Kwas foliowy – właściwości, zastosowanie

Kwas foliowy pełni w naszym organizmie niezwykle istotne funkcje. Wpływa na prawidłową budowę i rozwój komórek, pozwala zachować dobre samopoczucie i wspiera zdrowie naszych włosów i paznokci (jest obecny w suplemencie diety Vitapil). Ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć kwasu foliowego, bardzo ważna jest odpowiednia dieta i wspomagająca suplementacja. Skąd możemy czerpać moc kwasu foliowego? Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na poziom kwasu foliowego w organizmie?

Zdrowie i dobre samopoczucie – właściwości kwasu foliowego

Kwas foliowy, zwany również witaminą B9 (a także witaminą B11 czy folacyną), jest potrzebny do prawidłowego rozwoju wszystkich komórek naszego ciała – niezależnie od wieku. Praktycznie każdy z nas może cierpieć z powodu niedoboru tej substancji – nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować witaminy B9. Dlatego też tak ważne jest, aby uwzględniać w naszej diecie produkty, które pomogą nam uzupełnić zapotrzebowanie na tę substancję. 

Kwas foliowy bierze również udział w procesie, podczas którego powstają i dojrzewają krwinki czerwone, dlatego niedobór tej substancji może doprowadzić do problemów z anemią. Niektóre badania prowadzone na temat właściwości i zastosowania kwasu foliowego wykazują również, że witamina B9 może chronić nasz organizm przed rozwojem nowotworów. 

Należy również wspomnieć o tym, że kwas foliowy wpływa na poziom homocysteiny – aminokwasu, od którego zależy stan naszego zdrowia. Podwyższona obecność tej substancji w naszym organizmie może prowadzić do chorób serca i układu krwionośnego. Kwas foliowy bierze udział w procesach przetwarzających homocysteinę w cysteinę (występującą 

w keratynie włosów) oraz metioninę, z której ostatecznie powstaje serotoniną – odpowiadającą za relaksujący sen oraz zwiększoną aktywność. 

Skąd możemy czerpać kwas foliowy? 

Skoro wiemy już, że kwas foliowy jest niezwykle potrzebnym i pożytecznym związkiem chemicznym, musimy dowiedzieć się, w jaki sposób możemy zadbać o prawidłowy poziom tej substancji w naszym organizmie. 

Kwas foliowy występuje w tkankach wielu roślin i zwierząt, po raz pierwszy wyodrębniono go z liści szpinaku i do dziś uważa się tę roślinę za główne źródło witaminy B9. Zjadając szpinak, szczególnie surowy, niepoddany obróbce termicznej, możemy mieć pewność, że dostarczamy swojemu organizmowi, w tym włosom, dużo dobra w postaci kwasu foliowego, ale również żelaza. 

Witaminę B9 znajdziemy również w innych zielonych warzywach i owocach, na przykład w brokułach, szparagach, sałacie, brukselce oraz awokado. Możemy dostarczać sobie kwasu foliowego, zjadając również inne smaczne produkty takie jak kalafior, jajka, pszenicę, orzechy, pomarańcze i banany. 

Warto jednak pamiętać o tym, że wymienione wyżej produkty tracą nawet od 50 do 80% zawartości kwasu foliowego pod wpływem obróbki termicznej. Dlatego o ile to możliwe, starajmy się korzystać z surowych warzyw i owoców – na przykład w sałatce czy zmiksowanym shake’u. 

Czy wiedziałaś, że…? 

Nasz organizm jest w stanie przyswoić kwas foliowy z przyjmowanego pożywienia tylko w 50%, dlatego nawet jeśli nasza dieta jest bogata w witaminę B9 powinniśmy zastanowić się nad dodatkową suplementacją – skorzystajmy w tym celu z konsultacji z naszym lekarzem. 

Kwas foliowy dla kobiet w ciąży 

Ponieważ jest to substancja, która ma istotną rolę w prawidłowym rozwoju komórek organizmu, każda kobieta planująca ciążę lub znajdująca się w trakcie ciąży, powinna suplementować kwas foliowy. Większość lekarzy zaleca suplementację witaminy B9 wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, które chciałyby zostać mamami. 

Kwas foliowy wpływa na rozwój cewy nerwowej, która warunkuje między innymi prawidłową budowę mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Co więcej, ta substancja chroni również przed problemami z łożyskiem, poronieniem czy krwotokami. 

Pamiętajmy również, że w przypadku przyszłych rodziców suplementacja kwasu foliowego nie dotyczy tylko mamy dziecka. Mężczyźni również powinni suplementować kwas foliowy, tak aby nasienie było zdrowsze. 

Każdą dodatkową suplementację, szczególnie w czasie ciąży powinniśmy skonsultować z lekarzem, który dopasuje dawkę suplementu do naszych indywidualnych potrzeb. 

Kwas foliowy jest składnikiem suplementów diety Vitapil. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na https://vitapil.pl. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Ciąża, Zdrowie w ciąży

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży jest dosyć często spotykaną dolegliwością, na którą skarżą się ciężarne. Co ciekawe, dotyka nawet te kobiety, które przed zajściem w ciążę rzadko na niego cierpiały. Jaka...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców, Zdrowie w ciąży

3 naturalne antybiotyki w diecie dziecka

Większość rodziców traktuje antybiotyki jako ostateczność. Nic dziwnego! Kupione w aptece specyfiki niszczą zarówno dobre, jak i złe bakterie, co niesie za sobą szereg konsekwencji. Pierwsze skutki uboczne antybiotykoterapii pojawiają...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Wady cewy nerwowej

Wady cewy nerwowej to upośledzenie płodu związane z nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego. Czym właściwie jest cewa nerwowa? W uproszczeniu można powiedzieć, że jest zalążkiem układu nerwowego, który w późniejszym czasie...

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie w ciąży

12 rzeczy, które szkodzą w ciąży

Co szkodzi w ciąży? Cynamon, imbir, kichanie, fryzjer. Co wolno, a co szkodzi w ciąży? Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, na pewno znajdzie się wokół niej wielu doradców. Ich rady często będą...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Cynk w ciąży

Mikroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu w dosłownie każdych warunkach, a gdy mówimy o organizmie osłabionym i rozwijającym się, zapotrzebowanie na mikroskładniki znacząco wzrasta. Wynika z tego, że witaminy...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general