Ile na wypominki 2023? Nieoficjalny cennik usług w Kościele może zaskoczyć wiernych

W Kościołach katolickich listopad to miesiąc, kiedy wspomina się zmarłych i modli za ich dusze. Tradycja wypominek za nieżyjących bliskich ma bardzo długą historię. Zwyczajowo mogą być one jednorazowe, oktawalne, półroczne i roczne, a wierni zastanawiają się, czy za wypominki się płaci? Ile się daje na wypominki roczne? Ile daje się na wypominki jednorazowo w 2023 roku?

Wypominki jednorazowe – cena. Ile dać na wypominki roczne 2023?

Wypominki odbywają się w kościołach przede wszystkim w listopadzie, ponieważ obchodzimy wówczas dwa ważne święta – Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Tradycja polegająca na wyczytywaniu imion i nazwisk zmarłych to nic innego jak forma modlitwy za ich duszę. Zwyczaj sięga bardzo dalekiej historii i wciąż kultywowany w całej Polsce.

Wyróżnia się wypominki jednorazowe, oktawalne, półroczne i roczne. Te jednorazowe odczytuje się zazwyczaj na cmentarzu 1 listopada we Wszystkich Świętych. Oktawalne wyczytuje się przez osiem dni od święta, a roczne przez cały rok przez przed niedzielną mszą. Tradycja ta ma duże znaczenie dla wiernych, którzy chcą w ten sposób zachować pamięć o zmarłych i pomóc ich duszom.

Zwyczajowo za wypominki płaci się proboszczowi danej parafii. Co do zasady w kościele nie powinien obowiązywać żaden konkretny cennik, a wierni składają na ten cel dobrowolne ofiary. Czasami jednak może się zdarzyć, że ksiądz zasugeruje, że za roczne wypominki w jego parafii cena waha się w jakichś widełkach, np. od 100 do 200 zł.

Zobacz: Jaki kolor kwiatów na cmentarz? Barwy mają znaczenie

Wypominki cena. Ile kosztują wypominki listopadowe?

Jednorazowe wypominki będą naturalnie znacznie tańsze i tutaj z reguły księża proszą wiernych po prostu o ofiarę “co łaska”. W kościele nie powinien obowiązywać żaden cennik, a każdy parafianin powinien mieć możliwość poproszenia o modlitwę za zmarłych bliskich.

Sprawdź: Jaka modlitwa na cmentarz? Odwiedzając groby bliskich, warto pamiętać o tych modlitwach

Czytelnicy pytają o ceny wypominek

Wypominki ile kosztują?

Teoretycznie wpłaty na ten cel powinny być zupełnie dobrowolne.

Ile za wypominki całoroczne?

Za wypominki całoroczne wierni płacą zazwyczaj od 100 do 250 zł.

Ile kosztują wypominki jednorazowe?

Wypominki jednorazowe z okazji Wszystkich Świętych powinny kosztować “co łaska”, to znaczy kwoty powinny być dobrowolne.

Jak dać na wypominki?

Do kancelarii parafialnej zazwyczaj dostarcza się kartkę z imieniem i nazwiskiem, a przy tym uiszcza się opłatę.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo