupy uprawnionych. Dla kogo 800 plus? 800 plus do jakiego wieku? Komu będzie przysługiwać 800 plus?

800 plus – dla kogo?

Zgodnie z obietnicami partii rządzącej składanymi na przełomie maja i czerwca, parlament przyjął projekt ustawy podwyższającej najważniejsze i najbardziej znane świadczenie na dzieci, czyli 500 plus. Kwota dodatku wzrośnie aż o 300 zł i będzie wynosić 800 zł miesięcznie na dziecko. Powodem tak dużej podwyżki jest przede wszystkim rosnąca inflacja. Według wyliczeń specjalistów realna wartość 500 plus od momentu jego wprowadzenia spadła o niemal 200 zł.

Wraz ze zmianą wysokości świadczenia wielu rodziców liczyło także na modyfikację zasad przyznawania dodatku i rozszerzenie grupy uprawnionych również o rodziców dzieci pełnoletnich uczących się, do 25. roku życia. Niestety w tej kwestii nic się nie zmienia. 800+ będzie wypłacane wyłącznie na dzieci niepełnoletnie.

800 plus (podobnie jak obecnie 500 plus) rodzice nie otrzymają:

  • na dzieci powyżej 18. roku życia, 
  • na dziecko umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w rodzinie zastępczej,
  • na dziecko, które trafi do aresztu, 
  • na dziecko, które zawrze związek małżeński przed osiągnięciem 18. roku życia,
  • na dziecko, które pobiera 800+ na własną pociechę.

Zobacz: Wyprawka szkolna 2023. Pieniądze z 300 plus nie starczają. Te rodziny mogą otrzymać dodatkowe środki

800 plus od kiedy?

Ustawa przewiduje, że świadczenia w podwyższonej kwocie będą trafiać do rodziców od stycznia 2024 roku. Nie wszyscy jednak dostaną od razu więcej pieniędzy. Według przepisów możliwe są drobne opóźnienia w ZUS i dlatego w dokumencie zaznaczono, że 800+ zostanie przelane najpóźniej do końca lutego 2024. W przypadku przesunięcia środki będą oczywiście wypłacane z wyrównaniem do stycznia.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo