Gdzie wyrzucić rozbite naczynia? Wiele osób popełnia ten błąd, a stłuczone szklanki i talerze lądują w złym pojemniku

Chociaż segregacja odpadów szklanych wydaje się zupełnie prosta, w rzeczywistości może się okazać, że sprawia więcej problemów niż papier i plastik. Wiele osób myśli bowiem, że wszystko, co wykonane ze szkła, powinno trafić do zielonego pojemnika. Tymczasem wcale tak nie jest, a zasady segregacji zależą od typu szkła. Gdzie wyrzucać rozbite naczynia?

Gdzie wyrzucić rozbite naczynia?

Wiele osób popełnia ten błąd i wszystkie szklane odpadki wyrzuca od razu do zielonego pojemnika. Rzeczywiście kontener w tym kolorze przeznaczony jest na szkło, ale nie wszyscy wiedzą, że wrzuca się do niego tylko określony typ odpadów, czyli szkło opakowaniowe (np. butelki, słoiki itp).

Zgodnie z zasadami segregacji do zielonego pojemnika nie powinny trafiać rozbite naczynia, w tym również te wykonane z porcelany. Potłuczone talerze, szklanki, filiżanki, kieliszki czy naczynia żaroodporne należy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić starą patelnię? Sprawdź i nigdy więcej nie popełnij błędu

Co z pozostałymi szklanymi odpadami?

Problematyczna często okazuje się również kwestia utylizacji takich odpadów jak potłuczone szyby okienne czy lustra. Zgodnie z zasadami ich również nie można wyrzucać do zielonego pojemnika na szkło. Zamiast tego powinny trafić do punktu PSZOK (punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych). Takie miejsce działa na terenie każdej gminy i mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy zameldowani na terenie danej jednostce samorządowej.

Do zielonego pojemnika można więc wyrzucać bez obaw wyłącznie szklane opakowania po produktach spożywczych, takich jak napoje, alkohol czy sosy.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo